• Search form

25.12.2018 | 21:27

Trifunović Maji Stanković, DIUS Slobodanu Jovanoviću

Trifunović Maji Stanković, DIUS Slobodanu Jovanoviću

Nagradu “Lazar Trifunović” za 2018. godinu za likovnu kritiku i teorijsko razmatranje savremene vizuelne umetnosti dobila je dr Maja Stanković za tekst “Art is what makes life more interesting than art”, objavljen u Zborniku Seminara za studije moderne umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu. Priznanje Društva istoričara umetnosti Srbije (DIUS) za najbolju izložbu u 2018. godini dobio je viši kustos Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu Slobodan Jovanović za retrospektivu Slobodana Mašića.

Dobitnica nagrade “Lazar Trifunović”, dr Maja Stanković, nagrađena je za tekst “Art is what makes life more interesting than art” (Umetnost je ono što čini život zanimljivijim od umetnosti) i za teorijsku kritiku "Going, going, gone..." na portalu Studije savremenosti, objavio je Kulturni centar Beograda, koji dodeljuje to priznanje od 1993. godine.

Prema jednoglasnom mišljenju žirija, koji su činili dr Jasmina Čubrilo, vanredna profesorka na Katedri za modernu umetnost Filozofskog fakulteta u Beogradu, nezavisna kustoskinja dr Maja Ćirić i muzejski savetnik Gradskog muzeja u Somboru Čedomir Janjičić, tekstovi Maje Stanković su se iz prošlogodišnje tekstualne produkcije o modernoj i savremenoj umetnosti izdvojili po svom analitičnom i sistematičnom pristupu odabranim temama, ubedljivo argumentovanom kritičkom razmišljanju o aktuelnim aspektima umetničkih fenomena koji su predmet njenog istraživanja i pisanja, a posebno o složenim relacijama između ovih pojava i društvenog okruženja i konteksta u kojima se javljaju, te po jasnim jezičkim artikulacijama i sigurnom interdisciplinarnom metodološkom postupku.

Maja Stanković diplomirala je, magistrirala i doktorirala istoriju umetnosti na Katedri za modernu umetnost Filozofskog fakulteta, a zaposlena je u zvanju vanrednog profesora na Departmanu za digitalne umetnosti Fakulteta za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum u Beogradu. Njeno polje istraživanja je: savremena umetnost, savremena teorija i digitalna humanistika. Autorka je mnogih tekstova objavljenih u naučnim časopisima, katalozima samostalnih i tematskih izložbi. Jedan je od pokretača veb platforme za savremenu umetnost Dipassage; urednica je onlajn studentskog časopisa za umetnost i komunikacije Propeler na FMK i jedan je od pokretača onlajn platforme Studije savremenosti zajedno sa Jovanom Čekićem.  Koautorka je zbornika savremene umetnosti "Slike/Singularno/Globalno" (2013) i zbornika o video umetnosti "Slika/Pokret/Transformacija" (2013). Knjigu "Fluidni kontekst. Kontekstualne prakse u savremenoj umetnosti" objavila je 2015.

Priznanje DIUS-a za najbolju izložbu dodeljeno je istoričaru umetnosti Slobodanu Jovanoviću kao kustosu izložbe, uredniku kataloga i jednom od autora tekstova u katalogu izložbe “MAŠIĆ” - retrospektive vizuelnih komunikacija Slobodana Mašića (1939-2016), održane u periodu septembar-novembar u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu.

Na izložbi je sarađivao stručni tim koji su činili dizajner kataloga i vizuelnog identiteta izložbe Borut Vild, saradnica i supruga umetnika Saveta Mašić i Igor Feršiši, dok su tekstove u katalogu pisali Miroslav A. Mušić, Ješa Denegri i Borut Vild.

Izložba “MAŠIĆ”, kako je naveo žiri, doprinela je sagledavanju ne samo opusa Slobodana Mašića i njegovog mesta u istoriji jugoslovenske i srpske umetnosti, dizajna i nezavisnog izdavaštva, već i osvetljavanju uloge slobodnog umetnika i mislioca u društvenim sistemima u kojima su granice izražavanja u javnom prostoru kontrolisane.

Žiri priznanja DIUS, koje se dodeljuje od 1994. godine, činili su urednica Likovne redakcije Doma kulture Studentski grad Maida Gruden, viši kustos Savremene galerije u Zrenjaninu Slavica Popov i istoričarka umetnosti Bojana Burić.

Slobodan Jovanović diplomirao je na Odeljenju za istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu. U MPU je od 2007. godine kustos Zbirke savremene primenjene umetnosti, gde je realizovao retrospektivne i tematske izložbe nekih od najpoznatijih umetnika ilustratora, dizajnera, fotografa, scenografa. Jedan je od osnivača Remonta - Nezavisne umetničke asocijacije, u okviru koje je bio urednik "Remont art magazina". Kritiku vizuelnih komunikacija radio je na Radiju B92, a tekstove o filmu i savremenoj vizuelnoj umetnosti objavljivao je u časopisu "Vreme" i u stručnoj periodici: "3+4", zbornicima Instituta za film u Beogradu, Katedre za istoriju moderne umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu i MPU, godišnjim katalozma galerije Remont... Piše za "Beogradski književni časopis". Dobitnik je priznanja DIUS 2008. godine za izložbu "Ilustratori Politikinog zabavnika“ i nagrade Nacionalnog komiteta ICOM 2009. za izložbu "Autobiografika”.

Oba stručne nagrade od osnivanja podržavaju Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Grad Beograd – Sekretarijat za kulturu.

Nagrade će tradicionalno biti svečano uručene u galeriji Artget KCB-a 14. januara 2019. godine, na dan rođenja Lazara Trifunovića, uticajnog srpskog istoričara umetnosti, likovnog kritičara i profesora, svojevremeno najmlađeg upravnika Narodnog muzeja u Beogradu, plodnog publiciste i harizmatičnog profesora istorije umetnosti XX veka na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav