• Search form

26.10.2018 | 23:56

Nagrade ULUPUDS-a na 63. Sajmu knjiga

Nagrade ULUPUDS-a na 63. Sajmu knjiga

Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) dodelilo je tradicionalne nagrade na 63. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga, proglasivši najboljim izdavačkim poduhvatom knjigu grupe autora “Nemanjići, svetorodna dinastija”, u izdanju Vulkana.

"Desetak stručnih i likovnih saradnika zajedno je stvorilo ovu obimnu publikaciju čiji je tekst obogaćen geografskim mapama, reprodukcijama i ilustracijama. Pisani izvori uključuju dvadesetak značajnih naslova, dok primarna građa potiče iz desetak arhiva i biblioteka. Korišćena fotografija potiče iz arhiva specijalizovanih fotografa. Time ova obimna i reprezentativna knjiga i slikom i tekstom baca svetlost na značajan period istorije Srbije", naveo je žiri ULUPUDS-a, koji su činili David Vartabedijan (predsednik), član Slikarsko grafičke sekcije, dr Zoja Bojić, članica Sekcije za teoriju, kritiku i istoriju primenjene umetnosti, i Danijela Paracki, član Dizajn sekcije.

Nagrada za najbolju knjigu iz istorije umetnosti dodeljena je Slobodanu Maldiniju za “Istoriju srpske umetnosti XVIII-XXI vek” (Knjiga komerc, Beograd, 2018), uz obrazloženje da ta obimna publikacija, koja sadrži oko 3.000 reprodukcija, predstavlja izuzetan poduhvat. Prvenstveno arhitekta po struci, Maldini je uključio u knjigu i arhitektonske spomenike, slikarstvo, skulpturu i dela primenjenih umetnosti u njihovom istorijskom sledu. “Autorov izbor, iako svakako i subjektivan, oko 2.000 umetnika kao istaknutih predstavnika svog vremena očigledno se zasniva na vrednostima njihovog rada iz perspektive istorijske distance, odnosno, prilikom izbora umetnika 21. veka i njihovih dela, na njihovoj prepoznatljivosti u našem i širem okruženju. Time je Maldini stvorio određenu vrstu enciklopedije istorije likovnih umetnosti u Srbiji tokom protekla dva veka”, naveo je žiri, ištičući da to izdanje ima i verziju na engleskom jeziku, čime se bogat sadržaj srpske likovne umetnosti približava čitaocima van srpskog govornog područja.

Nagrada za klasičnu ilustraciju dodeljena je slikaru i ilustratoru Nebojši Đuranoviću za knjigu “Srpski vitezovi u doba Nemanjića” (Evrobook, Beograd, 2018), čiji je i autor. Literatura koju je koristio obuhvata tridesetak naslova o istoriji srpske srednjovekovne države i njenom vojnom ustrojstvu. Đuranović je, kako je navedeno u obrazloženju, pedantno rekonstruisao tokove bitaka i raspored i izgled vojskovođa, vitezova, vojne opreme i oružja u doba Nemanjića. Njegova likovna inspiracija takođe potiče iz bogatog likovnog i istorijsko umetničkog materijala baštine.

Nagrada za likovnu opremu pripala je grupi autora za “Pančevački almanah” koji je priredio Zoran Penevski (Zeleni lav, Pančevo, 2018). U sastavljanju te umetničke monografije o gradu Pančevu učetvovalo je više od 20 likovnih umetnika, pesnika i pisaca, dok deo građe potiče iz Biblioteke grada Pančeva.

Nagrada za fotomonografiju dodeljena je Draganu Bosniću za knjigu “Kraj beogradske kaldrme” (Službeni glasnik, Beograd, 2018), uz obrazloženje da je “sastavio rečima i slikom portret” Beograda i portret jednog života. “Lirski a mangupski, beogradski a ne samo urbani, ovaj portret se obraća različitim generacijama. Tekst i fotografija u ovoj knjizi čine nerazdvojivu celinu iako ta fotografija nije uvek dokumentaristički povezana sa periodom ili sa dešavanjima koja se opisuju”, istakao je žiri, navodeći da autorova kreativnost u načinu na koji spaja tekst i odgovarajuću fotografiju daje poseban kvalitet toj izuzetnoj, a nepretencioznoj knjizi.  

Nagrada za dečju ilustraciju dodeljena je Aleksandru Zolotiću za knjigu Patriše Anđelković “Mila, kraljica nereda” (Kreativni centar, Beograd, 2018) i knjige Uroša Petrovića “Neko se uselio u onu staru vilu” (Laguna, Beograd, 2018), dok je najbolje oblikovanom dečjom knjigom proglašena “Prijatelji iz savane” Nikolete Novak, koju je ilustrovao Aleksa Jovanović (Pčelica, Čačak, 2018). “I pisac i ilustrator svojim likovima su udahnuli osećanja, izraze i ponašanje koje veoma mladi čitaoci ove knjige mogu lako da prepoznaju i da poučne pričice primene u sopstvenom iskustvu”, naveo je žiri, ističući likovnu vrednost tog izdanja, posebno zato što se slikane table rasprostiru i na levoj i na desnoj strani, čineći celinu koja takođe može da se posmatra i kao pojedinačne strane.

Nagrada za grafičku novelu dodeljena je Vladimiru Veljaševiću, autoru scenarija, crteža i dizajna korica knjige “Slobodan pad” (Besna kobila, Zemun, Fakultet likovnih umetnosti Beograd, 2017), neobične piktoralne monografiju o životu i radu jednog od pokretača časopisa Zenit Ljubomiru Miciću. Koristeći relevantnu primarnu i sekundarnu literaturu, Veljašević je sastavio neromansirani scenario istinski veoma romantičnog života svog glavnog junaka, istakao je žiri.  

Nagrada za klasično strip ostvarenje dodeljena je za Rajku Miloševiću Geri za “Proklete” (Sistem komiks, Beograd), uz obrazloženje da je veštom rukom u tradiciji klasične evropske strip škole i kadriranjem na američki način maestralno proveo gledaoca kroz ni malo laku priču scenariste Džejsona Arona o vremenu pre biblijskog potopa koje na momente neodoljivo podseća i na sadašnje vreme. “Ovo ekskluzivno za naše tržište crno belo strip izdanje predstavlja strip onakav kakav i treba da bude: grafički savršeno narativan sa pričom koja ostaje u sećanju za sva vremena”, istakao je žiri.

*Foto: Anamarija Vartabedijan

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav