• Search form

19.09.2023 | 22:04

Istorijski triler o ubistvu kneza Mihaila u bioskopima

Istorijski triler o ubistvu kneza Mihaila u bioskopima

Politički triler “Što se bore misli moje” Milorada Milinkovića o ubistvu kneza Mihaila Obrenovića (1823-1868) i događajima koji su prethodili atentatu, zasnovan na istorijskim činjenicama, stiže u bioskope 21. septembra, nakon beogradske premijere u MTS dvorani dan ranije i nedavne u Kragujevcu, održane povodom dva veka od rođenja tog srpskog vladara.

Glavna uloga kneza Mihaila Obrenovića poverena je Draganu Mićanoviću, dok ostale uloge istorijskih ličnosti igraju i Miloš Timotijević, Nebojša Dugalić, Nataša Ninković, Aleksandar Srećković Kubura, Tamara Krcunović, Nenad Okanović, kao i mladi glumci: Luka Grbić, Jana Ivanović, Maja Čampar, Stojša Oljačić i drugi.

Film prati poslednje dane kneza Mihaila Obrenovića, zaljubljenog čoveka koji se bori sa osećajem dužnosti prema svom narodu dok se protiv njega kuje kobna zavera, koja će zaustaviti oslobađanje balkanskih naroda, a  Srbija će se još jednom naći na prekretnici...

Snimanje filma, prema scenariju Milinkovića i Dragoljuba Stojkovića, počelo je na jesen 2021. godine i trajalo je skoro godinu dana, a autorska ekipa se držala istorijskih činjenica o atentatu koji, inače, nije u potpunosti rasvetljen.

“Znamo izvršioce, ne znamo nalagodavce, kao u većini atenata”, istakao je reditelj povodom premijere, dodajući: “Uzeli smo sebi za pravo da ukažemo na one sile, za koje mislimo da stoje iza toga”.

“Ima stvari koje nisu poznate i nikada se neće ni saznati. Što se tiče poznatih stvari, mi smo se apsolutno držali istorijskih činjenica, a što se tiče nekih momenata koji nisu rasvetljeni, predstavili smo ih onako kako mislimo da su se odigrali. U tom smislu nismo se igrali, sve je tako moglo da se dogodi”, naveo je Milinković, čiji je film i ljubavna priča o knezu Mihailu i njegovoj znatno mlađoj verenici, Katarini Konstantinović.

Svečana premijera filma “Što se bore misli moje” održana je 15. septembra u Zastavinoj bašti u Kragujevcu, uz prisustvo glumaca i autorske ekipe. Internacionalna premijera bila je prethodno na otvaranju Adria film festa u Beču.

Mihailo Obrenović bio je srpski knez od 1839. do 1842. i od 1860. do 1868. Njegova prva vladavina okončana je zbacivanjem, a druga vladavina atentatom koji su 29. maja 1868. godine izvršila braća Radovanović i grupa zaverenika.

Rođen 16. septembra 1823. godine u Kragujevcu kao najmlađe dete kneza Miloša i kneginje Ljubice, Mihailo je došao na vlast nakon smrti brata Milana Obrenovića. Budući da je bio maloletan, određeno mu je Namesništvo koje su činili Jevrem Obrenović, Toma Vučić Perišić i Avram Petronijević. Toma Vučić Perišić, jedan od najistaknutijih ustavobranitelja, predvodio je tri godine kasnije prevrat nakon kojeg je vlast preuzeo knez Aleksandar Karađorđević.

Mihailo Obrenović se povukao u Beč, nakon čega je putovao po Evropi u potrazi za životnom saputnicom. Usavršio je nemački i francuski jezik, a u to vreme je napisao i pesmu Što se bore misli moje.

Vratio se na vlast 1860. godine, nakon smrti oca, kneza Miloša, a njegova vladavina, koja je donela niz novina u unutrašnjoj i spoljnoj politici, okarakterisana je kao prosvećeni apsolutizam.

Veliku pažnju posvećivao je obrazovanju, nauci i kulturi – između ostalog, osnovao je prvu javnu biblioteku u rodnom Kragujevcu i inicirao osnivanje Narodnog pozorišta u Beogradu.

Nedaleko od Narodnog pozorišta, na Trgu republike, 1882. godine podignut je spomenik knezu Mihailu na kojem su sa dve strane zabeležena imena gradova: Beograd, Smederevo, Kladovo, Šabac, Užice i Soko, u kojima je Srbija diplomatskim putem 1867. godine preuzela upravu od Turaka. Autor spomenika je italijanski skulptor Enriko Paci, a reljefi su rađeni prema crtežima arhitekte Konstantina Jovanovića.

Film o poslednjim danima kneza Mihaila snimljen je u produkciji Telekom Srbija i filmske produkcije Bombona, a u bioskopima je u distribuciji Megakom filma (MCF).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r