• Search form

22.05.2012 | 21:10

Milisković na Trouble #8

Milisković na Trouble #8

Beogradski umetnik mlađe generacije Branko Milisković, koji trenutno živi i radi u Hamburgu, učestvuje i ove godine na festivalu performansa Trouble #8 u Briselu, na kojem će premijerno izvesti rad “Ceci n’est pas un Garcon a la Pipe” (Ovo nije dečak sa lulom), inspirisan delima Pabla Pikasa i Renea Magrita.

Reč je o tročasovnom performansu, koji je specijalno naručen od festivala Trouble, a biće izveden 2. juna u teatru Les Halles u okviru koncepta “Velika galerija živih skulptura” (The Great Gallery of Living Sculptures) koji je osmislio ovogodišnji kustos Antoine Pickels.

Milisković je izjavio za SEEcult.org da mu je glavna inspiracija za taj rad bila slika Pabla PikasaDečak sa lulom” (The Boy With a Pipe) iz 1905. godine, odnosno ranog, “roze” perioda. Izazvala je velike kontroverze 2004. godine, kada je na aukciji u kući Sotbi u Njujorku prodata anonimnom kolekcionaru za rekordnih 104 miliona dolara. Kasnije se saznalo da je slika “Dečak sa lulom” prodata italijanskom tajkunu Gvidu Barilu (Guido Barilla), vlasniku kompanije “Barilla” za proizvodnju testenina i špageta.

Kolekcionari i umetnički establisment su imali podeljena mišljenja o otkupljivanju tog Pikasovog rada. Dok su jedni govorili da je to jedna od najdragocenijih slika iz njegove rane faze koja portretiše anonimnog dečaka u Pikasovom pariskom ateljeu na jako misteriozan način, drugi su govorili da je to apsolutni skandal za umetničko tržište, jer ta slika ne može da se po vrednosti poredi sa najslavnijim Pikasovom delima. To je, kako je ocenjivano, bio jasan znak velike otuđenosti tržišta od stvarne, umetničke vrednosti jednog dela.

Kako god, Pikasov “Dečak sa lulom” je prodat i spada u grupu od nekoliko najskupocenijih slika ikada prodatih na aukciji, a sada se nalazi daleko od očiju javnosti u privatnom posedu italijanskog magnata.

“Inspiraciju da adaptiram ‘Dečaka sa lulom’ dobio sam kada sam se, istraživajući ovo delo, konfrontirao i pronašao veliki broj elemenata autoportreta. Dečak sa lulom je misteriozan, nepoznat, adolescent koji nastoji da maturira koristeći simbole muškosti... Međutim, ovde postoji i dvostruko značenje elementa ‘lula’ (pipe), posebno u Francuskoj, gde u određenim kontekstima ima seksualne konotacije, na engleskom poznato kao ‘blow job’. Ovim performansom/živom instalacijom, želim da saznam kakav je odnos Umetnik-Umetničko delo-Tržište i da li se u kontekstu performansa može prodati i sam autor rada, po uzoru na ‘escort service’ za intimno zadovoljavanje želja bogatih kolekcionara”, naveo je Milisković.

Takođe, kao filozofska kontra, inspiracija za performans “Ovo nije dečak sa lulom” bila mu je i čuvena Magritova slika “The Treachery of Images” sa natpisom “Cesi n’est pa une Pipe” (Ovo nije lula) iz 1928/29. godine u kojoj preispituje značenje i odnos realnosti i slike o realnosti. Francuski kritičar i filozof Mišel Fuko (Michel Foucault) takođe diskutuje o toj Magritovoj slici i njenom evidentnom paradoksu u knjizi “This is not a Pipe” (1973).

Fuzijom dva istorijski veoma značajna dela nastao je Miliskovićev rad koji će trajati više od tri sata.

Prema njegovim rečima, taj rad je već četiri godine na listi čekanja i bilo je samo pitanje momenta i pravog mesta na kojem bi ga izveo.

Osim Miliskovića, Les Halles će zauzeti i radovi još sedmoro umetnika (Isabelle Bats, Pierre Megos i Gaëtan Rusquet iz Belgije, Adva Zakai iz Izraela, Denys Blacker iz Španije, Alastair MacLennan iz Velike Britanije i Áine Phillips iz Irske).

Prema rečima kustosa Antoana Pickelsa, peti dan festivala Trouble #8 zamišljen je kao tročasovna muzejska postavka osam živih skulptura u velikoj hali pod dnevnim osvetljenjem.

Milisković je u teatru Les Halles u Briselu prvi put izlagao 2010. godine, kao deo koncepta “4x4 The Non Aligned”, čiji je kustos bila Jovana Stokić. Potom je 2011. godine pozvan da izvede dvodnevni osmočasovni performans “Apsolutno” (Assoluto/The Absolute) koji je podeljen na celine “Govor” (The Speech) i “Dan prkosa” (The Day of Defiance).

Milisković, inače, učestvuje i na velikoj međunarodnoj izložbi “Teatar života” u Centru za savremenu umetnost u Torunu u Poljskoj, čija je kustoskinja Dobrila Denegri, a među zastupljenim umetnicima različitih generacija su i velikani kao što su kompozitor Džon Kejdž (John Cage), Joko Ono (Yoko Ono), Marina Abramović, Vali Eksport (Valie Export), Džon Baldesari (John Baldessari), Ulaj (Ulay)... Iz Srbije učestvuje i Neša Paripović.

Milisković se na izložbi “Teatar života” predstavio obnovljenom verzijom svog tročasovnog performansa “The Song of a Soldier on Watch” (WW3 Lili Marlene) koji je prošle godine izvodio u Briselu i Parizu.

To je jedan od njegovih najzahtevnijih radova u progresu, a posle Toruna biće izveden i 9. juna u okviru Live Art Festivala u Kampnagelu, centru za koreografiju i ples u Hamburgu.

Milisković poslednjih sedam godina izvodi performanse na brojnim internacionalnim festivalima i rezidencijama, a do sada je izlagao u više gradova i zemalja kao što su: Italija, Srbija, Norveška, Finska, Francuska, Belgija, Holandija, Austrija, Nemačka, Poljska, Izrael, SAD...

Njegovi radovi su u većini slučajeva u formi performansa/žive instalacije u trajanju, ali se kreću i u formi teatra, kabarea i filma.

Milisković je studirao od 2003. do 2007. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi Mrđana Bajića. Potom je prešao na Kraljevsku akademiju umetnosti u Hagu, gde je kao stipendista holandske vlade diplomirao 2009. Trenutno završava MA program na odseku “Time Based Medias” na Akademiji umetnosti HFBK u Hamburgu, u klasi Jeanne Faust.

Miliskovićev sajt je www.brankomiliskovic.wordpress.com

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i