• Search form

12.04.2009 | 10:10

Miris kiše u Madlenianumu

Roman “Miris kiše na Balkanu” Gordane Kuić, koji je doživeo više od 20 izdanja u proteklih 25 godina, doživeće 12. aprila pozorišnu premijeru u Operi i teatru Madlenianum u Beogradu, a imaće i televizijsku verziju u deset epizoda, prema sinopsisu Filipa Davida.

Miris kiše u Madlenianumu

Roman “Miris kiše na Balkanu” Gordane Kuić, koji je doživeo više od 20 izdanja u proteklih 25 godina, doživeće 12. aprila pozorišnu premijeru u Operi i teatru Madlenianum u Beogradu, a imaće i televizijsku verziju u deset epizoda, prema sinopsisu Filipa Davida.

Najpoznatije književno delo Gordane Kuić “Miris kiše na Balkanu” iz 1986. godine saga je o porodici Salomovih u romantična i nemirna vremena Drugog svetskog rata, a glavnu ulogu Blanke - zapravo autorkine majke, tumači Sloboda Mićalović, koja se proslavila kao Anđelka u TV seriji “Ranjeni orao”, u kojoj je igrao i Ivan Bosiljčić.

U predstavi “Miris kiše”, u dramatizaciji Nebojše Romčevića i režiji Ane Radivojević Zdravković, igraju i Jovana Balašević, Dubravka Mijatović, Isidora Minić i Ljiljana Stjepanović.

Autorka muzike je Aleksandra Kovač, scenograf Dejan Pantelić, kostimografkinja Marina Medenica, a koreografija Anđelija Todorović.

Predstava “Miris kiše na Balkanu”, čije su prve reprize 13. i 15. aprila, nastala je prema jednom od sedam romana Gordane Kuić, koja je napisala i “Cvat lipe na Balkanu”, “Smiraj dana na Balkanu”, “Duhovi nad Balkanom”, “Legenda o Luni Levi”, “Bajka o Benjaminu Baruhu” i “balada o Bohoreti”.

Prema njenim rečima, “Miris kiše na Balkanu” predstaviće likove koji nisu izmišljeni, već su postojali i predstavljali njenu najužu porodicu.

Tu priču nije započela da beleži zbog nje same, već zbog činjenice da su njeni junaci bili pripadnici španskih Jevreja, takozvanih Sefarda, življa koje je gotovo izbrisano sa mape Sarajeva tokom holokausta.

Nestali su zajedno sa svojom verom, sa svojim melodičnim jezikom, mekim romansama i vatrenim temperamentom, sa mnoštvom običaja i praznika propraćenih ukusnim jelima, sa svim svojim talentima, veštinama, umetnošću, ljubavima, zađevicama, prijateljstvima i trvenjima, navela je povodom premijere Gordana Kuić, čija je porodica sa majčine strane pripadala tim Sefardima, vekovnim izgnanicima prvo iz prapostojbine, a zatim iz Španije s kraja 15. veka, koji su se naselili širom Otomanskog carstva, pa i u Sarajevu.

Prema njenim rečima, počela je da piše ranih 80-ih godina prošlog veka ne da bi postala književnica, već sa željom da ovekoveči život pet izuzetnih žena, a dogodilo se da je preko njih u prvoj trilogiji ispričala i priču o sefardskim Jevrejima, Srbima, katolicima i pripadnicima muslimanske vere iz Sarajeva, Bosne, pa i Balkana u trajanju od jednog veka.

Za roman “Miris kiše na Balkanu” osnovne podatke dobila je od svoje majke, koja je bila i ostala spiritus movens svih njenih romanesknih pokušaja.

Rođena u Beogradu 1942. godine, Gordana Kuić završila je engleski jezik i književnost na Filološkom fakultetu Beogradskog univerziteta i hanter koledžu u Njujorku, a radila je kao savetnik za engleski jezik u američkoj ambasadi u Beogradu, kao konsultant u AYUSA International u Beogradu i kao administrator za engleski jezik u istočnoj Evropi i za humanitarnu pomoć bivšim jugoslovenskim republikama u Sorosovoj fondaciji u Njujorku.

Sajt Madlenianuma je www.madlenianum.rs

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav