• Search form

24.06.2015 | 11:51

Književnost koja pita

Književnost koja pita

Nemački pisac Jozef Haslinger, predsednik Nemačkog PEN centra, istakao je na otvaranju Beogradskog festivala evropske književnosti (BFEK) značaj književnog ispitivanja provokativnih, angažovanih i aktuelnih tema.

Kao prvi gost četvrtog BFEK-a, koji izdavačka kuća Arhipelag organizuje u Domu omladine Beograda od 23. do 26. juna, Haslinger se kroz priču o svom romanu “Bal u operi”, koji je svojevremeno uzburkao nemačko i evropsko javno menjenje, osvrnuo i na odnos književnosti i politike.

Prema rečima Haslingera, kada je napisao taj roman – uzbudljivu priču o terorizmu, terorizam nije bio tema, a roman je doživljen kao negativna utopija. Ali kada se posle nekoliko godina terorizam pokazao kao nezaobilazna činjenica našeg vremena, “Bal u operi” je doživljavan i kao proročanstvo i kao svedočanstvo, rekao je Haslinger, romansijer i esejista, koji je i profesor književnosti.

“Zbog ovog romana obišao sam pola sveta. Svi su hteli da objave ‘Bal u operi’, a ja sam išao na promocije novih izdanja stalno odgovarajući na pitanja o terorizmu. I više moj roman ni za koga nije bio negativna utopija, izdavači i kritičari su svuda govorili da je to triler. Otuda sam svaku sledeću knjigu pisao sa priličnom opterećenjem, uvek sa nekom vrstom obaveze prema čitaocima ‘Bala u operi’”, rekao je Haslinger.

Odgovarajući na pitanja pred punom Velikom salom DOB-a, Haslinger je govorio i o razlozima iz kojih je od samog ulaska na književnu scenu bio više posvećen ispitivanju provokativnih, angažovanih i aktuelnih tema nego eksperimentalnoj književnosti.

“Morate da imate svoj izbor. I ja sam izabrao tako, jer sam uvek verovao da književnost mora da govori stvari koje nas se tiču i to da govori tako da nas zainteresuje za ta važna pitanja. Ali uvek sam verovao, verujem i sada da književnost jeste zanimljivija od filma i da može da bude najmoćniji medij za koji znamo”, rekao je Haslinger.

Uoči književne večeri Haslingera, otvorena je izložba Branka Đukića iz Zrenjanina, koji se predstavio novim radovima iz ciklusa “Mixed Media” kojima istražuje različite tehnike i materijale. Neki od njegovih radova iz tog ciklusa već su se našli na koricama domaćih knjiga iz najnovije produkcije, među kojima je i nova knjiga priča Srđana V. Tešina “Priče s Marsa”, u izdanju Arhipelaga.

Prve festivalske večeri prikazan je i film Dominika Grafa Voljene sestre” o životu, poeziji i ljubavima velikog nemačkog pesnika Fridriha Šilera.

BFEK su otvoritli odgovorni urednik DOB-a Dragan Ambrozić i glavni urednik Arhipelaga Gojko Božović, koji su istakli značaj saradnje u oblikovanju tog festivala i važnosti unapređenja vidljivosti književnosti.

“Pokazali smo da književnost može da bude vidljiva, a aktivnosti ovog festivala naišle su na odličan ođek i kod mlade publike”, rekao je Ambrozić.

Božović je konstatovao da je književnost danas “manje vidljiva nego ikada u svojoj novijoj istoriji”, dodajući da je stoga neophodno osmišljavati nove forme i medije prezentacije književnosti, jer su se promenile okolnosti u kojima se knjige čitaju, a promenili su se i sami čitaoci.

“Književnost ne sme da odustane od svojih najvažnijih umeća i sposobnosti, ali i oni koji oblikuju javni prostor za književnost moraju da pronađu novu energiju i nove modele promocije čitanja i književnosti”, rekao je Božović, dodajući da je cilj BFEK-a od osnivanja ostao isti - da pokaže da vrhunska književnost nije stvar neke beznadežne manjine, niti nešto mimo stvarnog sveta, već nešto sa čim možemo lepše i bolje živeti u svakodnevnom iskustvu.

“Književnost je i dalje nova, u dosluhu s novim vremenima i novim medijima, provokativna je i subverzivna, i govori važne stvari koje nas se tiče”, naglasio je Božović.

Program BFEK-a nastavlja se 24. juna panel diskusijom “Kraj kulture, kultura kraja”, uz učešće reditelja Nebojše Bradića, bivšeg ministra kulture, istoričara Predraga J. Markovića i pisca i izdavača Gojka Božovića, a potom sledi susret i razgovor sa jednim od najvećih slovenačkih savremenih pisaca Dragom Jančarom koji poslednjih godina doživljava i veliki evropski uspeh. Publika će od 21 čas moći da vidi i najpoznatiju TV dramu Danila Kiša Drveni sanduk Tomasa Vulfa”.

Neposredan povod za panel diskusiju o marginalizaciji savremene kulture kao osnovi tabloidizacije društva jeste kapitalna knjiga Erika Hobsbauma "Kraj kulture" - istorija XX veka iz ugla odnosa kulture i politike i kulture i društva. U poslednjim godinama života Hobsbaum je istrajno pisao poglavlja te knjige kojom je zaokružio nekoliko svojih velikih sinteza o istoriji modernih vremena, ali i koja opominje i poziva, podstiče i podseća. Status kulture Hobsbaum vidi kao ključno obeležje jednog društva i jednog vremena. Hobsbaum nedvosmisleno postavlja provokativna pitanja i na njih pruža važne odgovore: Zašto je teško stanje visoke kulture danas? Kuda idu kultura i umetnost? Zašto održavati festival u XXI veku? Zašto kultura ne sme biti prepuštena samo tržištu? Zašto strahujemo za sutrašnjicu?

Na BFEK-u učestvuju do 26. juna i francuska književnica Florans Noavil, romanopisac i pripovedač iz Luksemburga Gi Helminger, kao i domaći autori Ana Ristović i Nemanja Rotar.

U okviru programa “Književnost na filmu”, biće prikazan i gotovo nepoznati celovečernji film čuvenog pesnika Miroslava AntićaDoručak sa đavolom” iz 1971. godine, te film “Pornografija” u režiji Jana Jakuba Kolskog, nastao prema istoimenom romanu Vitolda Gombroviča.

Arhipelag organizuje 4. BFEK u partnerstvu sa DOB-om i uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Grada Beograda, mreže Traduki, Gete instituta Beograd, Srpskog PEN centra…

Program sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i