• Search form

13.10.2015 | 20:04

Prošlost ex-YU u Minhenu

Prošlost ex-YU u Minhenu

Festival Fotodoks u Minhenu, jedan od značajnijih događaja za savremenu dokumentarnu fotografiju u Nemačkoj, posvetio je ove godine glavnu izložbu “Past is Now” (Prošlost je sada) prostoru bivše Jugoslavije, istražujući i sadašnje stanje u regionu, i "potencijal prošlosti u sadašnjosti".

FotoDoks je otvoren 13. oktobra izložbom “Past is Now” na kojoj učestvuju umetnici iz regiona exYU i drugih evropskih zemalja. Zastupljen je čak i Josip Broz Tito – “selfijem” iz 1961. godine sa Briona, autiportretom koji je deo kolekcije Muzeja istorije Jugoslavije (MIJ) u Beogradu.

Među učesnicima izložbe “Past is Now” su i umetnici Dragan Petrović i Vladimir Miladinović iz Srbije, koji se predstavljaju u okviru projekta “Fotodokumenti” Nezavisnog filmskog centra “Filmart” iz Požege, u saradnji sa FotoDoksom. Petrović se predstavlja fotografijama iz ciklusa “Slike iz Srbije”, a Miladinović izlaže novu seriju crteža nastalu kroz istraživanja arhiva nemačkih dnevnih listova “Zidojče cajtung” (Süddeutsche Zeitung) i “Frankfuter Algemajne cajtung” (Allgemeine Zeitung).

   Dragan Petrović, Bez naziva, 198/90.

Osim učesnika projekta “Fotodokumenti”, koji u Minhenu prezentuje istoričar umetnosti Miroslav Karić iz Beograda, na izložbi “Past is Now” učestvuju i: Jaka Babnik, Roman Bezjak, Collaboration-project, Jörg Glascher, Zijah Gafić, Ibro Hasanović, Tanja Kernweiss, Borut Krajnc, Saša Kralj, Tom Licht, Anne Morgenstern, Merlin Nađ-Torma, Hrvoje Slovenc, Katja Stuke & Oliver Sieber i Michael Wesely.


Vladimir Miladinović, Rendered History, 2012-

Slovenački fotograf Jaka Babnik predstavlja projekat “Jebodrom”, nazvan kolokvijalnim terminom koji se na Balkanu upotrebljava za prostore pogodne za seks. Roman Bezjak, takođe iz Slovenije, proveo je pet godina putujući po Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi, kao i istočnim delovima Nemačke, kako bi dokumentovao javnu upotrebu zgrada, kulturnih centara, hotela i stambenih kompleksa, odnosno zdanja nastala za vreme modernizma u socijalizmu.

  Roman Bezjak, „Sozialistische Moderne – Archäologie einer Zeit”, St. Petersburg, 2009, © Roman Bezjak

Na izložbi učestvuje i projekat “Collaboration” osmoro umetnika iz Minhena, među kojima su i Sandra Filić iz Hrvatske i Anton Bošnjak iz Bosne, koji su istraživali sudbinu spomenika prtizanima u Mostaru, čiji je autor arhitekta Bogdan Bogdanović, a danas je napušten i prekriven bujnom vegetacijom.

Zijah Gafić iz BiH predstavlja projekat posvećen sudbini 30.000 ljudi koji se vode kao nestali u ratu u Bosni. U tom projektu fotografiše lične stvari, svakodnevne upotrebne predmete i druge tragove nestalih, koji su pronađeni u masovnim grobnicama i služe za identifikaciju.

   Ziyah Gafić, Quest for Identity, 2010, © Ziyah Gafić

Ibro Hasanović učestvuje serijom fotografija kojima interpretira aplauze devet potpisnika Dejtonskog sporazuma, a slovenački fotograf Borut Krajnc predstavlja radove iz serijala koji je snimio za vreme predizborne kampanje sadašnjeg predsednika Slovenije Boruta Pahora.

Hrvatski fotograf Hrvoje Slovenc, koji živi u Njujorku, predstavlja se projektom “Croatian Rhapsody”. Iz Hrvatske učestvuje i Saša Kralj – videom “Vreme u srcu Bosne” (2014) o mladom vojniku Rasimu koga je fotografisao 20 godina ranije, a čija životna priča o siromaštvu, nezaposlenosti i sledu nesrećnih događaja, opisuje posle dve decenije i situaciju Bosne i celog Balkana.

   Saša Kralj, Vrijeme u scru Bosne / Zeit im Herzen Bosniens, 2014, © Saša Kralj

Umetnici Katja Stuke i Oliver Sieber predstavljaju studiju nastalu praćenjem jedne žene izbegle iz Bosne najpre u Diseldorf, a potom u Čikago, gde joj se gubi trag, a Merlin Nađ-Torma prikazuje fotografije izbeglica na srpsko-mađarskoj granici, koje je snimio 2011/2012.

