• Search form

01.10.2014 | 02:09

Frljiću ponovo Gran pri Bitefa

Gran pri 48. Beogradskog internacionalnog festivala (Bitef) “Mira Trailović” dodeljen je hrvatskoj predstavi “Aleksandra Zec” HKD teatra iz Rijeke, u režiji Olivera Frljića, koji je trijumfovao i 2013. godine predstavom “Zoran Đinđić” Ateljea 212.

Frljiću ponovo Gran pri Bitefa

Gran pri 48. Beogradskog internacionalnog festivala (Bitef) “Mira Trailović” dodeljen je hrvatskoj predstavi “Aleksandra Zec” HKD teatra iz Rijeke, u režiji Olivera Frljića, koji je trijumfovao i 2013. godine predstavom “Zoran Đinđić” Ateljea 212.

Specijalna nagrada međunarodnog žirija dodeljena je predstavi “A gde je revolucija, stoko?” zagrebačkog Montažstroja, u režiji Boruta Šeparovića, koji je takođe 2013. dobio specijalnu nargradu – za predstavu “55+”.

Nagradu “Politike” za najbolju režiju na 48. Bitefu dobio domaći reditelj Andraš Urban za predstavu “Neoplanta” Novosadskog pozorišta (Ujvideki sinhaz).

Neoplanta” je bila najbolja i prema mišljenju publike, koja joj je dodelila ocenu 4,65, dok je neznatno manje dobila slovenačka predstava “Poludela lokomotiva” (4,63) SNG Drame iz Ljubljane, u režiji Jerneja Lorencija, te “Grobnica za Borisa Davidoviča” (6,46) Bitef teatra i Hartefakt fonda, u režiji Ivice Buljana iz Hrvatske.

     Aleksandra Zec

Gran pri 48. Bitefa dodeljen je većinom glasova članova žirija potresnoj Frljićevoj predstavi o deci-žrtavama rata, zasnovanoj na istinitoj priči o srpskoj devojčici koju su 1991. godine ubili pripadnici rezervnog sastava hrvatske policije.

I Šeparoviću je specijalna nagrada dodeljena većinom glasova za predstavu “A gde je revolucija, stoko?”, čijom je premijerom 48. Bitef i počeo 20. septembra.

          A gde je revolucija, stoko?

Prema obrazloženju žirija, nova predstava Montažstroja je “izuzetna refleksija o poziciji umetnika u savremenom društvu sprovedena kroz ponovno promišljanje i inscenaciju njegovog već postojećeg, a kontroverznog materijala”.

Žiri 48. Bitefa činili su Lila Dekel-Avner (predsednica), Ula Kasijus, Vitold Mrožek, Ana Tomović i Periša Perišić.

"Politikin" žiri (Dejan Mijač, Tanja Mandić Rigonat, Vesna Roganović, Borka Trebješanin i Ana Tasić) jednoglasno je odlučio da nagradu za najbolju režiju dodeli Urbanu za predstavu “Neoplanta”, nastalu prema romanu Lasla Vegela.

     Neoplanta

Prema obrazloženju žirija, Urban je verodostojno preneo rasni literarni vegelovski svet na scenu, propušten kroz urbanovski stroj snažnog razotkrivanja raznih anomalija u društveno-političkim odnosima, prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Novog Sada. “Pojedinačnih likova, individualnih glasova u ovoj predstavi skoro da nema, glumci i glumice igraju kao da su delovi jednog, militarizovanog tela. Oni nastupaju vojnički disciplinovano, grčeći se u savremenoj istoriji nasilja. Fragmentarno i silovito se na sceni predstavlja cirkularna istorija osvajanja i oslobađanja Novog Sada, unakrsni udari laži i praznih obećanja njegovih osvajača, začinjeni prepoznatljivim Urbanovim vizuelno i koreografski moćnim rešenjima”, istakao je žiri.

Bitef je prikazao u glavnom programu 13 predstava, od kojih je osam bilo iz regiona, a završen je 30. septembra u JDP-u teškom nemačkom dramom "Front" o Prvom svetskom ratu, u izvođenju Talia teatra iz Hamburga, u režiji Luka Persevala. Deo publike nije mogao da odgleda do kraja dvočasovnu predstavu o vojnicima iz četiri zemlje koji opisuju užase svakodnevnice u rovu na frontu, dok je ostatak gledalaca pozdravio glumce dugim aplauzom.

(SEEcult.org)

  • 19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    16.10.2018 | 10:00

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    19.10.2018 | 10:00

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)

    http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija

    19.10.2018 | 10:00

    UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor

    TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)

    http://www.ugm.si

    07.11.2018 | 11:00

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

    http://mpu.rs

    08.11.2018 | 11:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2019.-31.3.2019.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    09.11.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)

    kustosica izložbe: Danijela Marković

    autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    10.11.2018 | 10:00

    SANU, Beograd

    MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-30.1.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    10.11.2018 | 10:00

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd

    organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    http://www.muzejnt.rs

Video
25.12.2018 | 18:27

VOĐENJE: Ilija Šoškić - Akcione forme

Vođenje kroz izložbu Ilije ŠoškićaAkcione forme” koja je održana istovremeno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom