• Search form

17.01.2019 | 12:22

Pobednici 12. Kustendorfa

Pobednici 12. Kustendorfa

Kratki film “All InclusiveKorine Švingruber Ilić iz Švajcarske o zabavi na jednom brodu na pučini osvojio je Zlatno jaje 12. Kustendorf festivala na Mećavniku, koji je prikazao u takmičarskom programu dvadesetak ostvarenja mladih autora iz celog sveta, a kao najveću zvezdu ugostio je američkog glumca i reditelja Meta Dilona.

All Inclusive” proglašen je najboljim filmom uz obrazloženje međunarodnog žirija da ga odliku humor, elegantna izvedba i neočekivani pogled na svet danas. Cilj žirija, kojim je predsedavala kanadska glumica srpskog porekla Stana Katić, bio je da ne nagradi tek zanatsku veštinu i umeće, već da oda priznanje za “razumevanje sadašenjeg trenutka, originalnost i povezanost sa duhom vremena”.

Korina Švingruber Ilić (1981) živi i radi u Lucernu i u Beogradu, gde je studirala na Akademiji lepih umetnosti, kao i na Univerzitetu lepih umetnosti u Bazelu, a potom i na filmskom odseku Univerziteta za umetnost i dizajn u Lucernu. Od 2010. radi kao filmski stvaralac i montažer (Ol inkluziv, 2018; U šumi, 2017. sa Tomasom Horatom, Još jedan dan u Egiptu, 2015; Kod ćoška, 2013; Gomila strasti, 2011).

Žiri 12. Kustendorfa, koji su činili i pisac Slobodan Despot i francuski reditelj i producent Tankred Ramon, dodelio je Srebrno jaje Ognjenu Petkoviću za film u srpsko-američkoj produkciji “Jesenji valcer” o ratu u bivšoj Jugoslaviji 90-ih i paru koji pokušava da pobegne iz svog grada uprkos blokadama na putu.

Pohvaljen zbog originalosti sveta u svom filmu, kao i zbog kvaliteta režije i snage scenarija, Petković je rođen 1986. u Vukovaru, a diplomirao je 2008. na odseku za glumu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, na kojoj je 2015. upisao i doktorske studije iz audiovizuelnih umetnosti. Snimio je nekoliko kratkih igranih, eksperimentalnih i dokumentarnih filmova, uključujući “Žmurke” (2018), “Krokodil” (u postprodukciji), “Tri tačke” (2011), “Ljubav” (2017), “Ruke” (2016), “Katar” (2014). Njegovi filmovi prikazani su na više međunarodnih festivala, a trenutno radi na dugometražnom celovečernjem filmu “Zvuci tišine”.

Bronzano jaje dodeljeno je norveškom filmu “SortiranjeMikela Storm Glomstejna za “impresivnu efikasnost poruke” i “udarac u ljudski ego koji otvara oči”.

Sortiranje” je film o nezaposlenoj ženi, koja ima osećaj da je beskorisna ljudima oko sebe, sve dok joj susret sa Agencijom sa reciklažu ne ponudi neočekivanu priliku da ponovo bude korisna.

Storm Glomstejn, rođen 1980. u Londonu, aktivista je i političar koji je prešao u filmske stvaraoce. Nakon funkcije generalnog sekretara norveške Zelene stranke, zaslužan i za njen prvi ulazak u parlament 2013, Glomstejn se posvetio snimanju filmova. “Sortiranje” je njegov prvi kratkometražni film, a trenutno radi na snimanju dugometražnog filma.

Specijalne nagrade dodeljene su Ilariji di Karlo za “Božanstveni put”, pohvaljen zbog “koreografske veštine i estetike”, te Saša Karanović za film “Kostakurta”, zbog “ambiciozne kreativnosti i izazovnih uvida filmadžije koji obećava”.

Nagradu “Vilko Filač” za najbolju fotografiju na 12. Kustendorfu, koju je dodelio francuski direktor fotografije Mišel Amatje, dobila je Natalija Pič za “atmosferu koja savršeno pristaje i inače dobrom filmu” – poljskom “I ja imam nešto za tebeIva Kondefera, kao i za “neodoljivu kombinaciju scenografije i rasvete koja je upotpunjena osetljivim pokretima kamere”.

U završnici 12. Kustendorfa nastupili su Kulturno-umetničko društvo “Svetozar Marković” i Pjevačka grupa Svetlane Spajić, a osnivač tog festivala, reditelj Emir Kusturica, takođe je primio nagradu "Šampion kulture" južnoafričke "Mkiva fondacije". Nagradu je Kusturici uručio Zolani Mkiva (45), nekadašnji savetnik za kulturu Nelsona Mandele (1918-2013).

Kustendorf je počeo 11. januara u znaku domaćeg glumca Slavka Štimca, kome je na otvaranju uručena “Nagrada za buduće filmove”, a glavna zvezda tog filmskog i muzičkog festivala bio je Met Dilon koji je održao i radionicu nakon projekcije filma “Dragstor kaubojGasa van Santa (1989), u okviru programa Retrospektiva velikana.

Dilon je, kako su naveli organizatori, govorio o glumačkom putu od ulaska u svet filma kao 14-godišnjak (Delinkventi, 1979) do skorašnje saradnje sa Larsom Fon Trirom na filmu “Kuća koju je Džek sagradio” (2018).

Filozofiju glumačkog poziva odredio je rečju verisimilitude (eng. pojava nalik istini; istinitost; verodostojnost), navodeći da gluma, pa i celokupna umetnost filma, iako se bavi imitacijom, zahteva odgovornost prema istini. Iz tog uverenja, kako je rekao, dolazi i način njegovog odabira uloga, kao i jedini glumački metod kojim se služi. Ta reč za njega podrazumeva otklon od svakog projekta koji nastaje iz neumetničkih razloga i ne uspeva da govori na bilo koji način o ljudskom životu.

Dilon je govorio i o režiji, budući da iza sebe ima već tri rediteljska dela, a posebno je istakao dokumentarni film o kubanskom sket pevaču Francisku Felovu, koji trenutno završava. Reč je o projektu na kojem radi već dugo vremena i koji sažima njegovu veliku ljubav prema muzici uopšte, a posebno sket pevanju.

Među gostima 12. Kustendorfa bili su i glumci Serđi Lopez, kome je priređen omaž i dodeljena "Nagrada za buduće filmove", te Marčelo Fonte, Adrijano Tardiolo i Luka Čikovani, reditelji David Oelhofen, Adilhan Jeržanov, Damijano i Fabio Dinoćenco, kao i ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević koji je tradicionalno prisustvovao otvaranju tog festivala.

Među gostima Kustendorfa do sada su bili Paolo Sorentino, Ruben Ostlund, Lav Dijaz, Nikita Mihalkov, Džoni Dep, Žak Odijar, Džim Džarmuš, Odri Tatu, Gael Garsija Bernal, Monika Beluči, Aleksej Balabanov, Andrej Končalovski, Mateo Garone, Berenis Bežo

Kustendorf organizuje Kusturičina produkcijska kuća Rasta internešnel pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije, koje ga je pomoglo ove godine sa 25 miliona dinara, te Mećavnik grada i TNSO.

*Foto: Kustendorf

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav