• Search form

04.05.2018 | 15:36

Svetski kongres IFTR u Beogradu - Pozorište i migracija

Svetski kongres IFTR u Beogradu - Pozorište i migracija

Svetski kongres Međunarodne federacije za pozorišna istraživanja (IFTR) biće održan u Beogradu od 9. do 13. jula, u organizaciji Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) i pod pokroviteljstvom predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić, a na temu pozorišta i migracija okupiće više od hiljadu profesionalaca, teoretičara i praktičara pozorišta i izvođačkih umetnosti.

Predsedavajuća Organizacionog odbora Kongresa Ivana Vujić, redovna profesorka FDU i šefica Studio-laboratorije izvođačkih umetnosti, istakla je 4. maja na konferenciji za novinare da je ITFR moćna organizacija koja je osnovana 1953. godine, danas ima 54 zemlje članice i okuplja najeminentnije stručnjake koji bitno utiču na sva zbivanja u oblasti teatra.

“Čast je i radost da Beograd bude domaćin Svetskog kongresa ITFR-a koji se održava jednom u četiri godine. To smo izborili u oštroj konkurenciji najvećih gradova sveta i najelitnijih kulturnih i obrazovnih institucija, pobedivši u finalnom glasanju grad Šangaj”, rekla je Ivana Vujić u Skupštini Beograda.

Premijerka Ana Brnabić izjavila je da je “počastvovana pozivom da bude pokrovitelj ove izuzetno značajne manifestacije ne samo za Beograd, nego i za Republiku Srbiju”, te čestitala FDU i Ivani Vujić “što su pobedili u ovom takmičenju i doveli ovaj važan događaj u Beograd i u Srbiju”.

“Ponosna sam. To je pokazatelj sve naše inovativnosti i kreativnosti koju imamo u ovoj zemlji da ste sa realno limitiranim resursima uspeli da pobedite i mnogo veće od vas i one koji su na raspolaganju imali mnogo veće resurse i sigurno, nažalost, mnogo veću sistemsku podršku. Ako su FDU i Beograd uspeli da pobede jedan Šangaj u finalu, to govori pre svega o vašem kvalitetu”, rekla je premijerka.

“Za mene ovo u potpunosti ide rame uz rame sa onim što se Vlada Republike Srbije trudi da uradi na poboljšanju celokupnog ambijenta u zemlji, pa tako na kraju krajeva i u prilog ekonomiji i boljem životnom standardu građana. Mislim da nikada nije bilo, a posebno ne u 21. veku, uspešnog društva, a da ono nije bazirano na kulturi, na obrazovanju, na nauci i na kreativnosti”, rekla je Ana Brnabić i zahvalila organizatorima na pomoći da društvo dalje napreduje upravo kroz takve projekte.

Ana Brnabić je istakla da je to i “značajan vid kulturne diplomatije”, koju je Srbija, kako je dodala, “negde ispustila iz vida”.

“Toga treba da se setimo zato što imamo ovakve ljude u našoj zemlji. To je ona meka moć koju sve pametne države koriste, a koju smo mi zaboravili da koristimo. Nadam se da će moje pokroviteljstvo kao predsednice Vlade dati jasan signal kojim putem mi odavde idemo i šta su prioriteti ove Vlade”, rekla je premijerka.

Ana Brnabić je zahvalila organizatorima i na međuresornoj saradnji sa Kongresnim biroom Srbije koji je, kako je navela, takođe “jedna od uspešnih institucija i organizacija koje uspešno rade sa jako limitiranim resursima, a ova saradnja je dobar putokaz”.

Čestitajući FDU na 70 godina rada, Ana Brnabić je rekla da je ponosna što je predsednica Vlade “u zemlji koja ima ovakav fakultet”. Dodala je da može da garantuje FDU ličnu podršku u onome što radi.

Tema Kongresa ITFR-a je “Pozorište i migracija – pozorište, nacija i identitet između migracija i nekretanja”.

Ivana Vujić je najavila čak 890 predavanja, uglavnom performativnih, kao i 11 živih izvođenja pozorišnih i plesnih predstava i performansa iz Indije, Meksika, Španije.

“Biće to jedan svetski šoukejs, a Beograd će odgovoriti svojim šoukejsom sa nekoliko domaćih predstava”, rekla je ona navodeći “Rodoljupce” Narodnog pozorišta, plesnu predstavu “Magbet” Bitef teatra i druge.

Glavni, grupni i studentski paneli razmatraće kako su pozorište, izvođačke umetnosti i performans odgovorili na pitanja egzila, raseljavanja, ali i Drugosti, kroz istoriju i danas, kako se proces migracije oblikovao i preoblikovao u brojnim političkim, društvenim, kulturnim i umetničkim delima. Predavači i učesnici će iz različitih uglova sagledati ovu temu, a pitanja se kreću od intermedijalnosti u pozorištu do političkog performansa, od kulture levice, inkluzije, kritičkog mišljenja do izvođačkih izraza.

Na Kongresu će učestvovati najpoznatiji svetski teoretičari i praktičari kao što su: dr Marvin Karlson i dr Džin Grejem Džons (SAD), dr Bišnuprija Dat, (Indija), dr Džanel Rajnelt (Velika Britanija), Mivon Li (Južna Koreja), Hana Korsberg (Finska), dr Pol Re (Australija), Milena Gras (Čile), dr Hajato Kosuge (Japan), Halid Amin (Maroko), dr Elejn Eston (Švedska), Viki An Kremona (Malta), dr Kristofer Balme (Nemačka), dr Stiven Vilmer (Irska), dr Boris Dausa Pastor (Španija) ...

Učesnici Kongresa govoriće i diskutovati na temu migracija i ne-kretanja, što predstavlja koristan i snažan impuls promenama u kritičkom i kreativnom mišljenju, kao i umetničkom stvaranju.

“Nekretanje je situacija koja nama ne pogoduje. Beograd mora stalno da se kreće. Beograd je i poznat kao grad koji se kreće, mrda, živi”, istakla je Ivana Vujić, dodajući da je u skladu sa temom kretanja izabrano 80 volontera iz inostranstva i više gradova u Srbiji.

Važni segmenti Kongresa biće i Forum mladih pozorišnih istraživača, radionice, predstavljanje najnovijih svetskih izdavača iz oblasti pozorišta i izvođačkih umetnosti, kojima će se pridružiti i domaći izdavači.

Dekan FDU Miloš Pavlović istakao je da je ta visokoškolska ustanova ponosna na svoju tradiciju dugu 70 godina, a da će joj organizovanje ovog izuzetno značajnog skupa najvažnijih pozorišnih istraživača dati dalji podsticaj u radu.

“FDU se bavi i umetničkim i teorijskim radom. Ponosni smo na naše profesore. Želimo da čujemo šta imaju da kažu inostrani stručnjaci, ali i da stvorimo kontakte. Umrežavanje sa srodnim institucijama u svetu je politika celog Univerziteta umetnosti, na čelu sa rektorom Zoranom Erićem”, rekao je Pavlović.

Kako je dodao, to je i šansa za profesore i studente da stvaraju veze i moguće zajedničke projekte koji mogu da konkurušu na evropskim fondovima.

Organizacioni odbor Kongresa čine, uz predsednicu Ivanu Vujić, rektor Univerziteta umetnosti mr Zoran Erić, dekan FDU Miloš Pavlović, red. prof. Milena Dragićević Šešić i red. prof. Ivan Medenica.

Medenica, koji je i umetnički direktor Bitefa, podsetio je da taj festival svoje izvođačke programe podržava i teorijskim raspravama, tako da su mnogi profesori sa liste učesnika Kongresa ITFR-a već bili na tribinama i drugim skupovima u okviru Bitefa.

Organizacioni tim Kongresa u Beogradu čine studenti doktorskih studija FDU, asistenti, docenti FDU, magistri FMU, docenti FLU, kao i stručni saradnici Univerziteta umetnosti.

Na pitanje o budžetu projekta Ivana Vujić je zahvalila predsednici Vlade Ani Brnabić “koja je uticala na Ministarstvo kulture”.

“Od Ministarstva smo dobili pet miliona dinara, od Grada Beograda dva miliona i od Ministarstva prosvete 300.000 dinara. Ostalo su naši kontakti, veze, prijateljstva. To je ogroman posao. Projekat je krenuo još u avgustu 2016. godine”, rekla je Ivana Vujić i pročitala pesmu koju je sastavila od reči iz naslova nekih od predavanja koja će biti održana na Kongresu.

(SEEcult.org) 

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Zoran Popovic, Ovi crtezi su uradjeni u stilu visoke umetnosti
Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i