• Search form

09.10.2019 | 01:16

Počinje 23. Videomedeja

Počinje 23. Videomedeja

Međunarodni video festival “Videomedeja” predstavlja od 10. do 12. oktobra u Novom Sadu više od 50 umetničkih radova u formi  videa, filma, animacije, medijskih instalacija, virtuelne realnosti (VR) i interaktivnih projekata iz dvadesetak zemalja iz celog sveta, a među autorima su i domaći i svetski poznati stvaraoci video umetnosti.

Program 23. “Videomedeje” sastoji se od takmičarske i revijalne selekcije, koje su uredili Ivana Sremčević Matijević, Željko Mandić i Aleksandar Davić, a biće održan u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV), Malom likovnom salonu i kafe-galeriji Izba.

Takmičarski program 23. “Videomedeje” sastoji se od tri selekcije – Projekcije, Medijske instalacije i Lunartis, a obuhvata radove iz 18 zemalja, dok revijalni program uključuje specijalnu selekciju radova domaćih autora Made in Serbia, prezentacije studenata Fakulteta za digitalnu produkciju Univerziteta Educons i prezentacije članova žirija – Petra Mitrića iz Srbije, Dave Lojeka iz Nemačke i Martijna Vinklera (Winkler) iz Holandije, koji je na 22. "Videomedeji" 2018. godine dobio nagradu “Sfinga” za najbolji video rad.

Takmičarska selekcija Projekcije obuhvata 19 radova (video, film, animacija) koji konkurišu za nagradu Sfinga, među kojima je i “Spiral Garage” Davida Finkelsteina iz SAD, koji je osvojio nagrade na 20 festivala širom sveta. U toj kategoriji su i radovi umetnika Igora Bošnjaka iz Bosne i Hercegovine “Is there death after life?”, kao i Martine Meštrović i Tanje Vujasinović “A Cat Is Always Female”, te Renate Poljak “Yet Another Departure” iz Hrvatske.

David Finkelstein, Spiral Garage

U Medijskim instalacijama zastupljeno je sedam umetničkih radova (medijske instalacije, virtuelna realnost i interaktivni projekti), koji su u konkurenciji za nagradu “Bogdanka Poznanović”.

Među umetnicima zastupljenim u toj kategoriji su Shezad Dawood (Leviathan Legacy Part 1) iz Londona, čuven po inovativnom istraživanju digitalnih oblasti i pionirskog korišćenja VR, zatim Sutu - Stuart Campbell (Heart Of Darkness), koji koristi umetnost i tehnologiju na nove načine kako bi ispričao priču, kineski eksperimentalni kinematograf, medijski umetnik, edukator i kustos IP Yuk-Yiu (To Call a Horse a Deer), Jody Zellen iz SAD (The Human Touch), umetnica koja pravi interaktivne instalacije, mobilne aplikacije, net art, animacije, ctreže, slike, Marc Lee (Me, Myself & I) iz Švajcarske, čija su dela fokusirana na procesuirane, kompjuterski programirane audio vizuelne instalacije u pravom vremenu, Jason Nelson (Acesulfame K) iz Australije, tvorac digitalnih pesama i zbunjujućih umetničkih igara, te Thomas Mohr (ONE-1) iz Holandije, koji još od kasnih 80-ih istražuje procese generisanja slike i transformacije iz posmatranja u iskustvo.

Shezad Dawood, Leviathan Legacy Part 1

U okviru selekcije Lunartis, biće predstavljeno 11 studentskih filmova koji konkurišu za nagradu koju dodeljuje žiri za najbolji film i nagradu publike za najbolji film prema mišljenju posetilaca (sabiranjem glasova publike).

Selekcija Made in Serbia obuhvata radove 11 autora, među kojima su Sonja Bojanić (Colour 1_1), Stevan Lutovac (Večna sadašnjost), Sreten Vuković (Portret bika? Subverzija!), Pavle i Anuk Jovović (Form and Abandon), Bojan Josić (Tragač), Asaf Yecheskel (Tipot Yaereach Moon Drops), Miloš Peškir (rezon Riđi), Andrej Tišma (Ruins In Prospect), Stevan Novaković (Paratehne), Snežana Mirotić (Messages on the road), te Vladislav Andrejević (Traces of The Great War).

Medijske instalacije i interaktivni projekti će tokom sva tri dana biti postavljeni u Malom likovnom salonu Kulturnog centra Novog Sada, a u kafe-galeriji Izba posetioci će moći da vide studentske filmove iz takmičarske kategorije Lunartis koji su stigli sa prestižnih filmskih akademija širom sveta, te radove domaćih autora iz selekcije Made in Serbia, kao i umetničke radove svetski poznatih autora iz selekcije VR.

U MSUV-u će biti prikazivani umetnički radovi iz takmičarske selekcije Projekcije, kao i prezentacije članova žirija.

Na konkurs za 23. “Videomedeju” pristiglo je više od hiljadu prijava, od kojih je oko pet odsto uvršteno u festivalski program. Festival je bio otvoren za sve, a jedina ograničenja bila su da umetnički radovi moraju biti iz protekle dve godine i da ne mogu da sadrže uvredljive ili agresivne poruke ili sadržaje.

Vladislav Andrejević, Traces of The Great War

Festival organizuje Udruženje za video umetnost Videomedeja, a svečano će ga otvoriti 10. oktobra u 20 sati u MSUV direktorka te organzacije Ivana Sremčević Matijević i član Gradskog veća za kulturu Novog Sada Dalibor Rožić.

Sva tri festivalska dana program počinje u 17 sati i traje do ponoći, a ulaz je besplatan.

Radove odabrane za 23. "Videomedeju" moguće je pogledati na festivalskom sajtu videomedeja.org

Među partnerima Videomedeje su: LIMA (Amsterdam), Av-Arkki (Helsinki), Promofest (Madrid), The House of Films (Madrid), te KCNS, Izba, MSUV…

Pokrovitelji 23. “Videomedeje” su: Gradska uprava za kulturu Novog Sada, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Vojvodine i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

*Naslovna fotografija: Igor Bošnjak, Is there death after life?

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav