• Search form

25.10.2018 | 19:34

Prometej i Službeni glasnik najbolji izdavači

Prometej i Službeni glasnik najbolji izdavači

Nagrada za najboljeg izdavača 2018. godine ravnopravno je dodeljena na 63. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga novosadskoj kući Prometej i Službenom glasniku iz Beograda, a za izdavački poduhvat godine proglašena je knjiga “Crnjanski – biografija jednog osećanja” autora Mila Lompara, u izdanju Pravoslavne reči iz Novog Sada.

U užem izboru za izdavača godine bili su i Zavod za udžbenike, Srpska književna zadruga i Eduka, a nagrade je dodelio žiri koji su činili prof. dr Dragan Simeunović (predsednik), prof. dr Slobodan Kanjevac, mr Milica Lilić, prof. dr Tiodor Rosić i Želidrag Nikčević.

Prometej je, kako je istaknuto u obrazloženju, godinama jedan od najrelevantnijih srpskih izdavača, koji objavljuje kapitalna lingvistička izdanja, izuzetna istoriografska i književna dela domaće i strane poezije i proze, a prepoznatljiv je po izuzetnim monografijama. Posebno se ističe 60 objavljenih naslova u ediciji Srbija 1914-1918. Prećutane teme, zaboravljeni događaji i žrtve, kao i bogat izbor ilustracija, neke su od odlika Prometejevih izdanja objavljenih povodom stogodišnjice Prvog svetskog rata. Time, kako je istakao žiri, odlikuje i najnovije peto kolo. Izuzetan doprinos dat je i srpskoj lingvistici knjigom Miloša Okuke “Srpski dijalekti”, a pravi izdavački dragulj, kako je navedeno, predstavlja “Osnovni navatl” (astečko-srpski) rečnik Igora Sekea.

Prometej je, inače, između dva sajma objavio 121 novu knjigu.

Javno preduzeće Službeni glasnik, koje je poslednji put 2015. godine dobilo nagradu za najboljeg izdavača, a prethodno 2006. i 2007, nagrađen je ovoga puta kao kuća koja, kako je istaknuto, već godinama spada u red najplodnijih i po izdavačkom dijapazonu, kao i objavljenim sadržajima, najkvalitetnijih izdavača.

“Iako ni njega u proteklim godinama nisu mimoišle razne izdavačke slabosti, on je ove godine nesumnjivo jedna od onih izdavačkih kuća koje zaslužuju epitet izdavača godine. Iako je ukupna produkcija Službenog glasnika kao, uostalom i većine drugih izdavača smanjena, Glasnik je ipak smogao snage da napravi značajan iskorak u smeru dinamičnije i selektivnije izdavačke produkcije, više težeći nego ranije aktuelnim sadržajima iz domena književnosti, nauke i umetnosti”, istakao je žiri, dodajući da o tome svedoče naslovi koji su u proteklih godinu dana obeležili izdavačku delatnost te kuće. Žiri je posebno pohvalio antologijsku ediciju “Prvi svetski rat u srpskoj književnosti”, koja obuhvata romane, pripovetke, poeziju, drame nastale u periodu od 1915. do 2018, kao i sećanja i svedočanstva učesnika rata sabranih u 15 knjiga.

Nagrada za izdavački poduhvat godine dodeljena je knjizi “Crnjanski – biografija jednog osećanja”, uz obrazloženje da autor Milo Lompar, u potrazi za signalima egzistencijalnog osećanja koje konstituiše identitet i iskustvo Crnjanskog, “izvrsnim esejističkim stilom osvetljava životnu putanju velikog pisca i njegov položaj u srpskoj kulturi”.

“Hermeneutičko svetlo pada na prepisku, istorijska svedočanstva, političke članke i umetničko pripovedanje Miloša Crnjanskog. Ukrštanjem različitih sadržaja – biografskih, književnih, političkih u sudbini Miloša Crnjanskog, ova izvrsno opremljena i ilustrovana monografija predstavlja značajan doprinos u našoj književnosti i kulturi”, naveo je žiri, koji je u uži izbor za izdavački poduhvat izabrao bio i Prozna dela Zorana Živkovića u 10 tomova, u izdanju Zavoda za udžbenike, trotomno delo Vladete JerotićaOd Save do Pavla”, u izdanju kuće Ars Libri, knjigu “Srpska pravoslavna crkva – osam vekova istorije u slici i reči” autora Borisa Stojkovskog, Valentine Vuković i Srđana Ercegana, u izdanju Data status, te “Džon V. Frotingam – zaboravljeni srpski dobrotvorTomislava R. Simonovića, u izdanju Zavoda za udžbenike.

Nagrada za najboljeg izdavača iz dijaspore dodeljena je Akademiji nauka i umetnosti Republike Srpske iz Banjaluke i Pravoslavnoj reči za knjigu “Spomeničko blago Republike Srpske” autorke Ljiljane Ševo, kao i Matici srpskoj - Društvu članova u Crnoj Gori iz Podgorice i Akademskoj knjizi iz Novog Sada za “Istoriju američke književnosti” autorke Radojke Vukčević.

Monografija “Spomeničko blago Republike Srpske”, kako je istaknuto, ima veliku i višestruku kulturnu vrednost, a zasnovana je na “naučnoj istini iz koje se vidi da je svaka generacija srpskog naroda i naroda koji su mu prethodili u određenoj epohi ostavila neizbrisive tragove na prostorima današnje Republike Srpske”.

Studiju “Istorija američke književnosti”, kako je istaknuto, krase ne samo bogatstvo sadržaja i duboki analitički uvidi u verovatno najraznovrsniji književni korpus koji je do sada proizveden unutar jedne nacije, već i otvorenost za nove poetike, nedovoljno istražene glasove i oprečne perspektive. Reč je o dragocenom poduhvatu od posebnog značaja kako za stručnu publiku i studente anglistike kojima je ta knjiga posvećena, tako i za ljubitelje američke i svetske književnosti, naveo je žiri.

U užem izboru za nagradu za najboljeg izdavača iz dijaspore bile su i knjige “Staro zlato” Zadužbine Petar Kočić iz Banjaluke, “U slavu i spomen Sv. Jovana Vladimira” (6. i 7. tom) Svetigore sa Cetinja i zbornik “Srpske pesnikinje” Andrićevog instituta iz Višegrada.

Posebno priznanje za doprinos u oblasti nauke dodeljeno je delu “Jasenovac Aušvic Balkana. Ustaška imperija okrutnosti” (Institut za holokaust Šem Olam i Akademski koledž Ono, Izrael; Fondacija za projekte edukacije za Holokaust, u saradnji sa Poljskim projektom za restauraciju jevrejskih grobalja – FHEP, SAD) autora Gideona Grajfa, eksperta za Aušvic i uopšte Holokaust koji se bavi tom problematikom više od 40 godina. Zahvaljujući naporima više zemalja, uključujući i Srbiju, Grajfu je učinjena dostupna i ona građa koja do sada nije ugledala svetlost dana.

Dečjom knjigom godine proglašena je “Gospodar solitera i druga čudaMiladina Ćulafića, u izdanju Srpske književne zadruge. Kako je istaknuto, igra, sarkazam, ironija i nonsens čine glavna svojstva tih zapisa čiji su autori deca, a koje je Ćulafić uobličio. Knjiga je bogato ilustrovana dečjim crtežima.

U užem izboru bile su i knjige “Na rogu AfrikeLidije Nikolić i Ane Novaković (Pčelica izdavaštvo, Čačak), “Šah-mat nasiljuMarije Ranđelović (Niški kulturni centar), “Priče o prkosnim SrpkinjamaIvane Nešić (Urban Reads) i “Basnovite pričiceMirjane Dragović (Miroslav).

Članovi žirija dodelili su i specijalna priznanja za izdavača, knjigu i strip.

Specijalna priznanja za izdavače dobili su Zavod za udžbenike iz Beograda za knjigu Tomislava R. Simonovića o zaboravljenom velikom američkom dobrotvoru Džonu Frotingamu i Akademija nauke i umetnosti RS za drugi tom Enciklopedije Republike Srpske.

Specijalna priznanja dodeljena su za knjigePatrijarh Pavle o islamu i muslimanima” đakona dr Aleksandra Praščevića, u izdanju Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, “Ivo Andrić - Večiti kalendar maternjeg jezika”, koju je priredio Miro Vuksanović (Makarije, Obodsko slovo i Hercegovina izdavaštvo), “Manastir Sv. Trojice Stanjevići 1338-2018” (Svetigora, Cetinje), “Srbi na Kosovu i Metohiji u 19. i 20. vekuMilovana J. Bogavca i Dragoslava S. Ćetkovića (Obeležja plus, Beograd) i “Umetničko nasleđe srpskog naroda na Kosovu i Metohiji” urednika Dragana Vojvodića i Miodraga Markovića (SANU, Beograd).

Specijalna nagrada za strip dodeljena je za grafički roman “Sat” (crtež Vujadin Radovanović Vuja, scenario Dragan Lazarević de Lazare, kolor Rade Tovladijac), u izdanju Pčelice iz Čačka, objavljen u čast stogodišnjice proboja Solunskog fronta. Iz konteksta nacionalne tragedije Prvog svetskog rata, ova priča izdvaja porodičnu tragediju, ličnu i emotivnu, a u isto vreme dovoljno opštu da se može pripisati velikom broju srpskih porodica s početka 20. veka, naveo je u obrazloženju žiri.

Nagrada “Bogdan Kršić” za najlepšu knjigu dodeljena je knjizi “Ikone stila SrbijeNede Todorović i Radmile Stanković, u opremi Aleksandre Janković, u izdanju Zepter Book World iz Beograda.

Za najlepšu dečju knjigu proglašena je edicija “Princeza Sofija” autorke Vesne Aleksić, u opremi Dušana Savića i sa ilustracijama Bojane Stojanović, u izdanju Kreativnog centra iz Beograda.

Specijalno priznanje za mladog dizajnera dodeljeno je Jeleni Vasiljević za knjigu “Hostel BeatriceMiloša Švonje, u izdanju Prometeja.

Na 63. Sajmu knjiga, koji je otvoren do 28. oktobra, učestvuje oko 500 direktnih izlagača, odnosno oko hiljadu ukupno.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i