• Search form

23.06.2014 | 14:22

Selmi Selman Zvono 2014.

Selmi Selman Zvono 2014.

Nagradu “Zvono” za 2014. godinu, koja se dodeljuje mladim umetnicima u Bosni i Hercegovini i podrazumeva šestonedeljni rezidencijalni boravak u ISCP-u u Njujorku, dobila je Selma Selman, a u finalu su bili i Mila Panić, Bojan Stojčić i Irma Markulin.

Žiri koji su činili umetnici Lala Raščić (predsednica, Sarajevo/Zagreb), Mladen Miljanović (Banjaluka), Gordana Anđelić-Galić (Sarajevo), Sandra Dukić (Banjaluka) i nezavisni kustos Omar Lopes-Šahud (Omar Lopez-Chahoud) iz Njujorka, jednoglasno je odabrao četvoro finalista za nagradu “Zvono”, godišnje priznanje za mlade likovne umetnike u BIH koje se dodeljuje na osnovu javnog konkursa.

Kroz video radove i performanse dobitnice nagrade “Zvono” Selme Selman, koja je prijavila rad “16000 delova”, jasno je vidljiva pozicija umetnice koja problematizuje marginalnu poziciju sebe kao subjekta i etničke grupe kojoj pripada.

“Selma posmatrača suočava sa svim stereotipima ali i neugodnim realnostima svog života i identiteta. Njeni radovi sondiraju ne samo njen identitet nego i odnos čitavog društva prema samom sebi. Za Selmu je umetnost jezik suočavanja, ali i prevazilaženja stvarnosti u kojoj se nalazi”, naveo je žiri u obrazloženju.

Na konkurs je stiglo 45 prijava sa ukupno predloženih 70 radova, realizovanih u širokom rasponu umetničkih tehnika - od tradiconalne grafike i vajarstva, preko videa i instalacija, do urbanih i medijskih intervencija, saopštio je Centar za savremenu umetnost Sarajevo (SCCA), koji organizuje dodelu nagrade “Zvono”.

Jednu od bitnih odlika ovogodišnjeg konkursa, kako je saopšteno, predstavlja visok nivo umetničkog kvaliteta većeg broja pristiglih radova. U tematskom i koncepcijskom smislu mogu se prepoznati dve osnovne grupe radova: s jedne stane to su autorefleksivni radovi koji problematizuju lične identitete (od rodnog do etničkog, manjinskog), a s druge - oni koji kritički dekonstruišu i propituju društvenu realnost.

Finalisti su izabrani prema kriterijumu izvrsnosti koncepta i kvaliteta izvedbe pojedinih prijavljenih radova, kvaliteta prijave i priložene dokumentacije, kao i prema opštem umetničkom utisku.

Finalistkinja Mila Panić, koja je prijavila rad “We have a wonderful life”, ispituje odnos migracije, nostalgije i kulturne izmeštenosti kroz apropriaciju porodičnih video snimaka, foto albuma i objekata. Korišćeni materijali za nju su samo baza za postprodukciju rada u formi instalacije i kreiranja analitičkog prostora mišljenja o kulturnoj tranziciji onih koji dolaze ili odlaze sa ovih prostora.

Bojan Stojčić, koji je prijavio rad “Pismene vežbe, različiti zapisi u prostoru, različite lokacije 2013-2014”, kreira seriju privremenih intervencija u urbanim prostorima. Njegovi in situ radovi su kritički komentari društvenih procesa, koji se istovremeno referišu na jezik lingvističkog konceptualizma. Stojčić u svojim radovima “integriše i auru lokacije”, naveo je žiri, dodajući da “činom dokumentacije svojih tekstualnih intervencija, on akcentuje suštinu delovanja, a problematizuje njegovu formu”.

Irma Markulin, koja je prijavila rad “Tragovi iz domovine”, umetnica je koja analizira i sublimira odrastanje, emocije i memoriju iz detinstva kroz i pomoću medijski čisto i dosledno produciranih fotografija, slika, instalacija i objekata. Formalnu doslednost radova oblikuje deo njenog trenutnog života u Berlinu, dok njihov sadržaj upućuje na njene korene i ono što retroaktivno analizira.

Nagrada “Zvono” deo je međunarodne mreže YVAA (Young Visual Artist Awards) koja postoji u desetak zemalja u Evropi, odnosno u većini zemalja na prostoru bivše Jugoslavije, Češkoj, Slovačkoj, Bugarskoj i Albaniji.

Cilj nagrade je pružiti podršku mladim umetnicima i umetnicama, olakšati im dalju delatnost, smeštajući ih sa položaja marginalne prema središnoj ulozi u društvu, putem stvaranja pozitivnog konteksta oko mladog stvaralaštva, kreativnosti i inovativnosti sa kojom bi se društvo moglo i trebalo identifikovati.

Kao i u ostaliom zemljama u mreži YVAA, kandidati i kandidatkinje mogu biti likovni umetnici i umetnice do 35 godina starosti. Na konkurs su mogli da se prijave  državljani/ke BiH, kao i umetnici drugog državljanstva koji žive u BiH.

SCCA Sarajevo obnovio je ove godine nagradu “Zvono” nakon pauze od dve godine prouzrokovane finansijskim  poteškoćama sa kojima se susreće od osnivanja togf priznanja 2006. do danas.

Nagrada je dobila ime po grupi Zvono (Aleksandar Bukvić, Sadko Hadžihasanović, Narcis Kantardžić, Sead Čizmić, Biljana Gavranović i Kemal Hadžić), osnovanoj 1982. u Sarajevu. Aktivnost grupe Zvono predstavlja najradikalnije ponašanje na likovnoj sceni BiH do početka rata 1992. godine, kada većina članova i članica napušta zemlju.

I u većini ostalih zemalja u regionu proglašeni su dobitnici nacionalnih nagrada koje podrazumevaju šestonedeljni rezidencijalni boravak u prestižnom umetničkom centru ISCP (International Studio and Curatorial Program) u Njujorku. 

U Srbiji je tako nagradu “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2014. godinu dobila Nataša Kokić, a u Galeriji Remont u toku je izložba finalista, među kojima su i Nemanja Lađić, Marko Marković, Ivan Šuletić i Veljko Zejak. U žiriju za nagradu "Mangelos" takodje je u drugom krugu učestvovao Omar Lopes-Šahud iz Njujorka, umetnički direktor i kustos sajma umetnosti u Majamiju “UNTITLED.ArtFair”.

U Makedoniji je nagradu "Denes" dobio Ivan Ivanovski, a u finalu su bili i umetnička grupa Efemerki (Dragana Zarevska i Jasna Dimitrovska), Darko Aleksovski i Goran Menkov.

U Sloveniji je nagradu Grupe OHO za 2014. godinu dobio Staš Kleindienst iz Ljubljane, a finalisti su bili i Ištvan Išt Huzjan, Sanela Jahić i Špela Petrič.

Finalisti nagrade "Radoslav Putar" za 2014. godinu u Hrvatskoj su Rene Bachrach Krištofić, Igor Ruf, Marko Vojnić Gin i Tina Vukasović, a ko je dobitnik/ca bice poznato 27. juna na otvaranju njihove zajedničke izložbe u Galeriji Galženica u Velikoj Gorici.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav