• Search form

29.07.2012 | 12:09

Ka savremenom muzeju

Ka savremenom muzeju

Knjiga “Muzeji, menadžment, turizam - ka savremenom muzeju, od teorije do prakse”, čiji je autor muzejski savetnik Vladimir Krivošejev, izašla je ovih dana iz štampe, a sadrži teorijski deo posvećen odnosu muzeja, kulturne politike, menadžmenta i turizma, zatim pregled stanja muzeja u Srbiji sa težištem na regionalne, te zaključke i preporuke za delotvornu reorganizaciju poslovanja muzeja u Srbiji i celikupne muzejske mreže.

Knjiga Krivošejeva zasnovana je na autorovoj doktorskoj disertaciji, a objavili su je NIP Obrazovni informator i Narodni muzej u Valjevu, u kojem je od 1990. godine zaposlen kao kustos pedagog, a potom kustos istoričar, a od 2000. godine je direktor.

Krivošejev u prvom delu knjige, s podnaslovom “Opšte osnove, izložene su teorije odnosa muzeja, kulturne politike, menadžmenta i turizma”, daje i analizu raznovrsnih konkretnih primera iz međunarodne prakse.

Kako bi pružio konkretan doprinos aktuelnoj teoriji i praksi, kao i budućim interdisciplinarnim istraživanjima, prvi deo knjige sadrži tri celine koje određuju tematiku, ali i naslov knjige kao celine (Muzeji, Menadžment muzeja i Muzeji i turizam).

U prvoj glavi, uz odnos muzeja, kulturne politike i muzejske politike, izložen je opšti, teoretski pristup muzejskoj delatnosti, muzejima, muzeologiji i muzeografiji, ulozi muzeja u društvu, savremenom razvoju, pitanjima stručnih kadrova, odnosu prema posetiocima, problematici različitih vidova vlasničkog/osnivačkog statusa muzeja, pitanjima finansiranja, a posebna pažnja obraćena je na tipologizaciju muzeja i regionalne muzeje. U drugoj glavi razmatraju se opšta pitanja, a potom kroz glavne procese menadžmenta (planiranje - organizovanje - usmeravanje - kontrola) razrađuju se konkretni postulati menadžmenta muzeja. Na kraju su obrađena pitanja u vezi sa značajem profesije menadžera. U trećoj glavi obrađena je problematika turizma i kulturnog turizma i uloga muzeja, kao neprofitnih subjekata, u toj profitnoj delatnosti.

Drugi deo knjige, s podnaslovom “Regionalni muzeji u Srbiji”, predstavlja svojevrsnu paralelu prvom delu. Tu je prezentovano stanje muzeja u Srbiji sa težištem na regionalnim muzejima u periodu od 2008. do 2010.

U prvoj glavi (Muzeji u Srbiji) dat je istorijat razvoja muzeja, te predstavljeno aktuelno stanje muzejskih ustanova sa aspekta legislativne delatnosti, zatim njihov status i funkcionisanje, odnosno nefunkcionisanje muzejske mreže. U drugoj glavi (Menadžment regionalnih muzeja u Srbiji) razmotrena su pitanja u vezi sa opštom situacijom, kadrovima i njihovim obrazovanjem, organizacionom strukturom, upravljanjem i finansiranjem. U trećoj glavi (Regionalni muzeji u Srbiji i turizam) predstavljena je problematika stalnih muzejskih postavki, njihova posećenost i pozicioniranje muzeja kao turističkih atrakcija.

Treći deo knjige (Zaključna razmatranja) sadrži zaključke i preporuke za delotvornu reorganizaciju poslovanja muzeja u Srbiji i celikupne nacionalne muzejske mreže, u cilju efikasnog i efektivnog ispunjavanja društveno-korisnih zadataka.

Recenzenti njegove nove knjige o muzejskoj problematici su prof. dr Vesna Đukić i prof. dr Irina Subotić.

Krivošejev je i 2009. godine objavio knjigu “Muzeji, publika, martketing - stalne muzejske postavke i Njegova Visost Posetilac”.

Rođen u Valjevu 1963. godine, diplomirao je na grupi za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, gde je započeo postdiplomske studije. Magistrirao je na Fakultetu za medije i kulturu, a doktorirao na Fakultetu dramskih umetnosti Univerziteta umetnosti Beograd, na Katedri za menadžment u kulturi.

Tokom karijere u Narodnom muzeju Valjevo rtekao je najviše stručno zvanje muzejskog savetnika.

Kao istoričar, aktivno se bavi temama vezanim za zapadnu Srbiju krajem 18. veka i tokove Prvog i Drugog srpskog ustanka, urbanističke aspekte istorije i razvoj lokalne istoriografije. Kao muzealac, obrađuje zbirke oružja, vojne opreme i odlikovanja, i teoretski i praktično se bavi pitanjima odnosa muzeja i publike. Uz klasičnu stručnu delatnost, Krivošejev se bavi i nizom aspekata modernizacije muzejskog rada sa težištima na muzejskom menadžmentu i marketingu, upotrebi savremenih tehničkih sredstava u muzejskim prezentacijama, uvođenjm prakse događajne prezentacije i korišćenju savremene komunikacije u službi istoriografije i muzeologije, kao i spoja muzejske pedagoške aktivnosti sa aktivnostima kulturnog i školskog turizma.

Kao direktor muzeja, organizovao je proces revitalizacije Narodnog muzeja Valjevo, što je rezultiralo otvaranjima novih postavki u centralnom objektu - Muselimovom konaku, kuli Nenadovića i u Brankovini.

Postavke valjevskog muzeja najposećenije su muzejske postavke u zatvorenom prostoru u Srbiji - svaku od njih godišnje poseti od 21.000 do 35.000 posetilaca. Muzej je nagrađenih u dva navrata najprestižnijom nacionalnom nagradom - plaketom Muzejskog društva Srbije “Mihailo Valtrović” (2005. i 2008). Za doprinos razvoju preduzetničke delatnosti u neprofitnom sektoru, Narodni muzej Valjevo dobio je nagradu “Kapetan Miša Anastasijević” Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, Regionalne privredne komore Novi Sad i kompanije "Media invent".

Krivošejev je bio predsednik Izvršnog odbora Muzejskog društva Srbije, potpredsednik Izvršnog odbora ICOMA-a Srbije, rukovodio je timom za baštinu u okviru posla izradu strategije kulture Srbije, bio je član tima za izradu Nacrta zakona o muzejima, predsednik Saveta za kulturu grada Valjeva i koordinator aktivnosti izrade gradske strategije razvoja kulture.

Predaje istoriju na seminarima u Istraživačkoj stanici u Petnici i na Letnjoj internacionalnoj školi srpskog jezika i kulture. Takođe, po pozivu učestvuje u nastavi na FDU u Beogradu, Filološkom fakultetu u Beogradu, Visokoj školi poslovnih studija i Poslovnom fakultetu Univerziteta Singidunum u Valjevu.

Autor je više od stotinu stručnih i naučnih radova (monografija, priručnika, kataloga, vodiča, članaka, rasprava, prikaza, kritika...) na teme istoriografije, muzeologije, menadžmenta i marketinga, i autor je i koautor više stalnih muzejskih postavki i tematskih izložbi i scenarija za dokumentarne filmove.

Osim knjige “Muzeji, menadžment, turizam”, Krivošejev je ove godine objavio i knjigu potpuno druge tematike “Valjevo, nastanak i razvoj grada - prilozi za urbanu istoriju od prvog pomena do početka 20. veka”.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav