• Search form

21.09.2014 | 18:55

Pozorište i obrazovanje

Pozorište i obrazovanje

Pozorište i obrazovanje tema je okruglog stola koji 22. septembra u Parobrodu organizuju Bazaart, Cedeum i časopis “Scena” Sterijinog pozorja, koji će tom prilikom predstaviti i poslednji broj. Temat novog broja “Scene” je i povod za okrugli sto, koji je deo programa 15. Bitef Polifonije 48. Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala.

Okrugli sto/promocija temata zamišljeni su kao svojevrsni dinamični dijalog umetnika, pedagoga i naučnika koji dugi niz godina posvećeno rade na jačanju i razvijanju odnosa kulture i obrazovanja. Cilj je da se ukaže na značajne mogućnosti koje se otvaraju i novom pozorištu i novoj školi ako se stvore uslovi za međusobnu saradnju i da se razmotri kakve mogućnosti imaju pozorišta, obrazovne institucije i časopis “Scena” da doprinesu razvoju te intersektorske saradnje.

Među učesnicima su najavljeni: Vlado Krušić, Ivana Vujić, Anja Suša, Bojana Škorc, Sunčica Milosavljević, Maja Ristić, Diana Kržanić-Tepavac i Nataša Milović, a razgovor će moderirati Marina Milivojević-Mađarev, urednica “Scene”.

Pripremajući temat o pozorištu i obrazovanju, Marina Milivojević Mađarev pošla je od stava da uskratiti dramu deci znači uskratiti im pravo stečeno po rođenju.

“Kada bi bilo jasno šta drama jeste i od kakvog je značaja za obrazovanje, ovako nešto bilo bi nezamislivo”, naveo je Edvard Bond u pismu svom prijatelјu Gaju Vilijamsu. “Od vrhunskog je značaja da se dramski procesi u životima mladih ne uče i neguju isklјučivo na ulici. To bi vodilo opstanku ne najjačih, već opstanku onih najmanje sposobnih, a to su oni surovi i nasilni. Drama nije zabava – srce drame je beskompromisni vapaj za lјudskošću”, zaklјučuje Bond i dodaje: “Drama je promena, a njena suština je stvaralaštvo. No, stvaralaštvo zahteva slobodu, i zbog toga nema slobode bez drame”.

Temat o pozorištu i obrazovanju počinjemo tekstom psihološkinje Bojane Škorc koji govori o razvojnom potencijalu drame u obrazovnom procesu. Sledi tekst Vesne Đukić o potrebi intersektorske saradnje kulture i obrazovanja kojim se bavi i Strategija obrazovanja 2010-2020. Anja Suša govori o tome kakav je značaj pozorišta za decu i mlade, a kakvo mesto ono realno danas ima na kulturnoj mapi Srbije. Kako deca u vrtiću rastu kroz pozorište, piše Jovan Ljuštanović. Ljubica Belјanski Ristić govori o tome kako su kroz “Škozorište” rasle čitave generacije i kako je ono opstajalo uprkos velikim društvenim preokretima. Sunčica Milosavlјević i Milan Mađarev prezentuju dve studije slučaja inspirativne interakcije pozorišta i obrazovanja. Slobodan Beštić govori o svom glumačkom putu od “Škozorišta” i Teatra Levo, preko FDU, JDP-a i Narodnog pozorišta do Šaušpilhaus teatra u Diseldorfu, o tome kako kvalitetan glumački rad zahteva neprekidno obrazovanje i kako rad u obrazovanju može da oplemeni glumu. Vlado Krušić piše o odnosu teatra i obrazovanja kao
okviru za različitost. Temat se završava pismom Edvarda Bonda, odnosno njegovom rečenicom: “Tržište ne omogućava sve izbore koji su osnova demokratije, to može samo sloboda da učini, a slobode nema bez drame”.

Temat časopisa “Scena” nepredstavlјa samo jednu ideju kako treba urediti odnos pozorišta i obrazovanja. Zamišlјen je kao dinamični dijalog umetnika, pedagoga i naučnika koji dugi niz godina posvećeno rade na jačanju i razvijanju odnosa pozorišta i obrazovanja. Cilј tog temata je da ukaže na značajne mogućnosti koje se otvaraju pozorištu ako napravi korak ka savremenom obrazovanju.

Elektronsko izdanje novog broja “Scene” može se preuzeti OVDE

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav