• Search form

25.08.2010 | 12:48

Kooperacija, ne korporacija

Kooperacija, ne korporacija

Izložba “Kooperacija, ne korporacija / O pojačanim potencijalima umetnosti”, čija je kustoskinja Maja Ćirić, predstaviće od 11. septembra u prostoru ITS-Z1 u Ritopeku radove internacionalne grupe umetnika, ukazujući na potrebu kritičkog redefinisanja sveta umetnosti u uslovima neoliberalizma i njene potencijale za stvaranje novih odnosa i situacija u globalnom trans-nacionalnom društvu.

Na izložbi, čije su ključne reči participacija, kritika, globalizacija i multikulturalizam, učestvuju Elisabeth Panker, Eleana Louka, Freek Lomme, Interacting Arts, Dušica Dražić i Sam Hopkins, Danilo Prnjat, Ranko Travanj, Tanja Juričan, Tanja Marković i Maja Mirković, Société Réaliste, Chto Delat, Rainer Ganahl, Jenny Marketou, Reality Check - Art and Activims (Reader, Vladan Jeremić, Madeleine Park, Rena Raedle i Katarina Popović), Raimi Gbadamosi, Bona Park i Hyunjoo Byeon i Marina Gržinič, Aina Šmid i Siniša Ilić.

Izložba je inspirisana stavovima Niklasa Luhmanna i Michaela Lignera koji pod terminom PA (post autonomija) ukazuju da umetnost prevazilazi autonomiju.

Prema konceptu Maje Ćirić, koja je sarađivala na tom projektu s Davidom Goldenbergom, iskorak ka šablonu PA omogućava nam da se pomerimo od postojećih interesa umetnosti i da lociramo drugačije pozicije, termine, teritorije, stanja, jezike…

“Zašto je izložba kritika uloge umetnosti u neoliberalizmu, revizija globalizacije i kolonizacije? Zato što smo svesni unutrašnjeg kolapsa sveta umetnosti! Zato što podržavamo ideje, koje poput PA, mogu da stvore nove odnose i situacije u globalnom trans-nacionalnom društvu! Zato što što želimo da iniciramo mikro-političke situacije uvođenjem dodatnih scenarija za čitanje savremene umetnosti! Zato što su dosadašnji pokušaji umetnosti da se razveže od postojećih moći i vrednosnih sistema bili neuspešni!  Zato što želimo da ukažemo na nevidljive pozicije savremene umetnosti i poseban društveno politički okvir koji se zalaže za jedinstvenu mentalnu geografiju!”, navela je Maja Ćirić povodom izložbe, kojom se nastavlja izlagačka sezona u ITS-u Z1 (International Test Site) njujorško-beogradskog umetnika Dragana Ilića.

Prema navodima Maje Ćirić, svi narativi koji su doprineli razvoju savremene umetnosti u modernizmu nisu prozvali njegove negativne aspekte, a naročito njegovu ulogu u kolonizaciju drugih (kultura), dok su istvoremeno doprinosi utemeljenju nacionalne države. Pošto su nesposobni da reše inherentne probleme, javila se potreba za fundamentalno različitom strategijom. U tom smislu bi se moglo reći i da je nemoguće da se upotrebe postojeći modeli da bi se razrešili postojeći društveno-politički problemi, i to ne samo zbog činjenice da su postojeći modeli razvijeni iz evro-centirčne tradicije, već što služe da bi održali hegemoniju i postojeće centre kulturne moći.

Naked Freedom, video, 2010 - Marina Gržinić i Aina Šmid u saradnji sa Sinišom Ilićem


Fragile - Jenny Marketou, performance/action, 2010, Kunsthalle Athena _The BAR, Photo Dimitris Papadopoulos


Reality Check - Art and Activims Reader, urednici: Vladan Jeremic, Madeleine Park i Rena Raedle, dizajn Katarina Popovic

Izložba “Kooperacija, ne korporacija” nastavak je izložbeno-kustoskih aktivnosti u prostoru ITS-Z1, eksperimentalnoj umetničkoj laboratoriji koju je izgradio u Ritopeku umetnik Dragan Ilić.

Ovogodišnja sezona ITS-a počela je krajem maja gostujućom izložbom ljubljanske galerije Kapelica “Ekologija tehno uma”, zasnovanom na principima savremene istraživačke umetnosti, koja je predstavila radove slovenačkih umetnika, u selekciji Jurija Krpana, koji su za predmet interesovanja odabrali nauku i tehnologije i njihov uticaj na savremeno društvo.

U junu su se potom u ITS-u predstavili studenti sa Akademije umetnosti u Atini, u kustoskom izboru profesora Janisa Melanitisa.

Osnivač ITS Z1, Dragan Ilić, živi i radi poslednjih godina na relaciji Beograd-Njujork, a proteklih godinu dana posvećen je serijalu performansa “Roboaction”, koje je izveo u Kvins muzeju u Njujorku, a potom u Ekvadoru i Muzeju nauke u Bostonu, u okviru Nacionalne nedelje robotike.

Sajt Ilića je www.draganilic.org, a zastupljen je i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org

Sajt ITS Z1 je http://itsz1e.wordpress.com

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav