• Search form

27.03.2011 | 19:06

Skupština i nagrade ULUPUDS-a

Skupština i nagrade ULUPUDS-a

Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) usvojilo je 27. marta u Beogradu novi Statut radi preregistracije, kao i izveštaje o radu i finansijama za proteklu i plan rada za 2011. godinu, a dodelilo je i godišnje nagrade, uključujući Veliku nagradu Srbije za primenjenu umetnosti i dizajn za 2010. godinu koju je dobio Vladimir Lovrić, predsednik Arhitektonske sekcije.

Na skupštini ULUPUDS-a, koje je finansijski pozitivno završilo proteklu sezonu, usvojena je i odluka o učešću tog udruženja u osnivanju SULUJ-a, pored udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) i Vojvodine (ULUV).

ULUPUDS je primio 93 nova člana, koji pripadaju svim sekcijama, a ukupno aktivnih članova ima 1.201.

Veliku nagradu Srbije za primenjenu umetnost i dizajn za 2010. dobio je Vladimir Lovrić, predsednik Arhitektotonske sekcije ULUPUDS-a, za izložbu “Portreti arhitekata, retrospektiva članova Arhitektonske sekcije ULUPUDS-a od 1953. do 2010. godine”, koja je održana u prizemlju robne kuće NAMA u Knez Mihailovoj u Beogradu od 15. oktobra do 15. novembra 2010.

Uz reprezentativnu monografiju i svakodnevne prateće programe, ta izložba, kako je navedeno u obrazloženju, predstavljala je veliku kulturnu manifestaciju i jedinstven poduhvat u Srbiji, sa cijem šire afirmacije ostvarenja velikog broja najznačajnijih domaćih arhitekata koji su u tom dugom vremenskom periodu stvarali u oblasti oblikovanja spoljnog i unutrašnjeg prostora, dizajna, teorije arhitekture i gotovo svim drugim vidovima likovne i primenjene umetnosti.

Izložba je izazvala veliku medijsku pažnju i interesovanje javnosti, a imala je i veliku posećenost šire javnosti - više od 23.000 posetilaca.

Izloženi radovi, kako je istaknuto, nisu samo reprezentovali arhitektonsku sekciju, nego su svojom kompleksnošću objedinili veliki broj najeminentnijih umetnika gotovo svih sekcija ULUPUDS-a, koji su svojim delima učestvovali u tim projektima i time doprineli njihovom značaju i umetničkom trajanju.

“Ovakve velike retrospektivne izložbe arhitekture i umetnosti uopšte na žalost se nisu do sada dešavale na našem prostoru, što utvrđuje obavezu ULUPUDS-a da kao njen organizator i kamen temeljac istakne začaj ovakvih kulturnih manifestacija i time utvrdi svoj monolitan karakter i arbitaran status u formiranju kulturne politike u Srbiji i afirmaciji umetnosti uopšte”, navedeno je u obrazloženju odluke o dodeli Velike nagrade.

Nagrade ULUPUDS-a za životno delo dobili su Zvonko Grmek, Aleksandar Blatnik, Jasna Dragović, Dora Dušanović, Dragoslava Bojić Nikolić, Evica Milovanov Penezić, Ljiljana Ležimirac, Stanimir Pavlović, Goran Malić, Dragoslav Mirković, Milica Maširević, Marko Nedeljković, Ivana Simeonović Ćelić, Spasoje Krunić i Marin Rajković.

Godišnje nagrade za stvaralačke rezultate dobili su Ana Stipsić, Larisa Ackov, Jelena Miletić, Vesna Milunović, Marina Kocareva Ranisavljev, Slađana Dinić Đorđević, Snežana Bekrić, Nebojša Đuranović, Tamara Nedeljković Vukša, Željka Momirov, Ljubiša Mančić, Svetlana Jovičić, Jelena Todorović, Tamara Ognjević, Kosara Rošulj, Dragana Stevanović, Oliver Stanković, Slobodan Maldini, Grupa Škart (Dragan Protić, Đorđe Balmazović, Goran Petrović), Ksenija Jakić Marković, Ivana Đurić, Vukica Mikača, Dragoljub Zamurović, Aleksandar Kujučev, Marija Kalabić, Dragica Laušević i Milica Bajić Đurov.

Godišnje priznanje za izvanredno angažovanje u društvenom radu na zadacima ULUPUDS-a dobio je “Braart”, odnosno Mirjana Bajić, kustos tog projekta Sekcije za teoriju, kritiku i istoriju umetnosti, koji je održan na sedam lokacija u centru Beograda, u okviru BELEF-a 2010. godine.

Na skupštini je, između ostalog, prihvaćen predlog Nenada Živanovića o organizovanju aukcije za narod Japana posle nedavnog katastrofalnog zemljotresa i cunamija.

Sajt ULUPUDS-a je www.ulupuds.org.rs

*Foto: Jaša Josimović

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav