• Search form

05.04.2010 | 10:01

Mediji i kultura

Mediji i kultura

Javni intervju i otvoreni forum o medijima i kulturi u regionu, koji će okupiti novinare i stručnjake u toj oblasti, kao predstavnike neprofitnih medija iz Zagreba, Ljubljane, Beograda i Skoplja, biće održani 8. i 9. aprila u zagrebačkom klubu Booksa, u okviru regionalnog projekta “Let’s Talk Critic Art” i javnih događaja “Doba medija” portala Kulturpunkt.

U javnom intervjuu “Mediji i kultura”, 8. aprila u Booksi, učestvovaće Dejan Buđevac iz Makedonije, Saša Ćirić iz Srbije, Dean Duda iz Hrvatske i Mojca Planšak iz Slovenije, koji će pokušati da pruže analizu sadržaje u oblasti kulture i umetnosti koji se objavljuju u komercijalnim, javnim, kao i neprofitnim i specijalizovanim medijima, i to kroz četiri primera iz regiona.

Dinamičan razgovor koji će dati pregled stanja medijskog prostora u regionu, uz fokus na procenu načina i kvaliteta obrade tema iz sveta kulture i umetnosti, vodiće Miljenka Buljević.

Dan kasnije, 9. aprila, u klubu Booksa biće održan otvoreni forum medija i novinara za kulturu koji će okupiti predstavnike časopisa, pojedinih redakcija, emisija i medija za kulturu.

U nedostatku poligona za predstavljanje i problemsko razmatranje tema iz kulture u masovnim medijima, organizatori su se odlučili da se okrenu onima koji kroz različite tipove i forme medija nastoje da i dalje predstavljaju sadržaje iz kulture i umetnosti na što je moguće bolji i kvalitetniji način. Između takvih medija, međutim, uglavnom ne postoji nikakva komunikacija, a tamo gde se javlja, najčešće je rezultat slučaja, a ne sistemski vođenog i strukturisanog povezivanja.

Iz tih razloga će se u Booksi okupiti dvadesetak novinara i medija za kulturu koji će povesti razgovor o budućim mogućim saradnjama, razmenama i zajedničkim aktivnostima, te razmeniti neke zajedničke i/ili slične probleme.

Među učesnicima otvorenog foruma biće i predstavnici portala za kulturu Kulturpunkt.hr iz Zagreba, Artservis.org iz Ljubljane, SEEcult.org iz Srbije i Foruma Skopje, koji zajednički i realizuju projekat “Let’s Talk Critic Art”. Njihovi gosti su, ujedno, učesnici javnog intervjua.

Dean Duda studirao je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu komparativnu književnost i filozofiju, gde je 1992. magistrirao i 1997. doktorirao. Na Odsjeku za komparativnu književnost radi od 1990. Zanima se književnom teorijom, kulturalnim studijima, popularnom kulturom, kulturom putovanja, isorijom i teorijom pripovednih žanrova.... Objavio je knjige “Priča i putovanje: hrvatski romantičarski putopis kao pripovjedni žanr” (MH, Zagreb 1998) i “Kulturalni studiji: ishodišta i problemi” (AGM, Zagreb 2002), priredio antologiju “Putopisi” (Riječ, Vinkovci 1999) i teorijski zbornik “Politika teorije”, zbornik rasprava iz kulturalnih studija (Disput, Zagreb, 2006).

Jedan je od autora “Malog leksikona hrvatske književnosti” (Naprijed, Zagreb 1998) i “Lektire na dlanu” (Sysprint, Zagreb 2001-2002), te saradnik Leksikografskog zavoda, a svojevremeno je bio urednik u Zarezu, te suradnik u splitskom nedeljniku “Feral Tribune”.

Mojca Planšak, koja je magistrirala na Sveučilištu Nova Gorica (Slovenija) u području komparativnih studija ideja i kultura u Ljubljani, radi kao nezavisni stručnjak za medije i kulturu u Sloveniji i inostranstvu. Jedna je od osnivača i članica Uprave mreže Community Media Forum Europe (www.cmfe.eu) i grupe So0gledi (http://soogledi.blogspot.com/).

Saša Ćirić diplomirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu (grupa za srpsku književnost i jezik sa opštom književnošću), a zaposlen je na Radiju Beograd 2, gde prati savremenu srpsku i regionalnu književnost.

Jedan je od četvorice urednika “Betona”, dvonedeljnog dodatka dnevnog lista “Danas” i kopriređivač knjiga “Srbija kao sprava” (Dangraf, 2007.) i “Antimemorandum-dum” (VBZ, 2009), a povremeno piše političke komentare za e-novine i e-Balkan, te novi pančevački portal Male novine.

Objavio je knjigu kritika i eseja “Užici hermeneutike” (Narodna gradska biblioteka, Zrenjanin, 2009.) i monografsku publikaciju o četvorici crnogorskih romanopisaca “Ujed istorije” (Plima, Ulcinj, 2009.), a piše književnu kritiku za portal Booksa.hr, list “Novosti” iz Zagreba i za periodiku u Srbiji i Hrvatskoj (Profemina, Koraci, Zarez, Quorum).

Dejan Buđevac diplomirao je na Institutu za istoriju umetnosti i arheologiju pri Filozofskom fakultetu u Skoplju, a završio je i međunarodni program za kustose pri SCCA Kijev. Kao saradnik i istraživač učestvovao je u projektu “Fotografija u Makedoniji pre Drugog svetskog rata” koji je 1993. pokrenula Kinoteka Makedonije. Bio je kustos međunarodne izložbe “Multikultura 96” u Skoplju 1996, te sa Antoniom Maznevskim učestvovao na izložbi “1111 Portret” SCCA Skoplje 1998.

Tekstove, eseje i recenzije objavljuje u dnevnim listovima, nedeljnicima i časopisima, član je Asocijacije novinara Makedonije, Međunarodnog saveza novinara i Međunarodnog udruženja likovnih kritičara - AICA, a od 2008. je i predsjednik nacionalne sekcije AICA za Makedoniju.

Javni intervju i otvoreni forum deo su serije javnih događaja Kulturpunkta “Doba medija”, čiji je cilj da kroz različite aspekte i viđenja razmotri medijske kulture i politike u Hrvatskoj. Prvi okrugli sto bio je posvećen neprofitnim medijima, tačnije razmatranju njihove važnosti i uloge u hrvatskom društvu i medijskom krajoliku, dok se drugi okrugli sto bavio novinarskom strukom i izazovima s kojima se ona danas susreće.

Predstojeće zagrebačke događaje organizuje portal Kulturpunkt.hr u saradnji s portalom Booksa.hr i dvonedeljnikom Zarez, te s partnerima iz regiona SCCA Ljubljana/Artservis, ForumSkopje i SEEcult.org, u okviru regionalnog projekta “Let's Talk Critic Art” koji podržava Evropska kulturna fondacija (ECF), te projekta “In Focus of Kulturpunkt.hr. Let’s Talk Art, Design & Media - Critics or Analytics” koji podržava holandska ambasada u Hrvatskoj.

Događaje podržavaju i Gradski ured za kulturu, obrazovanje i šport Grada Zagreba, Ministarstvo kulture Hrvatske i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.

U okviru projekta “Let’s Talk Critic Art”, održani su ranije i okrugli stolovi o položaju samostalnih umetnika u regionu - početkom oktobra 2009. godine u Ljubljani, te o dometima kritičke umetnosti - početkom decembra prošle godine u Beogradu, a sa učesnicima iz regiona objavljeni su i intervjui na portalima Kulturpunkt.hr  i SEEcult.org, koje je moguće naći OVDE.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav