• Search form

21.08.2019 | 21:59

Frelih i Matić u dijalogu

Frelih i Matić u dijalogu

Izložba umetnika Vladimira Freliha iz Hrvatske i Dragana Matića iz Srbije, koji već duže vreme sarađuju, a obojica rade u rubnim medijskim područjima, baveći se temama koje smatraju žarišnim u aktuelnom trenutku, biće otvorena od 23. do 28. avgusta u Galeriji Bel art u Novom Sadu, u nastavku festivala “Dunavski dijalozi”.

Obojica autora nastoje da uključe posmatrače u procese vlastitog delovanja, nastojeći da ih “osveste” u vezi sa aktuelnim temama. Otuda i njihovo nastojanje da u svom izrazu objedine vlastitu misao, sopstveno telo, sa prirodom i njenim manifestacijama, ali i sa savremenom digitalnim medijijima koji su potpuno inkorporirani u svakodnevicu.

Njihovo delo predstavlja svojevrsnu kritiku ponašanja društva prema večnim zakonima prirode u širokom dijapazonu od kritike ekološke svesti do kompleksnih filozofskih napomena o društvenom ponašanju i stepenu duhovnog poimanja mesta i uloge čoveka danas. To je bilo moguće spoznavati i u nekim od dosadašnjih performativnih akcija, video radova i instalacija koje su na temu vode realizovali na temu Bućkanje (video radovi Ispiranje/Rinse; Tisa; Lavor; video instalacija Ne želim – Не желим, te fotografije Amperi). U tom smislu je moguće videti i rad Freliha i Matića naslovljen Bućkanje (2019) koji će izložiti u Galeriji Bel art.

Kako su sami umetnici konstatovali projekat Bućkanje je nastavak njihovog zajedničkog umetničkog istraživanja Vodeni radovi, započetog 2012. godine na prostoru Balkana. Koncept Vodenih radova vizuelno počiva na narativnim premisama klasičnog slikarstva realizovanog savremenim tehničko-tehnološkim sredstvima. Autori kroz performativne video radove, video instalacije, zvuk i fotografije, preispituju kako regionalne (ex-YU) društvene post-traumatske vrednosne sisteme, tako i univerzalne ljudske frustracije.   

Vladimir Frelih (Osijek, 1963) dipolomirao je na Kunstakademie u Dizeldorfu, gde je završio i magistarske studije 2000. godine. U profesionalnom umjetničkom radu često se bavi konceptom vizualizacije medijskih rubova kako digitalnih, tako i analogno materijalnih medija i njihove međusobne komunikacije, prevodivosti, samorazumljivosti ili kompatibilnosti. Krajnji produkt, umetnički rad, neretko je estetska, oblikovna nuspojava, pod kojom se nalazi konceptualni sadržaj, bilo da se radi o videu, video-instalaciji, fotografiji, webu, računarskom programu ili objektu i slici u svim njenim varijacijama. Pojedinac, zajednica, društvo su neodvojivi elementi umetničkog i pedagoškog promišljanja.

Frelih samostalno i grupno izlaže u okviru različitih umetničkih projekata, institucionalno i vaninstitucionalno. Dobitnik je nekoliko nagrada, a radovi mu se nalaze u više javnih i privatnih zbirki i fondacija savremene umetnosti (Kunstmuseum Bon, Stadt Dizeldorf, MSU Zagreb). Predaje na Akademiji za umetnost i kulturu u Osijeku, a od 2011. godine je gostujući profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.
 
Dragan Matić (Bački Petrovac, 1966) diplomirao je slikarstvo na Akademiji u Novom Sadu 1991. godine, na kojoj je i magistrirao slikarstvo 2000. i radi kao redovan profesor. Predavao slikarstvo kao gostujući profesor od 2009. do 2012. godine na Akademiji za umetnost i kulturu u Osijeku. Njegov umetnički rad obuhvata medije slikarstva, ready-made, digitalnu fotografiju, video, performans, elektronski zvuk, dizajn robota… Član je umetničkih grupa Multiflex i Happy Trash Production. Dobitnik je nekoliko nagrada za umetnički rad. Bavi se i konzervacijom i restauracijom, kao i likovnom edukacijom lica oštećenog sluha.

Nakon izložbe u Galeriji Bel art, eksponati te postavke biće prikazani i na zbirnoj izložbi “Umetnički dijalozi niz Dunav – od Apatina do Kladova”, koja će biti otvorena 17. septembra u Zbirci strane umetnosti muzeja grada Novog Sada.

Prva izložba iz serije "Umetnički dijalozi niz Dunav: od Apatina do Kladova" otvorena je krajem juna na arheološkom nalazištu Viminacijum, a predstavila je radove Pavla Makova (Ukrajina) i Čedomira Vasića (Srbija) su mimikrijski inkorporirani u stalnu muzejsku postavku.

Rad Čedomira Vasića u dvorani rimskih careva u muzejskoj postavci u Viminacijumu, foto: Dunavski dijalozi

Tokom jula u Kladovu predstavljen je projekat umetničkih zastava autora iz Srbije (Goran Despotovski, Bosiljka Zirojević Lećić, Danica Bićanić, Danica Jevđović) i Mađarske (Nora Fekete, Andrea Rutkai, Marta Makai, Ester Šoptei, Vila Stajner, Andrea Silađi).

Centralna izložba festivala "Percepcije stvarnosti - univerzalno more", čije su kustoskinje Sanja Kojić Mladenov (Srbija) i Nikol Lezer (Nemačka), biće otvorena 17. septembra u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, a učestvuju umetnici Albena Baeva (Bugarska), Lana Čmajčanin (BIH), Roman Kroke (Nemačka), Jovana Popić (Hrvatska/Srbija/Nemačka), Sanja Latinović (Srbija), Krista Somerer i Loren Minjono (Austrija/Francuska), Robertina Šebjanič, Aleš HiengZergon i Ida Hiršenfelder, (Sovenija), Julija Veg i Erika Kaproncai (Mađarska), Miloš Trakilović (Jugoslavija/Nemačka) i Mariam Zakarian (Danska).

Sanja Latinovič, Akvarijum

U Zbirci strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada istovremeno će biti otvorena izložba "Umetnički dijalozi niz Dunav", čiji je kustos Sava Stepanov, a uz Freliha i Matića, najavljeni su i Ana Adam (Rumunija), Patricija Gilite (Nemačka), Iglika Hristova (Bugarska), Kramar (Austrija), Pavlo Makov (Ukrajina), Genadie Popesku (Moldavija), Rudolf Sikora (Slovačka), Marta Makai, Andrea Rutka, Andrea Silađi, Nora Fekete, Ester Šoptei, Vilo Štajner (Mađarska), Radoš Antonijević, Danica Bićanić, Goran Despotovski, Danica Jevđović, Branimir Karanović, Nikola Majdak Jr, Lazar Marković, Dragan Matić, Ana Nedeljković, Nemanja Nikolić, Ivana Tomanović, Čedomir Vasić i Bosiljka Zirojević Lečić (Srbija).

Od 16. septembra biće otvorene i izložbe "Zoung Danube Stream" studenata Akademije umetnosti u Galeriji StuArts, "Dunav +" Gordane Kuč iz Crne Gore (kustoskinja Anja Marković) u Galeriji Kulturnog centra Novog Sada, Zmaga Lenardiča iz Slovenije (kustos Arne Brejc) u Galeriji SULUV, Bojana Stojičića iz Bosne i Hercegovine (kustos Pjer Kurten) u Malom likovnom salonu, "Vremena: Prostranstva" i "Dubine" Tatjane Dimitrijević (kustos Danilo Vuksanović) u Galeriji Bel art, te izložba Kine kao zemlje-gosta "Jezgro tišine – kineska umetnost na putu svile" (kustos Ksiao Huang) u Galeriji Poklon zbirke Rajka Mamuzića.

(SEEcult.org)

Arheoloske zbirke, Narodni muzej
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav