• Search form

12.10.2016 | 20:33

Jubilej Ateljea 212 u znaku premijera

Jubilej Ateljea 212 u znaku premijera

Beogradsko pozorište Atelje 212 namerava da u novoj sezoni izvede što veći broj novih predstava i da na taj način proslavi 60 godina od osnivanja, a prva od njih je “Nečiji anđeo”, autorski projekat Atile Antala i Biljane Rončević, koji će biti izveden na maloj sceni “Petar Kralj” 5. novembra.

Već za 12. novembar, kada se obeležava rođendan Ateljea 212, najavljena je premijera predstave "Deca radosti", prema tekstu Milene Marković, u režiji Snežane Trišić, koju ću ansambl od 15 glumaca izvesti na velikoj sceni “Mira Trailović”.

Zatim kreće rad na predstavama "Magično popodne" Volfganga Bauera u režiji Ane Grigorović i "Detroit" Lise D Amour, u režiji Olega Novkovića, čije su premijere u planu za kraj 2016. i početak 2017. godine na maloj sceni. Do kraja godine na treba da počnu i probe komada nagrađenog na konkursu Sterijinog pozorja "Kako je dobro videti te opet" Olge Dimitrijević, u režiji Aleksandre Milavić Dejvis, najavila je 12. oktobra na konferenciji za novinare dramaturškinja Ateljea 212 Jelena Mijović.

Sledi sezona "Komedija uprkos svemu", za koju su u toku pregovori sa rediteljima Alisom Stojanović, Miom Knežević, Markom Manojlovićem, Milanom Neškovićem ("Don Kihot") i Majom Maletković (komad Aleksandra Radivojevića), a očekuje se i jedan naručeni komad od dramske autorke Milene Marković, navela je Jelena Mijović.

Direktor Ateljea 212 Branimir Brstina podsetio je na rezultate u prethodne dve sezone, odnosno od 1. oktobra 2014. godine - kada je došao na čelo tima tog pozorišta koje je u sezoni 2014/2015 izvelo šest premijera, a odigralo je 406 predstava pred više od 90.000 gledalaca, uz 30 gostovanja u Srbiji i regionu i 18 nagrada na festivalima (najviše za predstavu “Kazimir i Karolina”).
U sezoni 2015/2016. bilo je osam premijera, a izvedeno je ukupno 385 predstava pred više od 80.000 ljudi, uz 29 gostovanja po Srbiji i regionu i 26 nagrada na festivalima (posebno za predstavu “Pijani”).

Brstina je istakao da je pored toga Atelje 212 ušlo u ozbiljan posao adaptacije i sanacije zgrade (otvorene 1992. godine), zahvaljujući osnivaču – Skupštini Beograda koja je rebalansom izdvojila za ovu fazu radova 13 miliona dinara. Takođe, zahvalio je Sektoru za vanredne situacije MUP-a Srbije na stručnoj podršci u izradi projekta, kao i velikom broju donatora na pomoći.

Operativna direktorka Maša Mihailović rekla je da je Atelje konačno usaglasilo zatečeno stanje zgrade sa svim zakonskim propisima.

Tokom leta obavljeni su radovi na maloj i velikoj sceni i u foajeima - prostorima za publiku, a predstoje radovi u opštem i tehničkom sektoru. Sada su u skladu sa propisima putevi evakuacije, sređene su elektro-instalacije, ventilacioni sistem, zamenjeni kablovi u plafonu savremenim materijalima sa atestom, kao i gipsane ploče, postavljena led rasveta… Takođe su adaptirani podovi i gledališta velike i male scene, te promenjena i presvučena sedišta, navela je Maša Mihailović, dodajući da je do sada realizovana trećina celokupnog projekta adaptacije, čija je vrednost 33 miliona dinara.

Prema njenim rečima, Atelje 212 je na putu "za dobijanje tehničke upotrebe za zgradu”, što je retkost za pozorišta u Srbiji.

Atelje 212 je započelo život 12. novembra 1956. godine premijernim koncertnim izvođenjem GeteovogFausta” u režiji Mire Trailović, u kojem su igrali Marija Crnobori, Mata Milošević, Viktor Starčić i Ljubiša Jovanović. Predstava je izvedena u maloj sali stare zgrade “Borbe”, u kojoj je bilo samo 212 stolica u gledalištu.

Osnivanje Ateljea 212 inicirala je grupa beogradskih intelektualaca i umetnika koja je u NIN-u objavila svojevrsni manifest o potrebi za teatrom u kojem bi se igrala nova avangardna drama, koja je bila od velikog uticaja u Evropi u to vreme. Osim toga, želeli su da osnuju pozorište koje će se i organizaciono razlikovati od postojećih.

Atelјe 212 je bilo prvo pozorište u Istočnoj Evropi koje je igralo “Čekajući GodoaSemjuela Beketa 1956. godine. Veliki uspeh te predstave omogućio je čitavom nizu drugih avangardnih drama i autora da se pojave u pozorištu, pa su Sartr, Fokner, Jonesko, Kami, Pinter, Adamov, Ruževič, Džojs, Žari, T.S. Eliot, Vitrak, Šizgal, Kopit, Žene… prvi put prikazani na sceni Ateljea 212 pred jugoslovenskom publikom.

Atelje 212 otkrivalo je, istovremeno, i nove domaće pisce, poput Aleksandra Popovića, Dušana Kovačevića...

Dugogodišnja upravnica Ateljea 212 Mira Trailović inicirala je sa Jovanom Ćirilovim osnivanje Beogradskog internacioanlnog teatarskog festivala – Bitefa, koji je i nastao 1967. u tom pozorištu.

Poseban pečat Ateljeu 212 dao je i Ljubomir Draškić, tokom čijeg je rukovođenja to pozorište proširilo glumački ansambl mladim umetnicima i dobilo novu zgradu.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav