• Search form

09.07.2018 | 21:19

Pozorište i migracija

Pozorište i migracija

Svetski kongres Međunarodne federacije za pozorišna istraživanja (IFTR), posvećen odnosu pozorišta i migracija, svečano je otvoren 9. jula u Narodnom pozorištu u Beogradu, a prvo od četiri glavna predavanja održao je makedonski dramski pisac i profesor Goran Stefanovski.

Kongres je otvorila predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, pokroviteljka tog stručnog skupa koji će do 13. jula okupiti oko hiljadu profesionalaca, teoretičara i praktičara pozorišta i izvođačkih umetnosti na temu “Pozorište i migracija – pozorište, nacija i identitet između migracija i nekretanja”. Glavni gost je američki teatrolog dr Marvin Karlson, a nakon Stefanovskog, koji se predavanjem “Varnica koja izmiče“ osvrnuo na jing-jang poziciju migracije i statičnosti, putovanja i doma, preostala tri glavna predavanja održaće na filološkom fakultetu dr Silvija Jestrović, dr Džejms Tompson i dr Ana Vujanović.

Premijerka je istakla da čvrsto veruje da su kreativnost, umetnost, kultura, nauka i inovacija ključni pokretači ekonomskog razvoja, za šta je dobila aplauz.

Čestitajući Fakultetu dramskih umetnosti (FDU), koji slavi 70 godina postojanja, na osvajanju organizacije Svetskog kongresa IFTR-a u jakoj konkurenciji sa gradovima kao što je Šangaj, Ana Brnabić rekla je da Srbija ima dugu pozorišnu tradiciju kojom se ponosi, a deo nje imaće priliku da vide i učesnici Kongresa na šoukejsu domaće produkcije.

Ana Brnabić, foto: Dušica Stojanović

Premijerka je izrazila i nadu da će Kongres IFTR-a omogućiti učesnicima da vide Srbiju kao živu, multikulturnu i otvorenu zemlju na raskršću Istoka i Zapada, bogatu kulturom i kulturnim nasleđem.

Ana Brnabić istakla je i da Svetski kongres IFTR-a, kao deo kulturne diplomatije, omogućava ne samo da “učimo jedni od drugih i razvijamo se kao pojedinci, već i da slavimo naše različitosti i identitete i razvijemo međusobno poštovanje i bolje načine za saradnju”.

Brnabićeva je posebno skrenula pažnju na Bitef, kao jedan od najznačajnijih festivala klasičnog i eksperimentalnog teatra, a učesnike Kongresa IFTR-a pozvala je da se u septembru ponovo vrate u Beograd na 52. izdanje tog festivala. Podsećajući da su nedavno obnovljeni Narodni muzej i Muzej savremene umetnosti, u kojima je moguće videti srpsku, jugoslovensku i svetsku umetnosti, premijerka je istakla i da će u MSU na jesen 2019. biti održana velika retrospektivna izložba umetnice Marine Abramović, rođene u Srbiji. Takođe, pozvala je učesnike Kongresa IFTR-a da produže boravak i posete Exit festival koji počinje 12. jula na Petrovaradinskoj tvrđavi u Novom Sadu.

Predsednica IFTR-a Džin Grejem Džons (Jean Graham Jones), koja je poželela učesnicima dobrodošlicu na srpskom, istakla je da se ta organizacija, koja je u proteklih 60 godina od osnivanja dostigla hiljadu članova iz 44 zemlje, prvi put posle 26 godina vraća u Istočnu Evropu.

Džin Grejem Džons, foto: Dušica Stojanović

Džin Grejem Džons je rekla i da je počastvovana što je podelila scenu sa premijerkom Srbije i ocenila da je neverovatno imati takvu podršku za organizaciju Kongresa.

Ivana Vujić, foto: Dušica Stojanović

I predsednica Organizacionog odbora Kongresa IFTR-a prof. Ivana Vujić zahvalila je posebno premijerki, a u kraćem nadahnutom govoru podsetila je na reči Antonena Artoa o pozorištu kao istraživanju anatomije ljudskog bića, a samim tim i mogućnosti promene čoveka. Takođe, podsetila je na japanskog autora Zeamija i njegove reči o koži, kao svetlosti, kostima kao energiji i mesu koje ih spaja. “Vi ste koža, kosti i meso”, poručila je učesnicima Kongresa, koji je počeo plesnim performansom u izvođenju Dejana Kolarova na kompoziciju “Leskovački zvižduk”.

Dekan FDU Miloš Pavlović istakao je značaj obrazovanja u umetnosti i kulturi i ocenio da u toj oblasti nikada nije bilo više izazova.

FDU, kako je naveo, ulaže napor ne samo kada je reč o obrazovanju, već i u pogledu ohrabrivanja i podsticanja debate u kulturi i umetnosti.

Ističući da je veoma važno ojačati veze umetničkog stvaralaštva i naučnog istraživanja, Pavlović je naglasio i značaj teme Kongresa IFTR-a, posebno u eri globalizma i novih masovnih migracija. Tema migracija, kako je dodao, bitna je ne samo u globalnom kontekstu, već i u lokalnom, jer je obeležila i društvo u Srbiji, uključujući odlazak velikog broja mladih tokom 90-ih. Srbija je, kako je podsetio, bila i poslednja zemlja na putu sirijskih izbeglica ka Evropskoj uniji, a na svojoj granici (sa Mađarskom) je dobila i prvi zid u Evropi koji je izgrađen posle pada Berlinskog.

Kongres IFTR-a dovodi kući, bar privremeno, mlade stručnjake koji su svojevremeno otišli iz Srbije, konstatovao je Pavlović, ukazujući da temu migracija ne bi trebalo shvatati samo kao jednosmeran proces.

Foto: SEEcult.org

Tema Svetskog kongresa “Pozorište i migracija – pozorište, nacija i identitet između migracija i nekretanja” biće razmotrena do 13. jula kroz čak 980 predavanja i prezentacija, uz predstave i performanse stranih i domaćih umetnika na više beogradskih scena.  

Kako su pozorište, izvođačke umetnosti i performans odgovorili na pitanja egzila, raseljavanja, ali i drugosti, kroz istoriju, ali i danas? Kako se proces migracije oblikovao i preoblikovao u brojnim političkim, društvenim, kulturnim i umetničkim delima? To su neka od pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici Kongresa iz različitih uglova – od intermedijalnosti u pozorištu do političkog performansa, od kulture levice, inkluzije, kritičkog mišljenja do izvođačkih izraza.

Goran Stefanovski, foto: Dušica Stojanović

Među učesnicima su, uz Marvina Karlsona i Džin Grejem Džons, najavljeni i Bišnuprija Dat (Indija), Džanel Rajnelt (Velika Britanija), Mivon Li (Južna Koreja), Hana Korsberg (Finska), Pol Re (Australija), Milena Gras (Čile), Hajato Kosuge (Japan), Halid Amin (Maroko), Elejn Eston (Švedska), Viki An Kremona (Malta), Kristofer Balme (Nemačka), Stiven Vilmer (Irska), Boris Dausa Pastor (Španija)…

Glavna predavanja su 10, 11. i 12. jula od 16 do 17.30 sati na Filološkom fakultetu u Sali heroja, u kojoj će 13. jula biti održana ceremonija zatvaranja Kongresa.

Organizatori su zahvalili su pre svega premijerki na podršci, kao i ministarstvima kulture i obrazovanja i gradskim vlastima Beograda.

Sajt IFTR-a je iftr.org, a program Kongresa nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i