• Search form

28.06.2017 | 12:44

Nastavak rada Galerije Srbija – Back in Black

Nastavak rada Galerije Srbija – Back in Black

Galerija savremene likovne umetnosti (GSLU) u Nišu nastavlja 29. juna realizaciju godišnjeg programa svoje galerije “Srbija” otvaranjem izložbe “Encaustis - Back in Black” Siniše Žikića u nekadašnjem Oficirskom domu, gde je privremeno smeštena nakon selidbe zbog procesa restitucije zgrade u centru grada u kojoj se dosad nalazila.

Izložbu čini više segmenata koji proističu iz dominantne tematske preokupacije umetnika muzičkim, posebno žičanim instumentima. Od  “Notnih muzičkih konstrukcija”, preko “Slovno-muzičkih transformacija”, “Velike osmice” i “Kružnog muzičkog kanona”, značajno se proširuje korpus kontekstualizacija i medijski raspon od enkaustičke slike i crteža, preko grafike, prema asamblažu. Segment “Sedam lirskih krugova” nosi naslov izdanja celokupne književne zaostavštine Momčila Nastasijevića (1894-1938), kome umetnik na taj način daje omaž i otvara pitanje analogije njihovih stvaralačkih ličnosti koja se, između ostalog, ispoljava kroz zajedničku potragu za zvukom, dodir sa onim što je neizrecivo, tajanstveno i mistično, te kroz posezanje za jedinicama mere koje bi savremenost odagnale malo bliže iskonu, konciznost i iskrenost…

Bremenitu referencama, postavku karakteriše izrazita intermedijalnost koja odražava umetničku konstantnost autora i njegovu uporedost izražavanja, naveo je kustos Milan Ristić, koji navodi u pratećem tekstu da bi se o segmentima i celokupnoj izložbi Žikića moglo odnositi sa aspekta kodiranja slike, tj. kroz uzaludni pokušaj njenog dekodiranja.

“Jer, iako mogu biti bremenita referencama, umetnička dela to i postaju kada progovore svojom sopstvenošću. Naime, muzičkim instumentima, posebno žičanim, kao dominantnoj tematskoj preokupaciji umetnika Siniše Žikića, notnom sistemu i ćirilici, prišlo se eruditivno, sa aspekata muzičkih i kaligrafskih kanona, u visoko stilizovanoj crtačkoj igri međusobnih preplitanja i dopunjavanja, kao jedinstvenom autorskom pismu, arhetipskom i nadmodernom. I upravo je ta skala definisana već konceptom ‘Notnih muzičkih konstrukcija’. Autor sintetiše notne znake (sa njima svojstvenim funkcionalnim, ali i vizuelnim vrednostima) i disciplinovani crtež kojim oživlјava asocijaciju na muzičke instumente, vibriranje žica i rezoniranje. U jednostavnoj centralnoj kompoziciji glave nota najčešće postaju rezonantne kutije, notni vratovi vratovi instrumenata, a notna rebra žice, koje dinamički rečitim, izduženim potezima prenose čitav muzički događaj, a koji se odvija na beloj proslikanoj površini i osvetlјen je retkim kolorističkim akcentima”, naveo je Ristić.

Na tragu tog postupka u “Slovno-muzičkim transformacijama” polazi se od srpske nereformisane ćirilice, čiji serifi od nestrukturalnih detalјa na krajevima slova izrastaju u instrumente ili cele kamerne nastupe.

“Umnožavanjem poteza, znaci se transformišu u muzičke opservacije, specifične crtačke tenzije svojstvene delu Siniše Žikića, a koja nose dalјu ili bližu asocijaciju na polazište. Samo su ponegde intervencije sprovedene kroz detalј. Kompoziciono rešenje se pomera do strukture tekućeg friza ili razuđene sheme ravnomernog rasporeda i ritma, kod onih dela koja šematizuju celu azbuku. Ovim pravilnim rasporedom crtanih elemenata, odnosom njihove vrednosti i beline i posebno drevnom tehnikom enkaustike i motivskom sintezom značajno se proširuje korpus kontekstualizacija”, naveo je Ristić, dodajući da se segmentom “Sedam lirskih krugova”, organskim produžetkom “Kružnog muzičkog kanona”, dolazi do kružnih kompozicija, srukturalnog i značenjskog odnosa kruga sa elementima “muzičkih konstrukcija” koje umetnik u njega uvodi.

Naziv izložbe “Back in Black” odražava formalni i konsepcijski sled  umetničke konstantnosti i uporedosti izražavanja Žikića, a karakterišu je sinteze viših tematskih i formalnih obrada, dodao je Ristić.

Siniša Žikić (1951, Trnjane) diplomirao je 1977. godine na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna u Beogradu, na Odseku za zidno slikarstvo, a magistrirao je 1983. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na Odseku za slikarstvo. Redovni je profesor FPU u Beogradu, na Odseku Primenjeno slikarstvo.

Realizovao je ili učestvovao na velikom broju samostalnih i kolektivnih izložbi u Srbiji i inostranstvu. Takođe, realizovao je ili revitalizovao murale i mozaike u više gradova u Srbiji. Između ostalog, organizator je prve međunarodne grafičke radionice “Beogradski susreti” 2001. godine u Centru za grafiku i vizuelna istraživanja u Beogradu.

Izložba “Encaustis - Back in Black” u zgradi nekadašnjeg Oficirskog doma, novom izložbenom prostoru galerije “Srbija”, biće otvorena do 24. jula.

Galerija “Srbija” privremeno je preseljena nedavno u prostor nekadašnjeg Oficirskog doma dok gradske vlasti Niša, koje se prethodno nedeljama nisu oglašavale povodom tog slučaja, ne nađu bolje rešenje i za izložbeni prostor i za depo.

Gradonačelnik Niša Darko Bulatović najavio je da će gradske vlasti kupiti nov galerijski prostor koji bi mogao da bude pandan galeriji “Srbija”. Umetničkas zbirka ostala je u podrumu zgrade nekadašnje Galerije “Srbija”, za šta se naslednicima vlasnika te restituisane zgrade plaća mesečni zakup. Deo slika, kako je ranije najavljeno, biće smešten i u "Salon 77" na Tvrđavi.

Povodom nezavidnog položaja u kojem se našla galerija “Srbija” zbog procesa restitucije i odnosa gradskih vlasti prema kulturi, uoči njenog preseljenja u prostor Oficirskog doma, podneo je ostavku direktor Milić Petrović.

Petrović je ranije kazao, kako su preneli bili lokalni mediji, da Oficirskom domu treba ozbiljno preuređenje da bi postao adekvatan galerijski prostor, dok je v. d. direktorka Emijia Ćoćić Bilić ocenila da je odgovarajući i da će pregradnim zidovima biti obezbeđeno više izložbenog prostora.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i