• Search form

05.03.2015 | 22:38

Industrijski program Festa

Industrijski program Festa

Beogradski filmski festival Fest pokreće industrijski program “Fest forward” koji će okupiti od 6. do 8. marta u Sava centru značajne ličnosti filmske industrije, a fokusiran je na domaću kinematografiju i mogućnosti regionalne saradnje.

Glavna kreatorka i koordinatorka tog segmenta 43. Festa je producentkinja Snežana Penev, članica festivalskog Odbora, kojoj su pomogle kolege, producenti Miroslav Mogorović i Jelena Mitrović, kao i direktorka Filmskog centra Srbije (FCS) Snežana Marić.

Novi Festov industrijski program baviće se saradnjom regionalnih fondova‎ (razmena iskustava, rešavanje problema i unapređenje saradnje), saradnjom filmskih producenata sa televizijama i učešćem televizija u finansiranju filmskih projekata, predstavljanjem domaćih završenih filmova i filmova u postprodukciji svetskim kompanijama i distributerima i poreskom politikom u audio-vizuelnoj delatnosti i poreskim olakšicama servisnim produkcijama.

“Fest forward” će ugostiti direktore i donosioce odluka iz regionalnih fondova, predstavnike vodećih evropskih kompanija za svetsku prodaju filmova, direktore i urednike regionalnih televizija, profesionalce koji se bave domaćim i servisnim produkcijama…

Program je osmišljen u saradnji i uz podršku FCS-a, a namenjen je filmskim profesionalcima i studentima filmskih škola.

Prema navodima organizatora, pokretanjem tog programa u okviru Festa žele da kreiraju platformu koja je pre svega namenjena profesionalcima u audio-vizuelnoj delatnosti kako bi zajedničkim naporima pokušali da se fokusiraju na izazove i probleme.

“Fest forward” obuhvata i program “Bits&Pieces” u okviru kojeg će biti predstavljeni domaći filmski projekti predstavnicima distributera i agenata prodaje sa ciljem da se obezbedi što bolji plasman domaćih filmova na međunarodnom tržištu.

Prvi razgovor u okviru programa “Fest forward” 6. marta u Sava centru posvećen je snimanju stranih filmova u Srbiji i servisnim produkcijama, a premijerno će prikazati dva filma inostranih produkcija koji su snimani u Srbiji: “Tenor” i “Mač osvete”. "Tenor" je prvi južnokorejski film sniman u Srbiji, a za domaću produkciju bila je zadužena kompanija Viktorija film, dok je za “Mač osvete” britanskog reditelja Džima Vidona izvršnu produkciju za Srbiju uradio Red Production. Predstavnici domaćih producenata i pružaoci usluga stranim producentima razgovaraće na temu prednosti snimanja u Srbiji i mogućnosti za unapređenje u toj oblasti.

Među učesnicima su najavljeni producenti filma “TenorTi Džej Čung i Marko Jocić (Viktorija Film), Anđelija Vlaisavljević (Work in Progress Belgrade),  producentkinja “Mača osveteIvana Panić (Red Production), predstavnik Sekcije pružaoca usluga u Grupaciji kinematografije Bogdan Petković (Emote Productions) i Barbara Sandić Štetić (PFI Studios), a moderatorka je Maja Vukadinović.

Saradnja regionalnih fondova tema je koja će biti u fokusu 7. marta, a biće reči o razmeni iskustava, rešavanju problema i unapređenju saradnje u regionu. Glavna ideja tog susreta je da okupi direktore regionalnih fondova i producente iz regiona sa kojima producenti iz Srbije najšeće sarađuju. Takođe, iskustva fondova iz regiona mogu biti od velike pomoći domaćoj kinematografiji u vezi sa mnogim dilemama i nesuglasicama koje postoje između producenata i filmskih profesionalaca sa jedne strane i fondova, tj. institucija određenih za finansiranje kinematografije, sa druge strane.

Jedan od apekata tog programa koji se tiče razmene iskustava predstavnika regionalnih fondova biće i pitanje transparentnosti, odnosno proceduralno sprovođenje konkursa: raspisivanje, realizacija i evaluacija javnih konkursa. Pitanja o kojima će se voditi rasprava će biti: kako fondovi donose odluku o projektima koji će biti podržani; koliko osoba odlučuje; koja je struktura članova komisije; kako članovi komisije biraju projekte; koje telo potvrđuje konačnu odluku; da li se radi evaluacija izabranih projekata tj. da li se i kako meri uspeh izabranih projekata nakon njihove realizacije; koje su prednosti, a koje mane takvog načina sprovođenja konkursa i sl.

Kao učesnici su najavljeni Snežana Marić (FCS), Darko Bašeski (Makedonska filmska agencija), Agnes Havas (Mađarski nacionalni filmski fond) i crnogorski producent Ivan Đurović, a moderator je Miroslav Mogorović.

Za 7. mart je najavljeno i predstavljanje domaćih filmova i projekata svetskim distributerima i kompanijama za prodaju, budući da se često dešava da završeni domaći filmovi imaju problem da nađu agenta prodaje i tako obezbede festivalsko prikazivanje i komercijalnu distribuciju van granica zemlje. Ideja tog programa je da pokrene rešavanje tog problema prezentacijom domaćih filmova koji su završeni u poslednjih šest meseci i filmova koji su u fazi postprodukcije, a koji još uvek nemaju “world sales” agenta.

Među predstavnicima svetskih distributera koji će biti gosti Festa su kompanije Wide Management i Films Boutique koje imaju iskustva u plasmanu i prodaji srpskih filmova. Njihovi predstavnici će pogledati inserte iz filmova u trajanju od 15 minuta, uz mogućnost da, ukoliko postoji interesovanje, naknadno pogledaju ceo film/materijal i organizuju sastanke “jedan na jedan”.

Program “Bits&Pieces” kreiran je u saradnji sa predsednicom udruženja evropskih distributera “Europa International” Daphné Kapfer, a funkcioniše kao onlajn platforma zahvaljujući kojoj će domaći projekti biti predstavljeni mnogobrojnim distributerima koji nisi gosti Festa.

“Fest forward” obuhvata i susret posvećen poreskim politikama i poreskim olakšicama, koji će biti održan 8. marta, a ideja je da se rasprava o poreskim olakšicama servisnim produkcijama, koja je poslednjih dana veoma aktuelna u medijima i među predstavnicima vlade, podigne na viši nivo i sagleda šira slika poreskih, odnosno ekonomskih efekata u domaćoj kinematografiji.

Ideja je da se na primeru budžeta nekoliko domaćih filmova i servisnih produkcija realizovanih u Srbiji uradi analiza i predstavi procenat budžeta domaćeg filma, odnosno servisne produkcije koji se direktno i indirektno vraća državi. Takođe, ideja je i da se predstavi procena koliki bi bio ekonomski efekat uvođenja poreskih olakšica i koji procenat bi se vraćao u državnu kasu. Za tu temu je od velikog značaja iskustvo Mađarske koja je jedna od vodećih zemalja u regionu kada su u pitanju servisi stranim produkcijama. Takođe su zanimljiva iskustva Makedonije koja je nedavno uvela poreske olakšice i rekonstruisala filmski fond u filmsku agenciju.

Među učesnicima su najavljeni Snežana Marić (FCS), Agnes Havas (Mađarski nacionalni filmski fond), Darko Bašeski (Makedonska filmska agencija), Anđelija Vlaisavljević (Work in Progress, Srbija), Erika Milutin Diller (Embassy Films, Hrvatska), Adis Đapo (Proba, BiH), Jelena Mitrović (Baš čelik, Srbija) i Snežana Penev (This and That Productions, Srbija).

Poslednji segment programa “Fest forward”, takođe najavljen za 8. marta, tiče se učešća domaćih i regionalnih televizija u finansiranju filmova.

Ideja je da se okupe direktori i urednici domaćih javnih i privatnih televizija, kao i televizija iz regiona i povede razgovor na temu aktivnog i kontinuiranog učešća televizija u finansiranju i kupovini domaćih filmova.

Ta tema pre svega nameće da se posebno povede rasprava o proceduralnim aspektima i sistemu odlučivanja o kupovini filmova od strane televizija. U ovom dijalogu je od velike važnosti učešće televizija iz regiona i njihova iskustva u pogledu kupovine filmskog programa, kao i načina donošenja odluke o kupovini programa i koprodukcijama: uloga urednika, sprovođenje konkursa, organizovanje pitćeva i sl.

Kao učesnici su najavljeni: Marko Novaković (RTS), Vanja Kranjc (RTV), Branka Papić (HRT), Igor Šanjević (N1 Srbija) i Vuk Perović (TV CG), a moderator je Ivan Aranđelović.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav