• Search form

20.02.2009 | 19:18

Prevod Čitača

Spomenka Krajčević, prevodilac romana “Čitač Bernharda Šlinka, čija je filmovana verzija otvorila ovogodišnji FEST u Beogradu, dosad je prevela tridesetak dela književnosti s nemačkog govornog područja.

Prevodilačkim radom bavi se dvadesetak godina, a prevela je, između ostalog, Elijasa Kanetija, Maksa Friša i Marlen Haushofer. Bavi se i pisanjem za decu, kao i posebnom vrstom “putopisne proze” vezane za Beograd, čiji je prvi proizvod njena prošlogodišnja knjiga “Kalemgdan izbliza” (JP “Beogradska tvrđava”).

Prevod Čitača

Spomenka Krajčević, prevodilac romana “Čitač Bernharda Šlinka, čija je filmovana verzija otvorila ovogodišnji FEST u Beogradu, dosad je prevela tridesetak dela književnosti s nemačkog govornog područja.

Prevodilačkim radom bavi se dvadesetak godina, a prevela je, između ostalog, Elijasa Kanetija, Maksa Friša i Marlen Haushofer. Bavi se i pisanjem za decu, kao i posebnom vrstom “putopisne proze” vezane za Beograd, čiji je prvi proizvod njena prošlogodišnja knjiga “Kalemgdan izbliza” (JP “Beogradska tvrđava”).

- Da li je vašom inicijativom Berhnard Šlink preveden kod nas i koliko uopšte prevodioci imaju otkrivalačku ulogu u našem izdavaštvu?

SK: Ne mogu da se pohvalim time da sam ja “pronašla” Šlinka, Šlink je “pronašao” mene. “Plato” mi je, naime, ponudio da prvo prevedem “Čitača”, a onda i druga Šlinkova dela: “Bekstva od ljubavi”, “Povrtak kući” i “Vikend”. Svoju zaslugu za upoznavanje naše čitalačke publike sa delima autora sa nemačkog govornog područja vidim pre svega u domenu književnosti za decu (Kristina Nestlinger i Paul Mar), dok bih među delima za odrasle pomenula zbirku priča Marlen Haushofer “Kako smo ubili Stelu”. Verujem da će delo te austrijske književnice, čiji se značaj tek posthumno otkriva, i kod nas s vremenom dobiti veći ođek.

- Šta može jednog prevodioca da privuče Šlinkovoj literturi? Šta je ona za vas u literarnom, a šta u prevodlilackom smilu?

SK: Šlink pripoveda o temama koje su meni zanimljive, naime o pitanju lične odgovornosti u teškim vremenima, o pravdi i pravednosti, o trajanju ljubavi i lojalnosti, a osim toga - i pre svega - Šlink ume da ispriča priču, što je u osnovi dobre proze. Stilistički, njegova dela nisu preterano zahtevne knjige, ali od od prevodioca traže da očuva jasnoću i preciznost Šlinkovih formulacija. U kritici se za Šlinkova dela kaže da su napisana “inteligentno”, pa sam nastojala da takva ostanu i na srpskom.

- Gde je Šlinkovo mesto u kompleksu literarnih dela posvećenih “krivici nemackog naroda”?

SK: “Čitač” je važna knjiga u tom segmentu savremene nemačke proze, a za Šlinkovo delo u celini središnja tačka iz koje se šire sve njegove potonje teme. U Nemačkoj se Šlink smatra jednim od najvažnijih autora iz “generacije sinova” koji se bave krivicom očeva i pokušavaju da ustanove šta je kolektivna krivica i da li ona postoji, a šta individualno sagrešenje. Za to istraživanje Šlink je opremljen obrazovanjem pravnika i iskustvom stručnjaka za javno pravo, te njegove knjige sadrže i teorijska razmatranja problema krivice, odgovornosti i kazne.

Lik Hane u romanu Čitač” predstavlja pokušaj da se razume greh generacije očeva, i kao svaki pokušaj razumevanja nečije individualne priče, ukida crno-belu podelu na dobro i zlo. No, Šlink ne beži od toga da donese i određeniji sud, što čini pre svega kroz lik oca u romanu “Povratak kući”, gde sticaj sudbinskih okolnosti ne relativizuje moralnu odgovornost pojedinca.

- Pravolinijska i naoko jednostavna priča dobija na težini svakom stranicom. Kako Šlink gradi tenziju i da li vas ona podseća na stvaranje “saspensa” u kriminalistickoj literaturi ili vi to vidite nekako drugačije?

SK: Šlink je počeo da se bavi književnošću pišući detektivske romane, i veštinu stvaranja takve vrste proze ugrađuje u sva svoja dela. To doprinosi privlačnosti njegovih knjiga, koje se zaista teško ispuštaju iz ruku. Na nemačkom postoji izraz “lezerunfrojndlih” (leserunfreundlich), što znači “nenaklonjen čitaocima”, a odnosi se na autore takozvane visoke književnosti, čija je dela teško čitati. Šlink je, međutim, uspeo da bude pisac umetnički relevantne književnosti, ali naklonjen čitaocima.

- Da li ste pomislili da će ovaj njegov roman tako brzo biti prenet na film?

SK: Očekivala sam da se to dogodi, jer Šlink piše filmično, situacije koje on opisuje se doslovno vide, a dijalozi već obavljaju deo posla dramatizacije teksta. Šlink najavljuje i ekranizaciju svog romana “Povratak kući”, a ja predviđam da bi njegovo kamerno delo “Vikend”, koje se nedavno pojavilo i kod nas, moglo da bude postavljeno na pozornicu. “Vikend”, naime, emituje atmosferu pozorišne predstave.

Dubravka Vojvodić

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Raša Todosijević, performans, 1973, SKC Beograd
Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i