Umetnici na izložbi “Past is Now” daju viđenja kompleksnih društveno-političkih procesa sa kojima se suočavaju društva u regionu bivše Jugoslavije u poslednje dve decenije, baveći se i pitanjima uloge dokumentarne fotografije, odnosno načina na koji savremena fotografija beleži društvene promene i potrese, pozicionira se i pronalazi svoj izraz između dokumentovanja činjenica, nostalgije i arhivske građe.

   Katja Stuke & Oliver Sieber, You and Me, Indira, 2014, © Katja Stuke & Oliver Sieber

Fotografi Ziyah Gafić, Paul Lowe, Saša Kralj i Armin Smailović učestvovaće 14. oktobra i na panel diskusiji “I am your Witness” o ratu u bivšoj Jugoslaviji i ličnim vezama sa tim regionom, u kojem su rođeni, odrasli ili su se u njega preselili.

Stručni tim festivala FotoDoks (Sophia Greiff, Hans Herbig, Jorg Koopmann, Robert Pupeter i Armin Smailović) izabrao je prostor bivše Jugoslavije za partnerski region sa idejom da se predstave dostignuća, razvoj i karakteristike lokalnih fotografskih scena.

U dijalogu sa partnerskim regionom bivše Jugoslavije, FotoDoks ovogodišnjom izložbom ukazuje na različite načine za istraživanje teme “Past is Now”. Umetnici zastupljeni na izložbi rade sa postojećim arhivima ili kreiraju nove, istražujući istorijske tragove i reflektujući kulturne stereotipe i mitove. Osvrću se na 25 godina ujedinjenja Nemačke, kao i na 20-godišnjicu Dejtonskog sporazuma kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini.


  Collaboration-project, „Memories“, 2013/2014, © Leonie Felle

Među pratećim izložbama je i “Plameni pozdravi: reprezentativni portret detinjstva u socijalističkoj Jugoslaviji”, koja je otvorena do 13. decembra u centru za savremenu umetnost Lothringer13 Halle u Minhenu, a predstavlja radove devet umetnika i grupa iz regiona, prema kustoskoj koncepciji Ane Adamović.

Osim Ane Adamović, na toj izložbi, premijerno predstavljenoj u februaru u MIJ u Beogradu, učestvuju i Dušica Dražić, Dejan Kaludjerović, Irena Lagator Pejović, Mladen Miljanović, Dubravka Ugrešić, Renata Poljak, Saša Karalić i grupa Škart.

Ana Adamović učestvovaće 17. oktobra i u panel disksusiji “Komšiluk – Neighborhoods and Identities in Progress”, uz Jörga Gläschera, Vedranu Madžar i Merlina Nađ-Tormu, te moderatorku Marie-Janine Calic koja predaje istoriju Istočne i Jugoistočne Evrope na Ludvig-Maksimilians univerzitetu u Minheny.


  Ana Adamović

Među pratećim izložbama je i “Opsada SarajevaPaula Lowea na Akademiji za dizajn i komunikacije.

Festivalski program obuhvata i predavanja, panel diskusije, projekcije i radionice.

Kolektiv Belgrade Raw održaće radionicu izrade foto-knjiga “Munich Raw”, čiji će rezultati biti predstavljeni 18. oktobra. Luka Knežević Strika učestvovaće 15. oktobra i na panel diskusiji “Past is Wow” o istraživanju foto-arhiva.

Vladimir Miladinović učestvovaće 16. oktobra na panel diskusiji “DJ History feat. MC Past – Remixing Art & Media” sa urednicom magazina Kosovo 2.0 Besom Luci i umetnicima Simonom Mennerom i Evom Leitolf.

Filmska autorka i kustoskinja Vedrana Madžar održaće 17. oktobra predavanje o jugoslovenskom partizanskom filmu.

Festival FotoDoks se od osnivanja (2008) pozicionirao kao jedan od značajnijih događaja za savremenu dokumentarnu fotografiju u Nemačkoj. Fokus je na istraživanju polja dokumentarne fotografije u savremenom kontekstu, povezivanju, promovisanju i razmeni fotografskih scena iz Evrope i sveta. Zahvaljujući koncepciji poziva fotografa iz drugih zemalja,  FotoDoks je postao događaj intenzivnih susreta i komunikacije umetnika, kustosa, art profesionalaca i ljubitelja fotografije.

FotoDoks je organizovan u saradnji sa nemačkim nedeljnikom “Cajt” (Zeit), a od 2012. dodeljuje i nagradu za najbolji rad na festivalu.

Izložba "Past is Now" otvorena je do 10. januara 2016. u Gradskom muzeju i Gradskoj galeriji Maximilians Forum u Minhenu.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i