• Search form

04.11.2016 | 14:07

U slavu Stilinovića

U slavu Stilinovića

Mnogobrojne kolege i prijatelji nedavno preminulog hrvatskog konceptualnog umetnika Mladena Stilinovića (1947-2016), kao i predstavnici svetske kulturne i umetničke scene, učesnici su programa sećanja koji će u njegovu čast biti održan 5. novembra u Zagrebu tokom vikenda otvaranja prve epizode serije izložbi “Janje moje malo, zasnovanih na umetničkoj zbirci Kontakt iz Beča.

Serija izložbi “Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije)” i nazvana je prema jednom od Stilinovićevih radova iz 90-ih, a u njegovu čast osmišljen je poseban program “Juriš kolači” koji počinje 5. novembra u podne u Zagrebačkom kazalištu mladih.

Stilinovićev celoživotni nesistematski pristup, njegova tiha, ali pronicljiva pobuna protiv društvenih i umetničkih konvencija, te umetnička praksa koja se na energičan i humorom prožet način bavi kompleksnim temama ideologije, rada, novca, boli i siromaštva, inspirisala je celu generaciju umetnika širom sveta. U želji da se organizuje opušten i saradnički događaj, kojim će se javnost i prijatelji prisetiti njegovog lika i dela, Stilinovićeva supruga i kustoskinja Branka Stipančić i kolektiv WHW pozvali su veliki broj umetnikovih prijatelja i pripadnika domaće i međunarodne kulturne scene da doprinesu događaju prikazom njegovog dela od lične važnosti, gestom, projekcijom, performansom, vizuelnim prilogom ili anegdotom.

  Tihomir Milovac, retrospektiva Stilinovića u MSU Zagreb

Posvetama i performansima u slavu Stilinovića, koji je preminuo u julu u 70. godini, pridružiće se njegovi brojni prijatelji iz Hrvatske, regiona i sveta, među kojima su najavljeni i direktor kaselske Documente Adam Szymczyk, direktorka MMSU Ljubljana Zdenka Badovinac, koja se prijetila Stilinovićevog performansa povodom ulaska Slovenije u Evropsku uniju, kustos Tihomir Milovac iz MSU Zagreb koji je 2012. priredio Stilinovićevu retrospektivu, kanadski kustos i teoretičar Stephen Wright koji je u duhu poznatog Stilinovićevog pisma “Dragoj umjetnosti” i sam pisao umetniku. Mnogi su umetnici za tu priliku napravili kratke video radove, pa tako turski umjetnik Ahmet Ögüt parafrazira Stilinovića i poručuje “Ostanite lijeni”, a Boris Cvjetanović priča o radovima koje mu je Stilinović poklonio.

  Ahmet Ögüt tribute to Mladen Stilinović

Biće pokazane i brojne vizuelne intervencije na Stilinovićeve radove, poput umetnika Željka Badurine, a performanse će izvesti Marijan Crtalić, Siniša Labrović i Božena Končić Badurina.


   Željko Badurina parafrazira Mladena Stilinovića

Sećanju na Stilinovića doprineće i: Nada Beroš, René Block, Sezgin Boynik, Sonja Briski Uzelac, Gordana Brzović, Boris Buden, Goran Đorđević, Sandro Đukić, Silvia Eiblmayr, Markita Franulić, Boris Greiner, IRWIN, Sanja Iveković, Ana Janevski, Želimir Koščević, Dejan Kršić, Sandra Križić Roban, Antonia Majača, Vlado Martek, Dalibor Martinis, Tomislav Medak, Kata Mijatović, John Nixon, Ruth Noack, Zoran Pavelić, Dan Perjovschi, Bojana Piškur, Kerrie Poliness, Goran Sergej Pristaš, Kathrin Rhomberg, Georg Schöllhammer, Sven Stilinović, Branka Stipančić, Adam Szymczyk, Darko Šimičić, Goran Trbuljak, Jelena Vesić i Vladimir Jerić, Žarko Vijatović, Stephen Wright, Vlasta Žanić i kustoski kolektiv WHW, koji je i osmislio projekat “Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije)”, naslovljen Stilinovićevim radom iz 1993.

   Dan Perjovschi tribute to Mladen Stilinović

Vikend otvaranja prve od šest epizoda serijala “Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije)” sastoji se od brojnih otvaranja izložbi i drugih događaja.

Tako se 4. novembra prvi put javnosti otvaraju vrata arhiva Sanje Iveković, a u Galeriji SC izlaže austrijska umetnica koja deluje u mediju filma i fotografije Friedl Kubelka.

Subotnji program počinje okruglim stolom na temu bečke zbirke Kontakt kojem prisustvuju članovi umetničkog odbora Silvia Eiblmayr, Georg Schöllhammer, Branka Stipančić, Adam Szymczyk i Jiří Ševčík. Razgovor će moderirati Ana Janevski, kustosica u Odeljenju za medije i performans u Muzeju moderne umetnosti (MoMa) u Njujorku.

Veče donosi otvaranja izložbi u Galeriji Nova i stanu Softić u kojima će biti zastupljen veliki broj domaćih umetnika poput Tomislava Gotovca, Sanje Iveković, Vlade Marteka, Dalibora Martinisa, Gorana Petercola, Gorana Trubljaka, Ladislava Galete, Dimitrija Bašićevića Mangelosa i Mladena Stilinovića, ali i brojni radovi stranih umetnika, te u Galeriji Miroslav Kraljević, gde izlaže Nina Gojić (Mnogolog za poslije).

Za 6. novembar najavljena je audio šetnja gradom “Šaptajuća povijest” u koju vodi pozorišni reditelj Oliver Frljić, baveći se kroz fiktivnu ličnu priču mapiranjem dela lokaliteta u Zagrebu na kojima su vršeni ustaški zločini i povezujući ih sa recentom istorijom.

Projekat “Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije)” realizovan je uz podršku Erste fondacije, a dodatno su ga podržali i Austrijski kulturni forum Zagreb, Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport Grada Zagreba, Hrvatski audiovizualni centar, Ministarstvo kulture Hrvatske, Trust for Mutual Understanding i Zaklada Kultura nova.

Program vikenda otvaranja prve epizode nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org

*U prilogu: intervju sa Mladenom Stilinovićem (2014) u okviru projekta “Abeceda nezavisne kulture”, koji su partnerski realizovali Kulturpunkt.hr, Booksa.hr i SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav