• Search form

20.04.2021 | 23:11

Oberhauzen ponovo onlajn, u fokusu - Solidarnost kao disrupcija

Oberhauzen ponovo onlajn, u fokusu - Solidarnost kao disrupcija

Međunarodni festival kratkog filma u Oberhauzenu biće održan od 1. do 10. maja ponovo kao onlajn izdanje, a centralni tematski program, čije su kustoskinje Aleksandra Sekulić iz Srbije i Branka Benčić iz Hrvatske, pokušaće da redefiniše koncept solidarnosti, reči koja je često korišćena u različitim prilikama, uslovima i kontekstima, a danas je više nego aktuelna.

Kako ponovo osmisliti i artikulisati institucije i oblike solidarnosti kao političkog projekta - pitanje je koje postavlja program Solidarnost kao disrupcija, koji će i filmskim projekcijama podsetiti na revolucionarni potencijal reči solidarnost.

Kustoskinje Branka Benčić i Aleksandra Sekulić su tokom 2019. i 2020. godine osmislile tematski program projekcija za prošlogodišnje izdanje Oberhauzena, prvog u Nemačkoj koji je 2020. godine prebačen u onlajn okruženje zbog pandemije Covid-19.

Prema navodima kustoskinja, namera tematskog programa 67. Oberhauzena je da inspiriše promišljanje solidarnosti kao disruptivnog događaja rekonstituisanja društva, te da reaktivira resurse i metode kinematografije u potrazi za novom infrastrukturom solildarnosti. Polazeći od vrednosti zajednice ili društva, solidarnost narušava sisteme nejednakosti i hijerarhije. Postavljajući u dijalog filmsku produkciju 1960-ih i 1970-ih godina iz SFRJ i recentne radove, s međunarodnim pozicijama, program će istražiti arhiv i kontinuitet politike emancipacije 20. veka,  kao i glasove savremenih borbi koje remete hijerarhiju i odnose moći u Evropi, sistem nejednakosti, privatizaciju, eksploataciju, ili sistem umetničke produkcije, povezanost načina proizvodnje i političke prakse - od deelitizacije produkcije (radikalni amaterizam), svakodnevne prostorne politike, “nesavršene solidarnosti” do kinepolitike. Kroz filmski program, kustoskinje istražuju istorijsko nasleđe mesta filmske proizvodnje u relaciji sa estetikama i politikama radništva.

Program je strukturiran u pet tematskih celina. Kinepolitika okuplja filmove kao što su “Nezaposleni ljudi” Želimira Žilnika (1968), “Specijalni vlakovi” Krste Papića (1972) i “Vlak sjenki” Nike Autor (2017), koji u korelaciju stavlja Papićeve “Specijalne vlakove” i savremene migrante, kroz istorijski narativ društvenog i političkog značaja vozova na filmu. Spektar radova proteže se od filma “Europa 2005-27 Octobre” (2006) Jean-Marie Straub i Danièle Huillet, preko “Beneath a Starless Sky as Dark and Thick as Ink” (2016) umetničkog dua Doplgenger do “Museum Songspiel 20XX” (2011) kolektiva Chto Delat, uz predavanje i diskusiju, te filma Vlatka Gilića “Ljubav” (1972).

Vlak senki, Nika Autor, 2017.

Programska celina Performativni gestovi –  zajednički javni prostor obuhvata radove Tomislava Gotovca “Prijepodne jednog fauna” (1963), Neše Paripovića “NP 1977” (1977), Ante Babaje “Pravda/Justice” (1962), Grupe OHO “Triglav” (1968), Sanje Iveković “Personal Cuts” (1982), Damira Očka “Third Degree” (2015) i Bojana Jovanovića “Praznik/Holiday” (1983).

Poslednji program i razgovor posvećeni su kolektivnim praksama, nasleđu kino klubova, saradnji i zajednici, a obuhvata radove Ivana Martinca “Rondo” (1962), Save Trifkovića “Ruke ljubičastih daljina/Hands of the Purple Distances” (1962), Kosmoplovaca “Satelitska stanica/Satellite Station” (2002) i Yugantar filmskog kolektiva “Tobacco Embers” (1982).

Čineći vidljivim “autsajdere”, film kao političku intervenciju, modele solidarnih filmskih praksi od kino klubova do aktuelnih participativnih i kolektivnih formi, program pokazuje raznolike mogućnosti prikazivanja ili stvaranja solidarnosti filmom.

Program će biti nastavljen 2022. godine “Epilogom” od tri programa koja će, kako se nadaju kustoskinje i organizatori, biti moguće gledati u bioskopskoj sali.

Ljubav, Vlatko Gilić, 1972.

Branka Benčić i Aleksandra Sekulić zadužene su, inače, i da u ime 67. Oberhauzena osmisle i program učešća tog festivala u platformi This Is Short Evropske mreže kratkog filma, koja je nastala kao inicijativa solidarnosti i saradnje četiri festivala. Tako će 8. maja u 20 sati biti održan onlajn razgovor na temu novih topografija solidarnosti, u kojem će učestvovati reditelj Ognjen Glavonić, osnivač Pančevo film festivala, i Tanja Vrvilo u ime Festivala nevidljivog filma Mutacije u Zagrebu. Razgovor će moderirati Branka Benčić i Aleksandra Sekulić.

Kustoskinja i istoričarka umetnosti Branka Benčić, čije je središnje interesovanje usmereno na film i video, kustoske prakse, avangardne, eksperimentalne i radikalne umetničke pozicije i istoriju izložbi, upravnica je Muzeja moderne i savremene umetnosti u Rijeci. Kao kustoskinja je realizovala brojne grupne i samostalne izložbe i filmske programe u institucijama,  muzejima i na festivalima u zemlji i inostranstvu. Dugogodišnja je umetnička direktorka Apoteke – Prostora za savremenu umetnost u Vodnjanu, kustoskinja istraživačke platforme Cinemaniac Think Film i stručna saradnica Pulskog filmskog festivala. Bila je komesar i kustoskinja hrvatskog paviljona na 57. Bijenalu u Veneciji 2017. (Horizont očekivanja).

Aleksandra Sekulić, filološkinja opšte književnosti i teorije književnosti, programska je urednica u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) u Beogradu. Tokom 2000-ih bila je programska urednica i producentkinja u Akademskom filmskom centru, te članica pokreta Low-Fi Video, projekta Medijska arheologija i grupe Kosmoplovci. Aleksandra Sekulić je 2014. godine bila članica žirija jubilarnog, 60. izdanja Festivala u Oberhauzenu.
Festival u Oberhauzenu je od osnivanja bio katalizator promena, pokazatelj savremenog razvoja, forum za često žustre diskusije, otkrivač novih trendova i talenata, te jedna od najvažnijih institucija kratkometražnog filma u svetu.

Drugi put kao isključivo onlajn izdanje, 67. Oberhauzen prikazaće više od 400 kratkih filmova, od kojih je više od 190 raspoređeno u osam takmičarskih programa.

“Idemo ponovo onlajn kako bismo doprli do što je moguće većeg broja publike i garantovali najveću bezbednost za sve. Morali smo da donesemo takvu odluku, kao i mnoge druge institucije kulture, s obzirom na nedostatk pouzdanih preporuka za otvaranje kulturnih institucija i održavanje programa u kulturi kao deo nemačke politike”, naveo je u saoštenju direktor Festivala u Oberhauzenu Lars Henrik Gas. Ipak, kako je dodao, nada se da će filmovi dopreti do onlajn publike širom sveta, što bi bilo nemoguće samo u fizičkom prostoru u Oberhauzenu, te da će tio doprineti demokratizaciji filmske kulture uopšte.

Prvobitno je bilo planirano da 67. Oberhauzen bude hibridno izdanje – onlajn takmičarski program bio je predviđen od 1. do 4. maja, dok bi ostali programi bili održani od 5. do 10. maja u fizičkom prostoru. Sada je i taj deo prebačen u onlajn okruženje.

Za takmičarske programe odabrano je više od 140 filmova i muzičkih videa iz gotovo 50 zemalja, uključujući 44 u međunarodnoj selekciji i 21 u nemačkoj. Sa onlajn takmičarskim programom, koji je prvi put organizovan, 67. Oberhauzen prikazuje više od 190 radova iz više od 50 zemalja u osam takmičarskih celina, što je više nego ikada pre. Povećan je, inače, i nagradni fond, koji ukupno iznosi 52.000 evra, od čega je 15.500 predviđeno za prvu isključivo onlajn takmičarsku selekciju.  

Festivalski sajt je www.kurzfilmtage.de.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i