• Search form

17.01.2016 | 20:02

Peticija protiv ukidanja nacionalnih priznanja

Peticija protiv ukidanja nacionalnih priznanja

Grupa eminentih umetnika i stručnjaka u kulturi u Srbiji pokrenula je onlajn peticiju protiv ukidanja nacionalnih priznanja za vrhunski doprinos kulturi, koje je predviđeno Predlogom izmena i dopuna Zakona o kulturi.

Izražavajući podršku Nacionalnom savetu za kulturu, koje se takođe protivi ukidanju nacionalnih priznanja, autori peticije zatražili su da se stav NSK, koji "sveobuhvatno reprezentuje stručnu javnost, najozbiljnije razmotri i uvaži na nivou Ministarstva kulture i u parlamentu", u kojem, inače, Predlog izmena i dopuna Zakona o kulturi čeka na usvajanje još od avgusta 2015.

“Nacionalno priznanje za poseban doprinos u oblasti kulture je jedna u nizu mera kulturne politike kojom se uspostavlja sistem vrednovanja u kulturi i time vraća smisao bavljenja stvaralaštvom u ovoj zemlji. Razvoj kulture je nužno povezan sa uspostavljanjem sistema vrednovanja u kulturi. Samo ukoliko jedno drušvo ima uređen sistem vrednovanja sa uspostavljenim najvišim kriterijumima, može da očekuje značajne pomake u ovoj oblasti”, naveli su inicijatori peticije, dodajući da je protekli period obeležila poražavajuća činjenica da su ministri kulture po sopstvenom nahođenju suspendovali pojedine odredbe Zakona o kulturi.

“Ova pojava, nezamisliva u uređenim demokratijama, postala je uobičajeni metod opstrukcije koji, između ostalog, generiše pravnu nesigurnost. I pored činjenice da ministri, prilikom stupanja na dužnost, polažu zakletvu čiji bitan deo glasi: ‘Obavezujem se svojom čašću da ću poštovati Ustav i Zakon’, ova negativna pojava postala je veoma popularna u ministarstvima”, navedeno je u tekstu peticije, čiji autori ukazuju i da je Ministarstvo kulture predložilo ukidanje nacionalnog priznanja, iako je aktuelni ministar Ivan Tasovac u prvim izjavama najavio samo privremenu suspenziju te mere (“Sve dok se ne učvrste mehanizmi i profesionalni kriterijumi, nećemo dodeljivati nove nacionalne penzije”, Blic 26.12.2013).

Prema Zakonu o kulturi, Vlada Srbije dodeljuje priznanje u vidu doživotnog mesečnog novčanog primanja umetniku, odnosno stručnjaku u kulturi za vrhunski doprinos kulturi Republike Srbije, koji je ostvario pravo na penziju.

Zahtev za ostanak nacionalnih priznanja u Zakonu o kulturi pokrenulo je 47 umetnika i stručnjaka u kulturi: Stevan Vuković, Anica Vučetić, Slobodanka Stupar, Jelica Radovanović, Mrđan Bajić, Jerko Denegri, Irina Subotić, Estela Bjelica, Ivan Šuletić, Dušan Marković, Vjera Damjanović, Isidora Nikolić, Dušan Otašević, Danica Jovović Prodanović, Šemsa Gavrankapetanović, Selma Đulizarevic-Karanović, Ana Novaković, Milorad Mladenović, Zdravko Joksimović, Branislav Nikolić, Aleksandar Rafajlović, Miško Šuvakovic, Borut Vild, Branislav Dimitrijević, Miodrag Krkobabić, Milanka Todić, Dunja Blažević, Marija Dragojlović, Bojana Burić, Branimir Karanović, Radoš Antonijević, Ana Adamović, Miroslav Karić, Zoran Erić, Selman Trtovac, Nina Todorović, Srđan Veljović, Dragica Vuković, Radonja Leposavić, Snežana Ristić, Uroš Đuric, Goran Dragaš, Predrag Terzić, Svetlana Volic, Milica Pekić, Irena Kelečević i Dragoslav Krnajski.

I NSK se ranije u više navrata zauzeo protiv gašenja priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, smatrajući da ih ne bi trebalo ukinuti, već revidirati i dosledno sprovoditi kriterijume za njihovu dodelu.
I u javnoj raspravi o Predlogu izmena i dopuna Zakona o kulturi, održanoj krajem 2014. godine, pitanje ukidanja posebnih priznanja izazvalo je negativne reakcije. I umetnička udruženja u međuvremenu su takođe pozvala Ministarstvo kulture da zadrži priznanja za doprinos kulturi, kao što je to učinjeno u oblasti sporta.

S druge strane, ministar kulture Ivan Tasovac više puta je izjavio da je Ministarstvo pažljivo razmotrilo pitanje nacionalnih priznanja, te da ukidanje njihove dodele nije motivisano ekonomskim razlozima, već suštinskim, jer proteklih godina različite političke opcije nisu uspele da se izbore za granicu između smisla i besmisla, ukusa i neukusa…

Dodela nacionalnih penzija proteklih godina izazivala je burne reakcije u javnosti, kako zbog pojedinaca koji su ih dobili, tako i zbog onih koji nisu, a bili su predloženi.

Priznanje za vrhunski doprinos kulturi prvobitno je iznosilo 50.000 dinara, a u februaru 2015. godine smanjeno je na 45.000, u skladu sa politikom štednje koju sprovodi Vlada Srbije.

Peticiju protiv ukidanja priznanja za doprinos kulturi je moguće potpisati OVDE

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav