• Search form

21.11.2009 | 08:10

Ilićev Roboaction u Njujorku

Njujorško-beogradski umetnik Dragan Ilić izvešće 22. novembra u Kvins muzeju u Njujorku interaktivni crtački performans “Roboaction 5”, na završnoj izložbi festivala novih medija “Fluid v2”, koji je posvećen interaktivnoj digitalnoj umetnosti i animaciji.

Ilićev Roboaction u Njujorku

Njujorško-beogradski umetnik Dragan Ilić izvešće 22. novembra u Kvins muzeju u Njujorku interaktivni crtački performans “Roboaction 5”, na završnoj izložbi festivala novih medija “Fluid v2”, koji je posvećen interaktivnoj digitalnoj umetnosti i animaciji.

Reč je o novoj verziji rada “Roboaction” koji je Ilić predstavio i 2004. godine u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, a podrazumeva nastanak crteža velikih dimenzija na papiru, uz pomoć specijalno kreiranog, laboratorijskog robota, pretvorenog u napravu za crtanje sa pričvršćenim bojama-pisačima i opremljenog sa dve kamere.

Ilićev robot može sam da crta dok se kreće po papirnoj podlozi, a na nastanak rada moguće je i uticati ručno pomoću naprave za daljinsko upravljanje laserom.

Osim Ilića, na jednodnevnoj izložbi “Internet, robotika, programiranje i tehnologija animacije” u Kvins muzeju učestvuju kao pozvani peformeri i Elextra, Heavy W8Bit, Sperm Whale i Sand Box Animator, a biće predstavljene i interaktivne instalacije (Pondang - Seokhwan Cheon, 88 Constellations for Wittgenstein - David Clark, Your Life, Our Movie - Fernando Velazco, Rocamadour - Sinara Rozo, Compost - Judson & K Staelin, Sharedscapes - Zabe Gregoire i The Cube V 2.1 - Balam Soto).

Izložba festivala “Fluid” obuhvata i audiovizuelnu umetnost (Brett Battey, Anna Peach, Jen-Kuang Chang, Hedwig Brouckaert) i animacije (JD Casas, Taili WU, Jason Lujan, Miguel Cubillos, Bergeron Patrick, LaminalB Collective, Lyly & Hoenglei i Jacob Galle).

Ilić je krajem oktobra nezvanično otvorio u Ritopeku svoj International Test Site (ITS-Z1), jedinstvenu eksperimentalnu umetničku laboratoriju i izuzetan arhitektonski kompleks na vrhu brda na obali Dunava, koja bi od proleća sledeće godine trebalo da zaživi kao izložbeni, radionički i rezidencijalni prostor za programe umetnika i kustosa iz zemlje i sveta.

Radeći i boraveći poslednjih godina na relaciji Njujork-Beograd, Ilić gradi ITS sopstvenim sredstvima, kao “work in progress” projekat zasnovan na arhitekturi kao procesu i ideji da živi u večitoj transformaciji. Jedinstvena arhitektonska celina na ovim prostorima i svojevrsni vidikovac sa veličanstvenim pogledom u spektru od 360 stepeni (na Pančevo i obalu Dunava, odnosno Avalu), ITS je i svojevrsna zadužbine samog umetnika koji je i protekle dve godine okupljao na tom prostoru i predstavljao radove eminentnih svetskih umetnika koji u različitim formama ispituju koegzistenciju visoke tehnologije i ljudskog tela.

Među njima je, u maju 2007. godine bio i poznati australijski umetnik Stelark (Stelarc), koga je Ilić upoznao još sredinom 80-ih u Ist Vilidžu u Njujorku.

Rođen 1948. u Grockoj, Ilić od 1977. živi i radi u Njujorku, gde je zauzeo važno mesto u krugovima tada veoma aktivnog umetničkog pokreta vezanog za Ist Vilidž, u kojem je sarađivao sa umetnicima i kritičarima poput Kiki Smit (Smith), Davida Vojnarovica (Wojnarowicz) ili Karla Mekormika (Carlo Mcormick).

Ilić je boravio u Australiji 70-ih godina, gde se školovao na Umetničkoj akademiji u Kanberi i Filmskoj akademiji u Sidneju, na odseku za video umetnost.

Od 1974. je samostalno izlagao u Sidneju, Melburnu, Kanberi, Čikagu, Nujorku, Tokiju, Briselu, Parizu, Amsterdamu, Pusanu, Beogradu, Ljubljani...

Među njegovim učešćima na važnijim grupnim izložbama širom sveta izdvajaju se i “Deset jugoslovenskih umetnika” (Njujork, 1982), “Dokumenta 7” (predstavljanje galerije “Fashion Moda”, Kasel, 1982), “Ist Vildž u Santa Barbari” (Santa Barbara Museum of Modern Art, 1984), “20000 skulptura” (Galerija Civilian Warfare, Njujork, 1984), “Terminal Njujork” (Galerija Semafor. Njujork, 1985)…

Između ostalog, u Beogradu je u junu 2008. godine, u Centru za kulturnu dekontaminaciju, izveo performans “The People I Don't Like”, kojim je izazvao veliku pažnju javnosti, a ponovio ga je i krajem oktobra prošle godine u Galeriji Kapelica u Ljubljani, koja će biti i među prvim gostima ITS-a na proleće sledeće godine.

Fotografije sa performansa u CZKD-u moguće je videti i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org, u kojoj je predstavljen i Ilićev ITS.

Ilićev sajt je www.draganilic.org, a Kvins muzeja umetnosti www.queensmuseum.org

Na snimku: Ilićev performans u SKC-u u Beogradu 2004.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav