• Search form

26.05.2011 | 12:20

Time Machine - No Network!

Ogromno podzemno atomsko sklonište u Konjicu u Bosni i Hercegovini, izgrađeno tokom Hladnog rata za potrebe tadašnjeg jugoslovenskog rukovodstva na čelu sa Josipom Brozom Titom - u slučaju nuklearnog rata, postaje 27. maja ekskluzivni izložbeni prostor koji predstavlja radove više od 40 umetnika i umetničkih grupa sa prostora bivše Jugoslavije i sveta.

Time Machine - No Network!

Ogromno podzemno atomsko sklonište u Konjicu u Bosni i Hercegovini, izgrađeno tokom Hladnog rata za potrebe tadašnjeg jugoslovenskog rukovodstva na čelu sa Josipom Brozom Titom - u slučaju nuklearnog rata, postaje 27. maja ekskluzivni izložbeni prostor koji predstavlja radove više od 40 umetnika i umetničkih grupa sa prostora bivše Jugoslavije i sveta.

Prvo Bijenale savremene umetnosti D-0 ARK Underground “Time Machine - No Network!” predstavlja radove internacionalne grupe umetnika različitih generacija, u izboru kustosa Branislava Dimitrijevića iz Beograda i Petra Ćukovića iz Podgorice. Na Bijenalu učestvuju umetnici Hüseyin Bahri Alptekin, Caner Aslan, Maja Bajević, Blue Noses, Veronica Brovall, Bunker Research Group, Petr Bystrov, Lana Čmajčanin i Igor Grubić, Braco Dimitrijević, Jim Finn, Tina Gverović i Siniša Ilić, Allard van der Hoek, Vlatka Horvat i Tim Etchells, Pravdoliub Ivanov, Villu Jaanisoo, Bojan Jovanović i Smilja Ignjatović, Šejla Kamerić, Karsten Konrad Marko Lulić, Basim Magdy, David Maljković, Radenko Milak, Mladen Miljanović, Museum of American Art iz Berlina, Ioana Nemes, Ahmet Ögut, Milija Pavićević, Marko Peljhan, Ivan Petrović, Tobias Putrih, Lisi Raskin, Lala Raščić, Romer + Romer, Erzen Shkololli, Grupa Spomenik, Alma Suljević, SZ. Berlin, Nebojša Šerić Shoba, Škart, Wolfgang Thaler, Dragoljub Raša Todosijević, Jelena Tomašević, Natalija Vujošević i XYZ (Matej Gavula i Milan Tittel).

Pozvani umetnici zamoljeni su da pripreme radove u kontekstu okruženja, ali i da ga slobodno prošire i osavremene aspektima koji mogu da izazovu relevantna pitanja o današnjici i budućnosti čitave planete.

Projekat “D-0 Ark Underground” inspirisan je famoznim bunkerom u Konjicu, čija prvobitna namena, kao i sam prostor - objekat od velike istorijske vrednosti, čine kontekst tog umetničkog projekta dodatno važnim, pružajući mogućnost novom, netradicionalnom pristupu za promociju kulture i savremene umetnosti.

Afirmišući pitanja demokratije, tolerancije, prihvatanja raznolikosti i različitosti identiteta, projekat je zasnovan na komunikaciji umetnika zapadnog Balkana i zamišljen kao platforma za promociju regionalne savremene umetnosti, ali i mogućnost otvorenog suočavanja, prihvatanja i promovisanja različitosti, kao i prevazilaženja sukoba u regionu iz bliske prošlosti.

Prema autorima projekta “D-0 ARK Undergound”, koji je započet krajem prošle godine serijom okruglih stolova na temu Hladnog rata, održanih u Sarajevu, Mostaru, Beogradu i samom Konjicu, ARK se danas ne razlikuje od bilo koje promašene vojne i ideološke investicije iz doba Hladnog rata, ali njegovo predstavlja inspiraciju za upotrebu u vidu simboličke “vremenske mašine” za putovanje kako u prošlost, tako i u budućnost. Bunker u Konjicu predstavlja tako višeslojnu metaforu njegovog i našeg vremena.

Izgradnja ARK-a bila je jedan od najvećih građevinskih projekata u bivšoj Jugoslaviji, a namenjen je bio za sklonište vrha JNA i 350 odabranih ličnosti u slučaju nukleranog rata.

Građen je gotovo tri decenije - od 50-ih do kraja 70-ih i koštao je 4,6 milijarde dolara. Iako se nuklearna katastrofa nije dogodila, zemlja koja je sistematski radila na svojoj odbrani u slučaju takvog napada, u međuvremenu se rasparčala u ratovima 90-ih. ARK se, inače, prostire na više od 6.500 kvadratnih metara, a držan je u tajnosti sve do 90-ih.

Složene lavirintske strukture, dug je 202 metara, a širok 70 metara i nalazi se na oko 300 metara ispod zemlje. Obuhvata životni i radni prostor, konferencijske sale, kancelarije, sobe za strateško planiranje...

Otvaranju Bijenala, u okviru projekta “D-0 ARK Undergound”, koji realizuju Centar za kulturnu dekontaminaciju iz Beograda i Bijenale savremene umetnosti Sarajevo, održana su dva serijala okruglih stolova na temu Hladnog rata.

Serija okruglih stolova “Hladni rat” prateći je program prvog Bijenala savremene umetnosti “No Network - Vremenska mašina”, organizovana u cilju kreiranja kontekstualnog okvira te izložbe, i to ne samo kao refleksija istorijskih i teorijskih pitanja podstaknutih Hladnim ratom u njegovom istorijskom okviru, već i kao pokušaj razumevanja gramatike sadašnjih i budućih tenzija u politici, društvu i kulturi.

Prilog diskusiji dali su istoričari, politikolozi, diplomate, novinari i direktni istorijski učesnici epohe Hladnog rata. Bijenale savremene umetnosti D-0 Ark Underground “Time Machine - No Network!” dobilo je u februaru ove godine i zvaničnu podršku Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, čiji su se ministri kulture saglasili da se zajedničkim nastupom umetnika i istoričara umetnosti iz regiona i šire, promovisanjem zajedničkih vrednosti, ali i postavljanjem važnih pitanja kao što su kulturno-istorijsko nasleđe i kulturni identitet, stvaraju preduslovi da se kroz umetnički izraz regionalna scena promišlja u kontekstu demokratskih i evropskih vrednosti, saopštilo je Ministarstvo kulture Srbije.

Bijenale će biti otvoreno do 27. novembra, a broj posetilaca je ograničen, s obzirom da je reč o vojnom objektu. Moguće su organizovane ture, uz obezbeđen prevoz iz Konjica do samog objekta.

Ulaz se ne naplaćuje, a organizovani dolazak potrebno je prijaviti dva dana ranije na broj telefona Turističke organizacije Konjica (00387 36 728 123).

Bijenale će biti otvoreno za posete ponedeljkom, sredom, petkom i subotom. Prilaz ARK-u privatnim transportom nije dozvoljen bez prethodnog odobrenja Ministarstva odbrane BiH.

Zvanično otvaranje je 27. maja u 14 sati, a za obilazak izložbe predviđene su četiri ture od po dva sata. Bijenale će biti moguće obići i 28. i 29. maja u dvosatnim turama, počev od 10 do 18 sati.

Sajt Bijenala je www.bijenale.ba, a virtuelni obilazak ARK-a moguć je na www.ark-d0.info

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i