• Search form

28.01.2016 | 09:38

Pobednici 9. Kustendorfa

Filmovi mladih autora iz Švedske, Palestine, Rusije i Srbije osvojili su nagrade devetog festivala Kustendorf, na kojem su gostovali proteklih dana i nagrađivani evropski reditelji Žak Odijar, Mateo Garone i Korneliu Porumbou

Zlatno jaje dodelјeno je u završnici Kustendorfa, 27. januara, mađarskom filmu “VartburgDavida Borbaša koga je žiri pohvalio za nove ideje, humor i dubinu, kao i za rad na “istraživanju društvenog konteksta”.

Pobednici 9. Kustendorfa

Filmovi mladih autora iz Švedske, Palestine, Rusije i Srbije osvojili su nagrade devetog festivala Kustendorf, na kojem su gostovali proteklih dana i nagrađivani evropski reditelji Žak Odijar, Mateo Garone i Korneliu Porumbou

Zlatno jaje dodelјeno je u završnici Kustendorfa, 27. januara, mađarskom filmu “VartburgDavida Borbaša koga je žiri pohvalio za nove ideje, humor i dubinu, kao i za rad na “istraživanju društvenog konteksta”.

Vartburg” je priča o dva oca iz Budimpešte koja ostaju 2009. bez posla i prihoda, pa odlučuju da oplјačkaju poštu… U “vartburgu”. Pošto nemaju prethodnog iskustva, gledaju filmove kako bi se pripremili za plјačku. Nјihov plan za plјačku polazi po zlu kada im se vozilo za bekstvo pokvari ispred zatvora. Film je zasnovan na stvarnom događaju i prati apsurdnu i tragičnu priču iz 2009. godine kroz vizuru švedskog reditelјa.

Autor pobedničkog filma David Borbaš rođen je 1986. godine u Stokholmu, a diplomirao je na Edinburškom Napijer univerzitetu, dok je Univerzitetu Metropolitan u Budimpešti završio master. Potom se ponovo vratio u Švedsku, gde trenutno radi na filmu Rubena Ostlunda “Kvadrat”.

Druga nagrada, Srebrno jaje, dodelјena je Baselu Halilu za film “Zdravo Marijo” koji je žiri pohvalio zbog visokih standarda, katarzičnog humora, snage scenarija i načina na koji prevazilazi religijske podele.

Palestinsko-francusko-nemački film “Zdravo Marijo” govori o životu opatica jednog manastira usred divlјine Zapadne obale, čiju svakodnevnu rutinu remeti porodica jevrejskih naselјenika kojima je potrebna pomoć.

Reditelj Basel Halil, rođen u Nazaretu u palestinsko-britanskoj porodici, završio je master studije na Filmskoj akademiji Škotske, a potom je radio na više TV produkcija u Londonu. Časopis “Screen international” uvrstio ga je 2011. među “deset arapskih filmskih autora na koje treba obratiti pažnju”. Trenutno razvija scenario za debitantsku celovečernju komediju.

Film “Zdravo Marijo” odneo je i nagradu “Vinko Filač” za najbolju fotografiju, a dobio ju je Erik Mizrahi, koji je “rizikovao i koristio različite teksture… uvek u službi filma, istovremeno otkrivajući svoju ličnost i sledeći zahteve režisera i filmske priče”.

Žiri za tu nagradu činili su Dijan Baratje i Ištvan Borbaš, koji su podsetili da je nagrada “Vilko Filač” posebna, jer “nosi ime čoveka čiji rad predstavlјa savršen primer filmske fotografije duboko povezane sa narativom”.

Bronzano jaje, treća festivalska nagrada, uručeno je Mariji Guskovoj iz Rusije za film “Erkinov povratak”, uz obrazloženje da ima “odličnu kompoziciju, upečatlјive slike, kao i da mnogo govori tišinom i ćutanjem, a tretira društvene i moralne probleme”.

Erkinov povratak” priča je o čoveku koji po izlasku iz zatvora želi da se vrati svom nekadašnjem životu, ali sve se promenilo i više ne zna da li je sposoban da živi životom slobodnog čoveka.

Marija Guskova, rođena 1982. godine, diplomirala je na Moskovskom državnom univerzitetu, a potom japočela studije filma u Švedskoj, a kasnije i filmske režije na Visokom kursu filmske režije i scenarija u Moskvi.

Specijalna nagrada žirija dodelјena je filmu “GradMaše Šarović iz Srbije za “talentovanu i odmerenu režiju, umeće pri stvaranju atmosfere, odlične metafore o mnogobrojnim slojevima straha i jačinu emotivne i sugestivne glume”.

Film “Grad”, jedan od šest ostvarenja domaćih autora, priča je o devojci koja dolazi sa dečkom u Beograd. On je ostavlјa na kratko, ali se pojavlјuje previše druželјubivi lokalni momak koji ne želi da je ostavi na miru…

Maša Šarović, rođena 1993. u Subotici, studentkinja je četvrte godine filmske režije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, a radila je kao asistent na nekoliko filmova.

Žiri devetog Kustendorfa činili su filmski producent Flaminio Zadra, autorka dokumentaraca Mažida Abdi iz Etiopije i profesorka Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Divna Vuksanović.

U takmičarskom programu filmova mladih autora bilo je 17 ostvarenja iz Bugarske, Kine, Hrvatske, Mađarske, Islanda, Irana, Meksika, Palestine, Rusije, Srbije i Španije, koje je selektorka Dunja Kusturica odabrala među gotovo 400 prijavljenih.

Osnivač Kustendorfa, filmski reditelj Emir Kusturica, zatvorio je deveto izdanje tog festivala ocenom da je, “iako je smešten u nedođiju, postao ne samo turistička, već i kulturna destinacija na mapi Evrope”.

Kustendorf je 22. januara otvorio ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac, a prva zvezda bio je italijanski reditelj Mateo Garone.

Posebna počast devetog Kustendorfa odata je francuskom reditelju Žaku Odijaru, dobitniku Zlatne palme na prošlogodišnjem Kanskom festivalu, koji je doputovao sa glumicom Melani Loron, koja je takođe i režiserka.

Odijaru je priređena retrospektiva, a dobio je festivalsku Nagradu za buduće filmove. 

Među gostima Kustendorfa bio je i Nikola Đulijano, producent filma “Mladost” Paola Sorentina i predavač na Nacionalnoj filmskoj školi u Rimu.

Prvi put na Kustendorfu gostovao je rumunski reditelj Korneliu Porumbou, koji je, kao i ostali, održao radionicu sa studentima i razgovarao sa publikom.

Radionicu je poslednjeg festivalskog dana održao i japanski režiser Koki Hasei, pobednik Kustendorfa 2009. godine, koji je ove godine predstavio prvi dugometražni film “Blanka”.

U završnici devetog Kustendorfa održana je i prezentacija radova studenata Akademije za film i pozorište Nikite Mihalkova, ruskog reditelja koji je prošle godine gostovao u Drvengradu.

*Foto: kustendorf-filmandmusicfestival.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav