• Search form

31.05.2017 | 18:10

Obnovljena Galerija Matice srpske, slavi 170 godina

Obnovljena Galerija Matice srpske, slavi 170 godina

Galerija Matice srpske u Novom Sadu ponovo otvara vrata za javnost posle adaptacije i rekonstrukcije zgrade u kojoj se nalazi od 1958. godine, a uz novitete u enterijeru i eksterijeru, pripremila je i nove programske sadržaje u godini u kojoj obeležava i svoj jubilej - 170 godina od osnivanja.

Zgrada u kojoj se GMS nalazi od 1958. godine nije od tada sveobuhvatno obnavlјana, a nakon šest meseci intenzivnog rada na rekonstrukciji fasade, koja je dobila prvi put dekorativnu rasvetu, galerijski prostor je ponovo dostupan javnosti i svečano će biti otvoren 1. juna na Trgu galerija u prisustvu zvaničnika vojvođanske i srpske vlade.

Završetkom rekonstrukcije fasade okončani su zapravo desetogodišnji radovi na uređenju zgrade GMS, koji su podrazumevali i adaptaciju suterena, uvođenje savremenog protivpožarnog sistema i proširenje prostornih kapaciteta za depoe i konzervatorske radionice 2015. godine, te zamenu krovnog pokrivača i uređenje depoa na trećem spratu tokom 2016. Galerijski prostor je, ugradnjom lifta na spolјnom stepeništu, postao dostupan i osobama s invaliditetom, čime je upotpunjena prošlogodišnja ugradnja lifta za posetioce u unutrašnjosti zgrade, podsetila je 31. maja na konferenciji za novinare upravnica GMS dr Tijana Palkovljević Bugarski.

Uz upravnicu GMS, na svečanosti povodom završetka radova na obnovi fasade i početka obeležavanja jubileja, obratiće se i predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavlјević i predsednik Izvršnog odbora Vojvođanske banke Marinos Vatis, u ime pokrovitelja svečanosti i koktela.

Program svečanosti pripremlјen je u saradnji s Akademijom umetnosti u Novom Sadu i obuhvata umetničku svetlosnu projekciju na obnovlјenoj fasadi, rad autora profesora Srđana Radakovića, koja akcentuje 20-te i 30-te godine XX veka i pravi sponu između filmske aktivnosti likovnih umetnika u Evropi sa začetkom umetničkih aktivnosti u okviru Muzeja Matice srpske. Kadrovi iz filmova “Međučin”, “Anemični bioskop” i “Ritam 21”, u kojima se pojavlјuju umetnici poput Marsela Dišana, Fransisa Pikabia i Mana Reja, povezani su s najreprezentativnijim delima Uroša Predića, Paje Jovanovića, Save Šumanovića i Ivana Tabakovića, koja se čuvaju u GMS.

Svetlosnu igru na fasadi pratiće izvođenje muzičkih kompozicija profesora Akademije umetnosti u Novom Sadu Nebojše Jovana ŽivkovićaTrioperuno” i “Fanfare for Brass & Percussion” u izvođenju studenata, a potom je najavljen vatromet.

U okviru adaptacije, u zgradi i oko nje, kako je istaknuto, uvedene su mnogobrojne novine.

U prostoru ispred Galerije postavlјene su dve novoizlivene skulpture Slikar Milan Konjović, rad Jovana Soldatovića, zahvalјujući razumevanju naslednika izliven na osnovu gipsanog modela koji se dugo čuvao i izlagao u holu GMS, baš kao i Ženski akt vajarke Radmile Graovac. Iznošenje  umetničkih dela u prostor ispred GMS, kako je istaknuto, prvi je korak ka cilјu koji Novi Sad, kao Evropska prestonica kulture 2021, teži: osvajanju Trga galerija i formiranju Parka skulptura u okviru zelene površine ispred Galerije.

U želјi da svojim osnivačima i utemelјivačima ukaže poštovanje, a posetiocima skrene pažnju na njihovu ulogu i doprinose, izložbenim salama i svečanim salonima u pri zemlјu zgrade dodeljeni su nazivi prema značajnim ličnostima iz istorije Matice srpske. Tako je velika sala u prizemlјu ponela ime Save Tekelije – prvog velikog dobrotvora i počasnog predsednika Matice srpske koji je poklanjanjem 11 porodičnih portreta 1842. godine, pokrenuo i ideju osnivanja Muzeuma.

Mali salon nosi ime prvog sekretara Matice srpske Teodora Pavlovića, čijim zalaganjem je zvanično pokrenuto osnivanje Muzeuma i čije su saradnja s umetnicima i realizacija prvih akvizicija bile snažan doprinos tokom ranih godina rada te institucije. Izložbene sale u prizemlјu nose ime prvog upravnika GMS Milivoja Nikolajevića, zaslužnog za preselјenje u današnju zgradu i utemelјivača izložbenih aktivnosti. Veliki salon nosi ime Leposave Šelmić, upravnice GMS koja je u teškim godinama s kraja XX veka uspela da očuva i unapredi naučnu, izložbenu i izdavačku delatnost Galerije i motiviše pojedince i ustanove na nova dobročinstva i darovanja umetničkih dela. U tom salonu izloženi su portreti svih upravnika i pojedinih časnika Matice srpske važnih za delatnost Galerije.

Galerija je na drugom spratu, u nišama zida koji deli izložbeni prostor sale od pristupnog stepeništa, postavila mini-izložbu nastalu na temelјima ideje o stvaranju Panteona znamenitih Srba, kolekcije portreta značajnih ličnosti pod krovom Matice srpske još iz njenog peštanskog perioda. Odabrani portreti srpskih slikara i vajara XIX i XX veka govore o umetnicima koji su dela stvarali, o umetnicima koji su portretisani, kao i o umetnicima koji su poklanjali svoja dela Galeriji i tako postali deo njene istorije. Šest odabranih skulptura ilustruje različite tehnike, materijale i likovne pristupe i ukazuje na značaj umetnika u razvoju nacionalne umetnosti i muzejskih ustanova.

U stalnoj postavci su, kroz interaktivne aplikacije, video i štampane prikaze, uvedene Konzervatorske priče, postavlјene uz odabrana dela iz kolekcije. One publici predstavlјaju rad konzervatorskog odelјenja na zaštiti i istraživanju kolekcije primenom najnovijih metoda i visoko profesionalnog pristupa.

Uvedena je i nova signalizacija u ulaznom holu, postavlјena je nova tabla Kluba prijatelјa GMS, muzejski bonton, ormarići za ostavlјanje stvari posetilaca, kao i niz drugih sadržaja koji publici obezbeđuju lakše snalaženje u prostoru, prijatniji boravak i uživanje u Galerijskim izložbenim salama.

Pored stalnih postavki XVIII i XIX veka, koje su modernizovane u smislu tehničko-tehnološke opremlјenosti izložbenih sala, biće otvorene tri nove izložbe koje ukazuju na strateška opredelјenja GMS u godini jubileja.

U nameri da istakne jednu od svojih temelјnih osobenosti, Galerija je pripremila izložbu “Poklon-zbirka Ivanke Acin” autorke Miroslave Žarkov. Vajarka Ivanka Acin, Novosađanka, bila je prijatelј i darodavac Galerije, čiji su naslednici poklonili GMS njenu gotovo celokupnu umetničko-stvaralačku zaostavštinu. Priređena je i izložba “ŠidijankeSave Šumanovića, autorke Vesne Burojević, realizovana u saradnji s Galerijom slika “Sava Šumanović” u Šidu, na kojoj će biti predstavlјene Kupačice, poslednji Šumanovićev ciklus slika nastao u Šidu. Ova izložba ukazuje na opredelјenje GMS da u stalnoj saradnji s drugim galerijskim i muzejskim ustanovama proučava i prezentuje srpsku nacionalnu umetnost. Takođe,  u saradnji s Francuskim institutom u Srbiji, realizovana je izložba “Slike prolaznog sveta. Odnosi francuskog i srpskog intimizma” autorke dr Dijane Metlić. Izložba je rezultat nastojanja GMS da, u saradnji s kulturnim centrima i evropskim muzejskim ustanovama, doprinese predstavlјanju srpske nacionalne likovne umetnosti u širem evropskom kontekstu.

Sve tri izložbe prate flajeri, katalozi i naučne publikacije, a tokom njihovog trajanja održavaće se promocije knjiga i stručna tumačenja.

GMS je tokom perioda u kojem je bila zatvorena za javnost održala pet gostujućih izložbi: “Odrastanje uz umetnost” u dvorcu Eđšeg, “Srpska umetnost u 10 slika” i “Košnica” u Rektoratu Univerzitetau Novom Sadu, “Srpska umetnost u 10 slika” u Francuskom institutu u Beogradu, “Teme i ideje. Srpska umetnost 1900-1941” u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske u Banjaluci i “Srpska umetnost u 10 slika” u Galeriji slika “Sava Šumanović” u Šidu.

U okviru priprema za obeležavanje jubileja, objavlјeno je osam publikacija - Popis zbirke crteža Galerije Matice srpske, urednika Mirjane Brmbote, Umetnost i muzealnost, autora prof. dr Dragana Bulatovića, Numizmatička zbirka GMS i Matice srpske, autora Ratomira Kulića, Srpska crkvena umetnost u Rumuniji, grupe autora iz GMS i Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Teme i ideje modernog. Srpsko slikarstvo 1900-1941, autorke dr Simone Čupić, Slike prolaznog sveta. Odnosi francuskog i srpskog intimizma dr Dijane Metlić, katalog Poklon-zbirka Ivanke Acin, autorke Miroslave Žarkov i katalog Šidijanke Save Šumanovića, koji pored reprodukcija 24 odabrane slike iz poslednjeg ciklusa tog velikog umetnika, koji je dr Lidija Merenik nazvala “Velika sinteza”, obuhvata i raspravne tekstove Vesne Burojević i prof. dr Lidije Merenik.

Obeležavanje jubileja uobličeno je kampanjom DOživi umetnost koja ukazuje na delatnost, težnje i cilјeve GMS, a u želјi da u godini jubileja približi javnosti svoju kolekciju, GMS je pokrenula i program “170 godina, 170 naših priča, 170 Vaših dana”, u okviru kojeg će svakog dana u 12 i 18 sati predstavlјati publici kratke priče iz svoje istorije, kolekcije, delatnosti i samim delima u stalnoj postavci.
 
Takođe, pored stalјenog termina petkom u 19 sati – rezervisanog za stručna tumačenja, promocije publikacija i predavanja, uveden je i novi termin za stručna tumačenja aktuelnih izložbi vikendom: subotom u 11 i nedelјom u 17 sati.

Projekat rekonstrukcije fasade GMS autorsko je delo Nikole Martinovića iz N-Martin arhitektonskog biroa, a realizovala ga je firma GAT d.o.o. Novi Sad pod nadzorom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada.

Finansijska sredstva za adaptaciju fasade obezbedilo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, a značajna sredstva ostvarena su i kroz saradnju s Vojvođanskom bankom, te pomoć privatnih firmi i pojedinaca.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i