• Search form

21.05.2016 | 22:56

U finalu Mangelosa za 2016.

U finalu Mangelosa za 2016.

Prestižnu nagradu “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2016. godinu, koja podrazumeva rezidencijalni boravak u Njujorku i samostalnu izložbu u Beogradu, dobiće neko od petoro finalista, koji su odabrani među 35 kandidata. Svi finalisti izlagali su do sada i samostalno i grupno, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu. Među njima je i dvoje prošlogodišnjih finalista.

U finale su, kako je ranije već saopšteno, ušli Kristina Benjocki iz Zrenjanina, Mia Ćuk iz Novog Sada i Bogomir Doringer, Nina Simonović i Mihailo Vasiljević iz Beograda, koji će se 20. juna predstaviti žiriju u formi intervjua.

Ime dobitnika ili dobitnice nagrade “Mangelos” za 2016. godinu, čiju 15. dodelu organizuju Remont – Nezavisna umetnička asocijacija i Fond  “Ilija & Mangelos”, biće saopšteno na otvaranju finalne zajedničke izložbe.

Kristina Benjocki, rođena 1984. godine u Zrenjaninu, završila je, nakon osnovnih studija na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu i na Gerrit Rietveld akademiji u Amsterdamu, i magistarske studije na Kraljevskoj akademiji i Kraljevskom konzervatorijumu u Hagu (2011).

   Kristina Benjocki, Study of Focus, instalacija sa deset tapiserija, vuna i metal, 2014

U multidisciplinarnoj praksi istražuje mehanizme sećanja i zaboravljanja u kontekstu bivšeg Istoka i Zapada. Trenutno je na rezidencijalnom boravku na Jan van Eyck akademiji u Mastrihtu, gde priprema film i knjigu o istoriji Kaner brda koje je bilo nacistička baza za sklapanje V1 i V2 raketa, za vreme Hladnog rata NATO štab za ratne operacije, ali i prostor u kojem je 1992. godine ratifikovan Mastrihtski ugovor o Evropskoj uniji koji je stupio na snagu 1993.

    Kristina Benjocki, Canner cave Allegory, kadrovi iz filma, 2015-2016.

Skorašnje izložbe Kristine Benjocki su: In search of...peripheral practices u JVE galeriji u Mastrihtu (Vincent van Velsen) i This is the time. This is the record of the time u Stedelijk Museum Buro u Amsterdamu… Kristina Benjocki priprema izložbe: Please Empty your Wallets u Muzeju moderne i savremene umetnosti u Rijeci, Social Contract u prostoru Izolyatsia u Kijevu i Material Witness u Karst fondaciji u Plimutu.

Mlada novosadska umetnica Mia Ćuk (1988) bila je finalistkinja “Mangelos” nagrade i 2015. godine, a osnovne studije fotografije završila je na novosadskoj Akademiji umetnosti. Diplomu mastera fotografije stekla je na univerzitetu Vestminster u Londonu, u klasi profesora Dejvida Bejta.

     Mia Ćuk, Where I Am Not, slajd projekcija kolor fotografija i autorska knjiga, 2013.

Učestvovala na brojnim izložbama u Srbiji i inostranstvu.

Dobitnica je stipendije “Dositeja” Fonda za mlade talente Srbije za postdiplomske studije u inostranstvu. Jedan je od osnivača platforme Dust Studies, gde sa grupom umetnika sarađuje na istraživanju prostora grada, njegovih nepredviđenih površina i zaboravljenih detalja.

    Mia Ćuk, Papir o papiru, knjiga, 10x15cm, 94 strane, 2013.

Bogomir Doringer, rođen 1983. u Beogradu, diplomirao je na Gerit Ritveld akademiji u Amsterdamu, gde je stekao i master diplomu na Filmskoj akademiji na kojoj je specijalno bio pozvan da počne svoj projekat “Gostoprimstvo” (Hospitality). Doringer se u projektima bavio društveno-političkim temama i fenomenima koji su prisutni u medijima. Njegovi projekti nastaju na različitim platformama, podeljeni na elemente koji funkcionišu nezavisno ili zajedno, suprotstavljajući različite grupe učesnika. Sbe vidi kao pripovedača “neželjenih priča”, istraživanja društvenih fenomena.


  Bogomir Doringer, ambijentalna instalcija, film, objekat, saradnja sa Bernd Oppl, 2009.

Projekti na kojima radi okupljaju stručnjake u oblasti zakona, nauke, tehnologije i uvek su izgrađeni na dugom istraživačkom radu.

Doringer aktivno izlaže i predaje, najčešće u Amsterdamu i Beču.

Društveni fenomen “Faceless”, koji je identifikovao i predstavio u formi izložbe koja je okupila više od sto umetnika i modnih dizajnera, na leto 2017. godine će se naći kao specijalna akademska publikacija u izdanju Univerziteta primenjenih umetnosti u Beču.

   Bogomir Doringer, Hospitality, video instalacija,  2012.

Nina Simonović, rođena 1984. godine u Beogradu, diplomirala je na beogradskom FLU 2010. godine, a kao stipendistkinja francuske vlade usavršavala se na École Nationale superieure des beaux-arts u Parizu i pohađala master studije iz oblasti teorije umetnosti na École des Hautes études en sciences socials u Parizu. Od 2007. godine redovno izlaže.


  Nina Simonović, izlozba Hesitations, U10, 2015.

Među skorašnjim samostalnim izložbama Nine Simonović su Hesitations u Umetničkom prostoru U10 u Beogradu i Resonance u Galeriji FLU u Beogradu. Grupno je izlagala, između ostalog, na izložbama Constellation u Kulturnom centru Srbije u Parizu, Yes to all u Galeriji Treize u Parizu,  Facing Belgrade u Luis Leu u Karlsrueu…

Nina Simonović je bila finalistkinja Henkel Art Award za 2010. godinu, a trenutno živi u Parizu.

Mihailo Vasiljević, rođen 1981. godine u Beogradu, bio je finalista nagrade “Mangelos” i za 2015. godinu.

Ddiplomirao je 2005. godine na Katedri za fotografiju Akademije umetnosti BK u Beogradu, a master studije Teorije umetnosti i medija završio je  na Univerzitetu umetnosti u Beogradu 2009.


  Mihailo Vasiljević, Savamala 2, 2016, iz serije Topografija Beograda

Izlagao na brojnim samostalnim i grupnim izložbama. Piše o različitim aspektima fotografije, a od 2009. godine radi kao predavač na Katedri za fotografiju na Novoj akademiji umetnosti u Beogradu.

Sa fotografom Ivanom Petrovićem osnovao je 2011. godine Centar za fotografiju, nezavisno udruženje osnovano u cilju istraživanja fotografije kao društvenog fenomena u najširem smislu.

Osim što je bio u finalu “Mangelosa” i za 2015. godinu, dobitnik je nagrade “Different Worlds” za mladog savremenog umetnika fotografije u Ljubljani 2015.

  Mihailo Vasiljević, Bez naziva #19, 2015, iz serije Novi novac

U najužem krugu razmatranja kandidata za izbor u finale, kako je nedavno saopštio žiri, bili su i Žarko Aleksić, Bojana Knežević i Andrea Palašti. Žiri je kao posebno zapažene naveo i prijave Dragana Bibina, Lidije Delić, Maje Đorđević, Nemanje Lađića, Borisa Lukića, Sonje Radaković, Tijane Radenković, Ivane Ranisavljević, Luke Kneževića Strike, Marka Tirnanića i Julije Zaharijević.

Žiri nagrade “Mangelos” za 2016. godinu čine istoričarke umetnosti Ana Bogdanović (Odeljenje za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta, Beograd), Milica Pekić (kustoskinja, Kiosk - platforma za savremenu umetnost, Beograd), Ivana Vaseva (freelance kustoskinja, Skoplje) i Suzana Vuksanović (kustoskinja Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad) i umetnik Marko Marković, dobitnik nagrade “Mangelos” za 2015. godinu.

Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” dodeljuje se za osoben i izvanredan višegodišnji umetnički rad, koji podrazumeva zaokruženo kritičko i estetsko promišljanje i realizaciju u kontinuitetu, a namenjena je umetnicima do 35 godina života, koji se aktivno bave umetnošću.

U organizaciji Remonta – nezavisne umetničke asocijacije iz Beograda i i Fonda “Ilija & Mangelos” iz Novog Sada, nagrada "Dimitrije Bašičević Mangelos” podrazumeva osmonedeljni studijski rezidencijalni boravak u Residency Unlimited u Njujorku, kao i samostalnu izložbu u Beogradu.

Na konkurs su mogli da se prijave državljani Srbije, kao i umetnici koji nisu državljani Srbije, ali čiji su umetnički razvoj/profesionalni angažman vezani za umetničku scenu u Srbiji. Uslov je bio i da imaju najmanje tri godine profesionalnog/izlagačkog iskustva, a poželjno je bilo da imaju završene najmanje osnovne studije.

Nazvana je nazvana imenom značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije.

Nagrada “Mangelos” dodeljuje se u saradnji sa Residency Unlimited i uz podršku Trust for Mutual Understanding (Njujork), a deo je mreže YVAA (Young Visual Artists Awards) koja deluje u svim zemljama na prostoru bivše Jugoslavije, kao i u Albaniji, Bugarskoj, Češkoj i Slovačkoj.

Radove prijavljenih kandidata moguće je videti na sajtu nagrade “Mangelos”.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav