• Search form

02.03.2015 | 11:50

Osama

Osama

Umetnička organizacija ERGstatus, u saradnji sa organizacijom korisnika psihijatrijskih usluga Duša i Kulturnim centrom Rex, organizuje u Beogradu program interaktivnih radionica “Osama”, čija je prezentacija u formi predstave 2. marta u Rexu.

Radionice su deo regionalnog projekta “Plave priče” u koji su uključeni i korisnici iz Zagreba i Tuzle, a u Beogradu ih vodi dramski umetnik i psihijatar Hrvoje Handl iz Zagreba.

Deo tog programa, koji se održava od 26. februara do 3. marta, su i prezentacije, okrugli sto i dijalog sa publikom, a tema su pitanja koja se odnose na stanje usamljenosti i osame i tiču se odnosa društva i stigmatizacije osoba korisnika psihijatrijskih usluga.

Šta radimo kad se osamimo? Da li smo u životu nekad osećali da smo ostali potpuno sami? Da li smo se nekad osamili (povukli) u životu na duži period? Ta i slična pitanja su pomogla učesnicima da istraže svoja iskustva i u savremenoj formi ih predstave publici.

Učesnici su: Danijela Stojković, Jelena Stojiljković, Stojan Simić, Marija Jugović, Nikola Repec, Ognjen Micić, Bojana Nešović, Darko Sekulić, Dragan Jugović, Jovica Blaževski, Ksenija Kapelj, Alen Orešković, Vlatka Ročić Petak, Snježana Markotić, Sandra Podgorelec, Jagoda Goršić, Estera Šolc, Edina Salihović, Azra Fajić, Alesio Mihailo, Bego Mehičić, Adnan Sivić, Sandra Marković i Vahid Đulović.

Saradnici su Boris Čakširan, Nedim Malkočević i Marko Pejović.

Prema rečima Marka Pejovića, ako smo bazično društvena bića, pitanje je šta je u osnovi potrebe za osamljivanjem, odvajanjem od drugih, njihovim (barem prividno) brisanjem iz vidokruga. "Možemo ga delom razumeti kao pripremu, kada nas pohode razna bića, fantazmatskog i drugog (nepoznatog) porekla. A priprema je valjda za to da se napravi neki skok (možda u taj isti društveni poredak). Nije loše da nas u tome dočeka i neko sa druge strane skoka. Ako niko drugi, možda barem naš lični Supermen".

       Hrvoje Handl, voditelj radionica

Projekat “Plave priče” bavi se pitanjima koja se tiču korisnika psihijatrijskih usluga, njihovom pozicijom u društvu i stigmatizacijom. Koristeći kreativne dramske procese, projekat postavlja ta pitanja u javni diskurs i uspostavlja saradnju više organizacija korisnika u regionu. Projekat nije okrenut samo umetničkom radu korisnika psihijatrijskih usluga, već okuplja i volontere, umetnike, aktiviste i druge građane zainteresovane za takav rad iz lokalnih zajednica, čineći grupu učesnika inkluzivnom.

Prema navodima ERGstatusa, projekat “Plave priče” želi da ostvari pomak u konceptualnom prilazu samom umetničkom procesu i radu, time što će korisnici psihijatrijskih usluga biti ravnopravni učesnici u umetničkim procesima. Kroz savremenu pozorišnu formu, komunikacija sa širom zajednicom postaje izazov na polemiku o stvarnoj poziciji ljudi, koji svoje duhovno biće izlažu pogledu javnosti, govoreći o segmentima života koji se tiču svih nas i svakog ponaosob.

Projekat "Plave priče" realizuje se u Beogradu, Zagrebu i Tuzli, u saradnji ERGstatusa iz Beograda, u partnerstvu sa Dušom iz Beograda, Ludrugom iz Zagreba i Feniksom iz Tuzle.

Nakon predstave sledi razgovor sa učesnicima, a ulaz je besplatan.

Donatori projekta su Balkanski fond za kulturu i umetnost (Balkans Arts and Culture Fund - BAC) i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav