• Search form

12.06.2019 | 15:02

Pismo Vukosavljevića direktorki Uneska povodom Novog Brda

Pismo Vukosavljevića direktorki Uneska povodom Novog Brda

Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević uputio je pismo generalnoj direktorki Uneska Odri Azule povodom “učestalih pokušaja otimanja značajnih tekovina srpske kulture i ključnih delova srpske kulturne baštine na području Kosova i Metohije”, koje se, kako je naveo, “ponovilo u slučaju falsifikovanja istine vezane za srpsku pravoslavnu crkvu Svetog Nikole u Novom Brdu”.

Izražavajući veliku zebnju i zabrinutost u vezi sa stanjem srpskog kulturnog nasleđa na Kosovu i Metohiji, Vukosavljević je naveo u pismu da je ovoga puta reč o flagrantnom kršenju svih međunarodnih kodeksa, saopštilo je 12. juna Ministarstvo kulture i inormisanja.

“Permanentni napadi na srpske spomenike (npr. od 1999. godine, manastir Visoki Dečani je više puta bio meta oružanih napada) kao i falsifikovanje istorije na ovom području, posebno od momenta jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova (2008), sada su evoluirali u otimanje i prisvajanje kulturnog i verskog nasleđa Srba na ovom prostoru.

Ovoga puta, reč je o arheološkim ostacima srednjovekovnog grada Novo Brdo i monumentalne katedralne srpske pravoslavne crkve Svetog Nikole, nekadašnjeg sabornog hrama novobrdskih i gračaničkih episkopa, koji se nalazi u podgrađu tvrđave Novo Brdo, u istoimenoj opštini. Ovaj hram datira iz sredine 14. veka i građen je u romaničkom stilu kao i druge velike srpske zadužbine iz tog vremena, i do pada pod osmansku vlast, bio je glavno bogoslužbeno mesto”, podsetio je Vukosavljević.

Prema navodima Vukosaljevića, Kosovski arheološki institut izveo je, uz podršku Ambasade Nemačke u Prištini, radove na rekonstrukciji upravo tog sakralnog lokaliteta, nazvavši ga novim imenom kao – “obnova katedrale u Artani” i, tretirajući ga kao rimokatoličku katedralu, o čemu govore albanski i kosovski mediji, ali i zvaničnici (Ramuš Haradinaj, Priština).

Fragmenti arhivolte, katedrala u Novom Brdu, poslednja četvrtina XIV veka, Narodni muzej u Beogradu

Novo Brdo je, kako podseća Vukosavljević, zaštićeno kao spomenik kulture Rešenjem Zavoda za zaštitu i naučno proučavanje spomenika kulture NRS u Beogradu, br. 266 od 28. februara 1948. godine, a kategorisano za spomenik kulture od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju 1990. godine. Upisano je u Centralni registar nepokretnih kulturnih dobara Srbije pod brojem SK 1393. Srednjovekovni grad Novo Brdo predstavlja jedan od lokaliteta koji prema “kosovskom” Zakonu o specijalnim zaštićenim zonama (broj 03/L – 039 od 20.02.2008) podleže posebnoj proceduri, prema kojoj se, za svaku sličnu aktivnost, osim od kosovskih institucija mora tražiti i stav Saveta za sprovođenje i nadgledanje, čiji je član Srpska pravoslavna crkva. Ovo telo, međutim, nije konsultovano u vezi sa projektom Kosovskog arheološkog instituta.

Unesko od 2014. godine sprovodi projekat “Revitalizacija tvrđave Novo Brdo” u cilju oživljavanja tog spomenika kulture kroz istraživanje, konzervaciju i restauraciju, doprineseći ukupnom društveno-ekonomskom razvoju opštine i podizanju svesti o značaju kulturnog nasleđa kod šire javnosti i lokalne zajednice. Projekat je finansirala Evropska unija, a sprovodio Unesko u saradnji sa Unmikom, i razvijan je kao deo krovnog programa EU “Ravnomerni regionalni razvoj”. Republika Srbija, kako je naveo Vukosavljević, podržava taj projekat i planira da se uključi u njegovu realizaciju.

Vukosavljević je ukazao i da značajno svedočanstvo o dosadašnjim obimnim istraživanjima Novog Brda, sa citiranim istorijskim i arheološkim izvorima i fotografski dokumentovanim elementima plastike koji jasno ukazuju na poreklo i stil ovog hrama, predstavlja monografija “Crkva Sv. Nikole – Katedrala Novog Brda” eminentnih arheologa Marka Popovića i Igora Bjelića, koji su na Unesko projektu bili angažovani u svojstvu naučnog i konzervatorskog savetnika. Rezultati tih istraživanja, obavljenih 2015. i 2016. godine objavljeni su 2018. godine u toj monografiji, u izdanju Zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije (na srpskom i engleskom jeziku), podsetio je Vukosavljević, koji je generalnoj direktorki Uneska i dostavio to izdanje.
Takođe, naveo je da je o svemu tome obaveštena i Delegacija EU, kao i Misija OEBS-a u Srbiji.

Ministar je podsetio i da je Kosovo i Metohija, shodno odredbama Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244 (1999) u sastavu Republike Srbije, kao značajno sedište kulturnog i sakralnog nasleđa najviše kategorije, na kojem se nalazi više od 1.300 crkava, manastira, džamija, arheoloških lokaliteta i prostornih celina, koji čine deo bogatog kulturnog nasleđa Srbije, a nalaze se pod upravom UN.

“Uz nepobitnu činjinicu da je već napravljena velika šteta na autentičnim ostacima pomenute srpske srednjovekovne bazilike, upućujem Vam ponovo, najiskreniju molbu da još jednom sagledate sve navedene činjenice, u cilju pružanja nedvosmislene zaštite ove značajne kulturne baštine, kao i da reagujete u skladu sa visokim principima i preporukama organizacije na čijem ste čelu, posebno imajući u vidu Konvenciju o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine, čiji je Srbija potpisnik (1972)”, naveo je Vukosaljević u pismu generalnoj direktorki Uneska, izražavajući uverenje da će njena reakcija biti “promptna i nedvosmislena”.

*Naslovna fotografija: ktitorski natpis vlastelina Dabiživa, Bogorodičina crkva u Vaganešu kod Novog Brda, sredina XIV veka, kopija (Galerija fresaka NM)

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i