• Search form

06.09.2018 | 22:34

Preispitivanje izložbenih rituala

Preispitivanje izložbenih rituala

Nemačka teoretičarka i kustoskinja Dorotea von Hantelman (Dorothea Von Hantelmann), čiji je rad vodeći u preispitivanju i preuređivanju izložbenih rituala u savremenoj umetnosti i kulturi izložbi uopšte, održaće 19. septembra u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) predavanje koje predstavlja analizu kulturnog formata muzeja i izložbe kao modernog rituala u istorijskom i savremenom kontekstu zapadnog liberalizma.

To je drugo u seriji javnih predavanja u okviru kursa “Šta kustosiranje može/treba da bude?” (WCSCD / What Could/Should Curating Do?), osmišljenih radi pružanja uvida i drugačije perspektive u vezi sa teorijama i praksama procesa stvaranja izložbi.

“Mi možemo, a to je perspektiva istorije umetnosti, razumeti muzeje i izložbe kao mesta, kao spremišta za umetničke predmete koji se klasifikuju i predstavljaju važna blaga kulturnog nasleđa. Ili možemo, a to je sociološki i antropološki pristup, da ih vidimo kao institucije koje njihovu društvenu funkciju izvlače iz činjenice da one prenose određene vrednosti i koncepte u društvo. Moje predavanje istražuje i pokazuje određene aspekte pomenute druge perspektive”, navela je Dorotea von Hantelman povodom predavanja “Izložba. Prikaz predavanja”.

Prema njenim navodima, umetničke institucije su duboko povezane sa osnovnim socio-ekonomskim parametrima svog vremena, koje oni simbolično kultivišu i ritualno usvajaju.

“Gledajući umetničke prostore kao niz presudnih trenutaka transformacije, postaviću pitanje da li transformacija naše epohe traži novu vrstu rituala, pored same izložbe”, najavila je Dorotea von Hantelman, profesorka na predmetu Umetnost i društvo na Bard koledžu Univerziteta liberalnih umetnosti (gGmbH) u Berlinu.

Prethodno je radila kao profesorka na Akademiji umetnosti Univerziteta u Kaselu, gde je predavala o istoriji i značenju dokumente (documenta) i učestvovala u oblikovanju dokumenta istraživačkog instituta. Njena glavna polja istraživanja su savremena umetnost i teorija, kao i istorija i teorija izložbi.

Autorka je knjige How to Do Things with Art, jednog od seminalnih radova o performativnosti u savremenoj umetnosti, ko-urednica The exhibition. Politics of a Ritual, a pisala je o umetnicima kao što su Danijel Biren (Daniel Buren), Džef Kuns (Jeff Koons), Filipe Pareno (Philippe Parreno) i Džejms Kolman (James Coleman).

Njen novi projekat/knjiga The exhibition: Transformations of a ritual istražuje izložbe kao ritualne prostore u kojima se osnovne vrednosti i kategorije modernog, liberalnog i tržišnog društva, kako istorijski, tako i danas, praktikuju i odražavaju.

Neki od umetničkih projekata/izložbi koje je kurirala su: I promise it's political (Museum Ludwig, Keln, 2002), Elective Affinities (Vienna Festival 1999), I like Theater & Theater likes me (Deutsches Schauspielhaus, Hamburg, 2001). Bila je ko-kustos The Prelude for the Shed, nove institucije za umetnost u Njujorku, koja će biti otvorena 2019. godine.

Kustoski kurs i seriju javnih predavanja “Šta kustosiranje može/treba da bude?” inicirala je Biljana Ćirić u saradnji sa Supervizuelnom, a predavanje Dorotee von Hantelman omogućili su MSUB i Gete institut u Beogradu, uz podršku Royal Inn hotela i Car:Go.

Za 26. septembar, takođe u MSUB-u, najavljeno je predavanje Antarikse, istoričara i suosnivača KUNCI istraživačkog instituta (Jogdžakarta, Indonezija).

Kustoski program WCSCD započet je krajem juna predavanjem direktora amsterdamskog De Apela Nilsa Van Tomea Institucija u pokretu”, koji je govorio o važnosti kustoskog programa i načinu na koji oblikuje institucionalni kontekst.

WCSCD okuplja više od 20 polaznica - umetnica i kustoskinja iz Srbije, regiona i sveta, koje već imaju raznoliko iskustvo, a bave se širokim rasponom društveno relevantnih tema.

Tokom tromesečnog kursa, najavljenog do kraja godine, međunarodni predavači će predstaviti različite tematske okvire kustoske prakse i pokušati da problematizuju kako kustoske prakse oblikuju i utiču na razvijanje institucija i različitih institucionalnih modela. Među gostujućim mentorima su najavljeni i urednici Flash Art magazina; Tara Makdauel (profesor i direktor programa kustoskih praksi na Univerzitetu Monaš u Melburnu); Marija Lind (kustos, pisac i pedagog, direktor Tenstakonsthall u Stokholmu, profesor na Akademiji umetnosti u Oslu); Met Peker (kustos i teoretičar, direktor EVA International – Bijenala savremene umetnosti u Irskoj); Hou Hanru (kustos i umetnički kritičar, umetnički direktor MAXXI muzeja u Rimu); kustoski kolektiv WHW (What, How & for Whom; Elena Filipović (kustos i direktor Kunsthalle Basel)...

Partneri projekta WCSCD su: MSUB, Kulturni centar Grad, EVA International – Bijenale savremene umetnosti u Irskoj, Fondacija “Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture” i Muzej Zepter.

Projekat su podržali: Gete institut u Beogradu, Italijanski kulturni institut u Beogradu, ambasade Švedske, Holandije i Indonezije u Beogradu, ambasada Irske u Grčkoj, EU Info centar, Mondriaan fund, Pro Helvetia; galerije Eugster || Belgrade, Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau, Centar za promociju nauke, Zepter Hotel, Royal Inn Hotel i Car:go.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav