• Search form

13.06.2024 | 21:02

Kramer protiv Kramera u BDP-u

Kramer protiv Kramera u BDP-u

Predstava “Kramer protiv Kramera”, prema romanu i drami Ejvorija Kormana, biće premijerno izvedena 15. juna u Beogradskom dramskom pozorištu, u režiji Slobodana Skerlića, koji ističe da nisu ulazili u dijalog sa poznatim istoimenim filmom nego gradili svoju priču o porodici, razvodu i kako to utiče na decu.

“Roman, zatim film i kasnije pozorišni komad bave se problemom raspada braka, pitanjem starateljstva i na neki način problemom rodnih uloga u vreme kada je nastao roman, krajem 70-ih godina 20. veka. Mi smo probali da istražimo šta je taj komad i gde se ti problemi nalaze danas. Važno nam je da idejna komponenta naše predstave korespondira sa sadašnjošću”, izjavio je Skerlić 13. juna na konferenciji za novinare u BDP-u.

Kako je dodao, predstava BDP-a bavi se rodnom ideologijom, ali ne u političkom, već u smislu “nasleđa uspostavljenih rodnih stereotipa u odnosu na koje ne smemo da žmurimo”.

“Ne možemo da promenimo biologiju, ali odnose u porodici, u podizanju dece – možemo. U predstavi nema pozitivnih i negativnih likova, nema borbe dobra i zla. Imamo stvarne ljude u očajničkom naporu da izbalansiraju karijeru i životne ambicije, s jedne, i obaveze prema bliskim ljudima, s druge strane. To je i dalje aktuelna priča”, rekao je Skerlić.

“Mislim da smo napravili nešto što je pozorišno uzbudljivo, ideološki vredno i nadam se da će publika odlaziti kući ne samo emocionalno uznemirena, nego i sa nekim setom pitanja na koja će tražiti odgovore i u budućim danima”, izjavio je Skerlić.

Što se tiče pozorišnog jezika, opredelio se za “priličnu redukciju sredstava, maksimalno se oslanjajući na glumačku igru, sa idejom da je to ono što nosi pozorište”.

“Dakle, strast i tih nekoliko dasaka na sceni”, istakao je Skerlić, dodajući da su u procesu rada našli zajednički jezik i radili svoju priču, mada svesni da film postoji, ali ne ulazeći u dijalog sa njim.

Inače, u film Roberta Bentona iz 1979. godine, koji je dobio pet Oskara, glavne uloge su igrali Dastin Hofman i Meril Strip.

Nada Macanković (Džoana Kramer) zahvalila je reditelju što joj je dao divnu ulogu i mogućnost da radi fantastičan tekst.

“Film smo gledali, ali se nismo bavili njime, nismo hteli da uđemo u neku vrstu imitacije. Roman i drama se dosta razlikuju od scenarija, najviše kod mog lika. Razrađenije su scene pre nego što Džoana napusti porodicu. Film počinje kada ona odlazi, a u komadu postoje scena kada dete ima dve godine, zatim četiri, pa šest, tako da sam imala prostora da na neki način opravdam njen odlazak”, rekla je Nada Macanković.

Andrija Kuzmanović (Ted Kramer) je izjavio da je stvarao svoj lik tako što je pratio koleginice, ali se najviše oslanjao na reditelja, koji “ima sluha za nas”.

"Izgradili smo poverenje i prošli kroz lep, nežan proces. Do nekih stvari smo došli putujući kroz sve te likove, ali i kroz naše priče. Dosta smo razgovarali o nekim privatnim iskustvima, što je doprinelo da se u jednom trenutku pojave živi likovi na sceni”, rekao je Kuzmanović.

I Marija Pikić, koja igra više uloga, istakla je divan, intiman proces rada tokom kojeg su bili na istoj frekvenciji.

“Moja uloga je da odslikavam svet glavnih aktera, da podupirem razvoj njihove priče. To je zanimljiv i odgovoran zadatak”, rekla je Marija Pikić.

Dramaturg predstave je Jelena Mijović, scenograf Mia David, kostimograf Jelena Milić.

Predstava je urađena u koprodukciji sa Centrom za razvoj vizuelne kulture iz Novog Sada.

Premijera 15. i prva repriza 16. juna biće na maloj sceni BDP-a “Predrag Pepi Laković”. Sledeća igranja u planu su za letnju scenu BDP Milenium arena 21, 22. i 23. juna, kao i 28, 29. i 30. juna.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r