• Search form

21.11.2018 | 22:42

Kolateralna šteta humanitarnog rada

Kolateralna šteta humanitarnog rada

Odluka organizatora sedmog Festivala prvoizvedenih predstava u Aleksincu da iz takmičarskog programa isključe predstavu “Utopljena duša” Beogradskog dramskog pozorista, u kojoj igra Sergej Trifunović, izazvala je oštre reakcije stručne javnosti, a Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) ocenilo je da je taj poznati glumac “kolateralna šteta sopstvenog humanitarnog rada i sopstvene hrabrosti”.

Povlačenje predstave “Utopljena duša” Aleksandra Jugovića, u režiji Bobana Skerlića, organizatori aleksinačkog festivala obrazložili su sprečavanjem “eventualnog sukoba interesa”, budući da je Sergejev otac Toma Trifunović umetnički direktor te manifestacije. Negirajući da je reč o zabrani, organizatori su “Utopljenu dušu” zamenili drugom predstavom BDP-a - “Na tragu” Nikole Milojevića, u režiji Nenada Gvozdenovića.

UDUS je obrazloženje organizatora ocenilo kao “besmisleni izgovor”, navodeći da “jedini razlozi zbog kojih se sve ovo desilo, a što, nažalost, nije retko, jesu niski udvorički, politički, vanumetnički razlozi onih koji su ovakvu odluku doneli”.

“Kada se nešto zabranjuje, uglavnom je to od nekog koji tako dokazuje da verno i savesno služi vlasti”, naveo je UDUS u saopštenju, napominjući da veoma vodi računa kada se, kako i povodom čega oglašava, punim srcem i koliko god može, budući da zastupa sve svoje članove koji su različitih orijentacija. “No, u jednom su izvesno složni, a to je odbrana najviših umetničkih vrednosti i sloboda. Činjenica da je predstava ‘Utopljena duša’ Beogradskog dramskog pozorišta zamenjena predstavom ‘Na tragu’ istog pozorišta otvara vrlo, vrlo duboko pitanje oko koga nema nesuglasica”, navedeno je u saopštenju koje je potpisao predsednik UDUS-a Vojislav Brajović.

“Dakle, u predstavi 'Utopljena duša' maestralnu ulogu ostvario je Sergej Trfunović. I, znamo, nije mu to jedina. Naprotiv. On je, ispostavilo se, kolateralna šteta sopstvenog humanitarnog rada i sopstvene hrabrosti, koja se kod umetnika valjda podrazumeva, da javno iznese i brani sopstveno mišljenje. Koliko god se neko slagao ili ne sa njegovim mišljenjem, činjenica je da imamo sreću i zadovoljstvo da budemo savremenici umetnika takvog volumena i kalibra. Ne moramo da podsećamo koliko se takvi izuzetno retko rađaju i sreću. Imamo li pravo da iz ovih prepoznatljivih vanumetničkih razloga ne dozvolimo talentu da zablista, i više od toga, da nastojimo da ga što je moguće više skrajnemo? Udruženje smatra da je odgovor ne, nemamo pravo. Teorija, praksa i istorija pokazuju – ako nešto ostaje u istorijskim vetrometinama i prolaznosti koja je posve prirodna, onda je to umetnost i činjenice koje je tvore”, naveo je UDUS, ističući da je Sergej Trifunović, bez sumnje, vrhunski umetnik, te da ako neko, iz kojih god razloga, želi da svoju sredinu ostavi bez takve vrhunske vrednosti i lepote, onda je to njegova odgovornost.

Navodeći da zna da prave umetničke vrednosti jesu ono po čemu će nas budućnost pamtiti, UDUS je konstatovao i da će ostati upamćene i zabrane prema umetnosti i umetnicima.

Trifunović je već mesecima na udaru tabloida povodom aktivnosti humanitarne fondacije “Podrži život”, koja je i sama podvrgnuta inspekcijskim proverama poslovanja i meta neargumentovanih napada, a bavi se prikupljanjem pomoći za lečenje dece u inostranstvu.

Povodom izbacivanja predstave iz programa aleksinačkog festivala, Trifunović je objavio na Tviteru da mu je to smešno, iako je u suštini tužno, a zahvalio je i na promociji predstave “Utopljena duša”, koja je na repertoaru BDP-a četiri puta tokom decembra.

U znak protesta zbog odluke aleksinačkog festivala, dramaturg Siniša Kovačević objavio je na Tviteru da vraća nagradu za životno delo koju je dobio pre nekoliko godina na toj manifestaciji. “Veliki je to festival za tako malo životno delo”, naveo je Kovačević.

*Foto: BDP

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav