• Search form

25.07.2016 | 13:19

Kritika na delu: Mangelos - 1/3

Kritika na delu: Mangelos - 1/3

Izložba finalista nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2016. godinu, Remont galerija, Beograd, 20. jun – 9. jul 2016.

1/3 - Kritičar na delu: Miroslav Karić, istoričar umetnosti

Serijal Kritika na delu nastavljamo prilozima o izložbi finalista nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2016. godinu koja je održana nedavno u galeriji Remont u Beogradu, a predstavila je radove petoro mladih umetnika – dobitnice nagrade “Mangelos” Nine Simonović, te Bogomira Doringera, Kristine Benjocki, Mie Ćuk i Mihaila Vasiljevića, koji su takođe bili u užem izboru.

U prvom od tri priloga o izložbi finalista nagrade “Mangelos”, istoričar umetnosti Miroslav Karić govori o predistoriji tog prestižnog priznanja, razlozima zbog kojih je nagrada nazvana imenom Dimitrija Bašičevića Mangelosa i o tome šta nagrada podrazumeva.

Nagrada “Mangelos”, kako podseća Karić, ustanovljena je početkom 2000-ih, a deo je šire inicijative koja datira još od 1990. godine, kada je Fond za civilno društvo iz Njujorka pokrenuo nagradni program za mlade umetnike do 35 godina starosti iz Centralne Evrope. Prva nagrada ustanovljena je u Čehoslovačkoj - tadašnji predsednik Vaclav Havel pokrenuo je nagradu "Jidrih Halupecki" sa grupom umetnika, na inicijativu osnivačice i predsednice Fonda za civilno društvo Vendi Luers. Cilj nagrade je bio da se otvori svet umetnicima koji su dolazili iz zemalja Istočnog bloka i da se pomogne da se internacionalno povežu. Program je od početka vezan za organizaciju studijskog i rezidencijalnog programa u SAD, a tako je do danas. Nekoliko godina kasnije, organizatori iz susednih zemalja su izrazili zainteresovanost da preuzmu takvu strukturu nagrađivanja i tako je postepeno nastala mreža YVAA (Young Visual Artists Award) koja danas okuplja deset zemalja članica u kojima se organizuje dodela nagrade za mlade umetnike.

Kao deo te šire mreže i inicijative, osnovana je i nagrada “Mangelos”. Osnivač je bio tadašnji Centar za savremenu umetnost, takođe uz podršku Fonda za civilno društvo iz Njujorka. O organizaciji dodele  nagrade “Mangelos” u međuvremenu su se brinuli i Kontekst kolektiv i Dez.org, a od 2011/12. nagradu organizuju Remont – nezavisna umetnička asocijacija iz Beograda i Fond “Ilija & Mangelos” iz Novog Sada

Nagrada nosi ime jednog od rodonacelnika konceptualne umetnosti na ovim prostorima Dimitrija Bašičevića Mangelosa, pisca, istoričara umetnosti i umetnika, koji je u svom kritičarskom radu, kako ističe Karić, uvek prepoznavao potencijale mladih umetnika, promovisao nove umetničke prakse i na izvestan način postao simbol otvaranja prostora mladim umetnicima koji stupaju na scenu.

Nagrada “Mangelos” od osnivanja podrazumeva rezidencijalni studijski boravak u SAD, odnosno u Njujorku, koji je do 2015. godine trajao šest nedelja, a od 2015. je u pitanju dvomesečni period. Dugi niz godina partner je bio ISCP, a od 2015. godine to je Residency Unlimited. Pored rezidencijalnog boravka, nagrada podrazumeva i samostalnu izložbu dobitnika po povratku u Beograd.

Nagrada “Mangelos” je, kako ističe Karić, važna za umetničku zajednicu upravo zbog mogućnosti kontinuiranog, sada već 15-godišnjeg valorizovanja autora mlađe generacije. Program je jedinstven zato što obezbeđuje rezidenciju u Njujorku, ali je važan i za samu umetničku scenu, posebno za mlade umentike zato što omogućava da kroz niz postupaka – od pripreme portfolija, preko selekcije i eksplikacije radova, eventualne pripreme za izložbu finalista, te intervjue i razgovore sa članovima žirija, prođu taj neophodan proces u artikulaciji, kontekstualizaciji i prezentaciji sopstvenog rada. Svi dobitnici nagrade Mangelos su i dalje aktivni na sceni.

*U narednim danima biće objavljeni i prilozi o izložbi finalista nagrade "Mangelos" iz ugla istoričara umetnosti Milice Pekić i Save Ristovića.

 


Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC "Filmart“, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.

Svaku izložbu koja je u fokusu pratiće po tri priloga iz ugla različitih likovnih kritičara/kustosa/istoričara umetnosti, koji će biti emitovani na portalu SEEcult.org i njegovom YouTube kanalu, kao i na Fb strani projekta Kritika na delu

Serijal Kritika na delu započet je izložbom 11. konkursa Grifon o kojoj su govorili istoričari umetnosti Ana Stevanović i Milan Popadić, te grafički dizajner  Igor Oršolić, član žirija za nagradu Grifon 2016.

_ _ _

Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2016.
Partner: SEEcult.org, Beograd

Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović

Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav