• Search form

24.05.2013 | 17:08

Jugoslavija u MIJ i u Berlinu

Jugoslavija u MIJ i u Berlinu

Dokumentarni film Marte Popivode “Jugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno telo”, koji je na domaćoj premijeri na BELDOCS-u izazvao i nostalgične osmehe i suze, biće prikazan u Muzeju istorije Jugoslavije (MIJ) 25. maja, na nekadašnji Dan mladosti, a dva dana kasnije imaće priliku da ga ponovo pogleda i publika u Berlinu.

Istraživački film Marte Popivode, koji je ujedno i veoma lično gledište autorke na povest socijalističke Jugoslavije, njen dramatični kraj i nedavni preobražaj u nekoliko demokratskih nacionalnih država, biće prikazan 25. maja u MIJ u dva termina (14 i 15.30), a ulaz je besplatan.

Film “Jugoslavija…” biće prikazan i 27. maja u bioskopu Arsenal u Berlinu, uz prezentaciju nedavnih publikacija Teorije koja hoda (TkH) iz Beograda, koja je producent i tog filma.

Na 63. Berlinalu je i bila svetska premijera tog filma, koji je nastao na osnovu scenarija Marte Popivode i Ane Vujanović.

Marta Popivoda, Ana Vujanović i Bojana Cvejić predstaviće uoči berlinske projekcije tog filma dve nove publikacije TkH-a, nastale na osnovu istraživanja “Performance and the Public” obavljenog uglavnom u Parizu (Les Laboratoires d’Aubervilliers), ali i u Beogradu (Magacin u Kraljevića Marka), Amsterdamu (Het Veem Theater) i Berlinu (Tanzfabrik) 2011-2012.

Prema rečima autorke, film “Jugoslavija…”, na osnovu analize arhivskog medijskog materijala, istražuje kako se jedno društvo menjalo izvodeći sámo sebe u javnom prostoru, odnosno kako je nestankom ideologije socijalizma i dolaskom kapitalizma nestalo zapravo i društveno, kolektivno telo nekadašnje države.

Film sadrži arhivske snimke nastale tokom posleratnog razdoblja Jugoslavije (1945-2000) - od omladinskih radnih akcija, prvomajskih parada i proslave Dana mladosti, preko javnih protesta 1968, studentskih i građanskih demonstracija 90-ih do demonstracija 5. oktobra 2000.

Prolazeći kroz medijske slike, film (re)konstruiše postepeno iscrpljivanje komunističke ideologije kroz promene odnosa između ljudi, ideologije i države.

Film se završava pred vratima savremene demokratije i neoliberalnog kapitalizma u Srbiji, tražeći da promislimo zašto su građani tako lako napustili zamisli socijalističkog kolektivizma, bratstva i jedinstva, radničkih prava i besplatnog obrazovanja zarad najpre nacionalizma i rata, a zatim obećanja slobode i demokratije, za koje se ispostavilo da znače individualizam i “divlji” kapitalizam.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav