• Search form

02.06.2011 | 10:07

Poklapanje ambicija

Poklapanje ambicija

Otvaranje crnogorskog paviljona na 54. Bijenalu u Veneciji izazvalo je veliku pažnju prvog dana vernisaža, zahvaljujući zvezdi svetske umetničke scene Marini Abramović, koja učestvuje na izložbi prezentacijom koncepta budućeg internacionalnog centra savremene umetnosti na Cetinju (Marina Abramović Community Center Obod Cetinje - MACCOC).

Crnogorsku izložbu “Obod i bistre vode” (The Fridge Factory and Clear Waters), otvorio je 1. juna predsednik Crne Gore Filip Vujanović, u prisustvu Marine Abramović i ministra kulture Branislava Mićunovića, a organizovana je u funkciji međunarodne prezentacije koncepta budućeg MACCOC-a, koji bi trebalo da zauzme 14.000 kvadratnih metara prostora bivše fabrike frižidera u centru Cetinja.

Abramovićeva smatra MACCOC delom svog nasleđa, pored centra koji paralelno uspostavlja u Hadsonu u američkoj državi Njujork, a kako je rekao Vujanović na otvaranju, slavno ime, ogromnu energiju, radni entuzijazam i sjajne ideje stavlja u funkciju budućeg značajnog centra kulture , ali i privrednog razvoja Cetinja.

“Ambicije i sposobnost Marine Abramović poklopile su se sa vizijama, željama i ambicijama Crne Gore”, istakao je Vujanović, koji se osvrnuo i na ulogu umetnosti u današnjem svetu.

Vujanović je poručio da umetnost, čak i kada se čini nerazumljiva, ostaje uvek otvorena prema svima - da ponese i prenese u neki bolji svet, u kojem bivaju i ljudska mašta i ljudski um...

Izložba u crnogorskom paviljonu, osim videa Marine Abramović sa prezentacijom MACCOC-a i makete tog budućeg centra, obuhvata i video rad Ilije ŠoškićaZigota” i audio i video instalaciju "Vidimo se na liniji horizonta" mlade umetnice Natalije Vujošević.

Prema rečima Marine Abramović, “Obod” je i dalje savršeno očuvan primer ideala komunizma, industrijalizma i modernizma koji su tako obzirno smešteni pored vekovima starih biblioteka, palata i manastira i među planinama koje Crnu Goru čine tako privlačnom geografskom lokacijom.

Abramovićeva vidi MACCOC kao sestrinsku organizaciju Marina Abramović Institute for Preservation of Performance Art (MAI) u Hadsonu, na čijem razvoju trenutno radi, a obuhvata prostor od više od 21.000 kvadratnih metara i njegov je glavni cilj da razvija i predstavlja umetničke performanse dugog trajanja u oblastima plesa, pozorišta, muzike i filma.

“Dela koja će ovi centri producirati moći će, nakon razvoja u radionicama i premijera na svojim prvobitnim lokacijama, da idu na turneje širom sveta. Nadam se da će na taj način moje nasleđe održati performans i umetnosti zasnovane na vremenu kao umetničku formu koja je uvek živa i koja se stalno menja i transformiše”, navela je Marina Abramović u časopisu “Flash Art”, povodom predstavljanja MACCOC-a na Bijenalu u Veneciji.

Navodeći da u životu svakog umetnika dođe trenutak kada mora početi da razmišlja o odlasku, Abramovićeva je dodala da nije neophodno da prestane da radi, već je reč o tome šta će, u odnosu na njegova dela i uverenja, ostati iza njega kao njegovo nasleđe.

“Moje će nasleđe biti da uspostavim dva centra, istovremeno na dva kontinenta: jedan u Cetinju, u Crnoj Gori, a jedan u Hadsonu, država Njujork, u SAD”, navela je Marina Abramović u tekstu “Budućnost umetnosti performansa: dva nasleđa”, koji je publikovan u novom dvobroju “Flash Arta” i u katalogu crnogorske izložbe u Veneciji.

Ističući da je obrazovanje mladih umetnika uvek predstavljalo sastavni deo njenog rada, jer je želela da mladoj generaciji da bezuslovno iskustvo, Marina Abramović je istakla da je to ujedno i stvaranje dijaloga sa mladom generacijom koji joj može dati osećaj za duh vremena u kojem živimo i održati je u dodiru sa stvarnošću.

“Uvek sam na to gledala kao na ravnopravnu razmenu. U vreme kada sam započela svoje delovanje kao performans umetnik u bivšoj Jugoslaviji, niko nije ni smatrao da je to umetnost. Bilo je neophodno stvoriti potpuno novi jezik i novi sistem pravila. Preko 35 godina bilo je potrebno da bi se došlo do tačke s koje je bilo moguće stvoriti osnovu za transformaciju alternativne forme umetnosti kao performansa u glavni tok umetnosti”, navela je Marina Abramović, koja je započela karijeru u grupi umetnika okupljenih oko Studentskog kulturnog centra u Beogradu, među kojima je i Dragoljub Raša Todosijević, koji na 54. Bijenalu predstavlja Srbiju - izložbom “Svetlost i tama simbola”.

Navodeći da je njena generacija performans umetnika prestala da nastupa krajem 70-ih godina, te da ih je samo još nekoliko ostalo, Abramovićeva je priznala i da je stalno izvođenje performansa emotivno i fizički veoma zahtevno i da nije lako na tome ustrajati duže vremena.

“U ovom trenutku, sva moja pažnja usredsređena je na stvaranje određenog nasleđa koje će omogućiti umetnosti performansa da nastavi da raste i da se razvija”, navela je ona, dodajući da MACCOC biti prostor za produkciju, predstavljanje, distribuciju i razvoj različitih umetničkih formi, kao što su performans, ples, pozorište, opera, film, video i muzika, kao i prostor zanimanja za arhitekturu, nauku i nove tehnologije.

MACCOC ima i multimedijalnu prezentaciju u vidu štampanog i elektronskog info materijala (dvojezični katalog sa tekstovima Marine Abramović i komesara/kustosa izložbe Svetlane Racanović i Petra Ćukovića) i sajta www.maccocetinje.me.

Pripremljen je i raznovrstan promotivni material, a promo spot crnogorskog projekta biće emitovan na displejima na Đardinima i Arsenalu.

Prema navodima kustosa crnogorske izložbe, u definisanju koncepta prezentacije pošlo se od transfera funkcije nekada uspešne jugoslovenske fabrike za frižidere “Obod” na stanje pasivizacije uže i šire zajednice, odnosno, od toga kako je funkcija zamrzavanja postala sudbina ili usud ili “velika metafora” višestrukog stanja zamrznutosti, hibernacije, bivanja-van-funkcije, pre svega jednog grada u jednom vremenu.

MACCOC će biti centar produkcije, prezentacije, distribucije i razvitka različitih umetničkih formi: umetnosti performansa i vizuelnih umetnosti, teatra i plesa, muzike i opere, filma i videa, obrazovnih i ekoloških programa, arhitekture, nauke i novih tehnologija.

Zamišljen je kao generator promene, veliki pokretač procesa reanimacije, revitalizacije, odmrzavanja, “provedravanja i “provetravanja”, mešanja bistrih voda, kao aktivator kulturnog razvitka u samoj Crnoj Gori i mrežnog povezivanja sa pojedincima, grupama, institucijama, idejama i inicijativama u savremenom međunarodnom kulturnom kontekstu - kao nosilac vizije širokog povezivanja dobromislećih i dobročinećih ljudi smislenim idejama i akcijama.

MACCOC bi, osim kulturnih, razvio i čitav niz privrednih i uslužnih delatnosti koje bi trebalo da bitno doprinesu kako reanimaciji samog fabričkog kompleksa “Obod”, tako i revitalizaciji grada Cetinja u celini.

Crnogorski paviljon na 54. Bijenalu u Veneciji nalazi se u nevelikom prostoru palate “Malipiero”, a kao i ostali, otvoren je do 27. novembra.

Sajt Bijenala u Veneciji je www.labiennale.org.

Radovi Marine Abramović predstavljeni su i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org, a fotografije sa otvaranja crnogorskog paviljona moguće je videti OVDE

Vesna Milosavljević / SEEcult.org

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i