• Search form

30.09.2014 | 14:29

Film o Kejvu otvara 10. Slobodnu zonu

Film o Kejvu otvara 10. Slobodnu zonu

Filmom “20.000 dana na Zemlji”, dokumentarno-fiktivnom biografijom Nika Kejva, u režiji Ijana Forsajta i Džejn Polard, 7. novembra u Sava centru biće svečano otvoren deseti festival angažovanog filma “Slobodna zona”, koji će prikazati ukupno oko 30 filmova u Beogradu, Nišu i Novom Sadu.

Prodaja karata za beogradsku premijeru nesvakidašnjeg biografskog filma o Kejvu, jednom od omiljenih muzičara na ovim prostorima i šire, počinje 1. oktobra u Sava centru i 5. oktobra na biletarnicama Eventima, po ceni od 400 dinara. “Slobodna zona” time, kako je saopštila, označava kraj i novi početak.

“To je posveta i poklon vernoj publici ‘Slobodne zone’, zahvalnost za podršku, inspiraciju i istrajnost u proteklih deset turbulentnih godina, za sva naša prošla i buduća sećanja”, poručili su organizatori tog festivala, koji će od 7. do 12. novembra prikazati najmanje 27 ostvarenja u sedam bioskopskih sala u tri grada (Sava centar, Dom omladine, KCB i Kinoteka u Beogradu, MSUV i bioskop Arena u Novom Sadu i Kulturni centar u Nišu).

Film “20.000 dana na Zemlji”, koji je već imala priliku da vidi publika pojedinih festivala u regionu, dokumentarno je fiktivna biografija Kejva, rokenrol zvezde, muzičara, pesnika, pisca i scenariste, koji je upravo najavio evropsku turneju za april i maj 2015. godine.

Svetska premijera tog filma , koji kombinacijom dramskih elemenata i realnosti opisuje fiktivnih 24 sata u životu Kejva, bila je u januaru ove godine na 30. Sandensu, na kojem je osvojio dve nagrade, uključujući za režiju Forsajta i Polardove, a u Evropi je premijerno prikazan na 64. Berlinalu.

Umetnički par Forsajt-Polard, dugogodišnji Kejvovi saradnici, snimili su najpre seriju kratkih filmova (14 njih u trajanju od po 40 minuta), povodom reizdanja kompletnog opusa Nick Cave & The Bad Seeds. U njima bivši i sadašnji članovi benda, saradnici i kolege, kao i obožavaoci svih uzrasta, komentarišu omiljene pesme sa svih 14 studijskih albuma Bed Sidsa i značaj koji su one imale i imaju u njihovim životima, oživljavajući tako rečima sve inkarnacije Kejva, jedne od najčudnijih ličnosti savremene svetske rok scene.

U filmu “20.000 dana na Zemlji” autori idu korak bliže - ne toliko Kejvu lično koliko njegovoj glavnoj inkarnaciji – Kejvu pripovedaču.

Smrt, ljubav, Bog i seks, večita su inspiracija uvek morbidno elegantnog Kejva, koji piše i knjige, i filmske scenarije, komponuje muziku za filmove i pozorišne predstave, opsesivno stvara nagnut nad analognom pisaćom mašinom za stolom pretrpanim beleškama i knjigama.

Forsajt i Polardova ne bave se u filmu demistifikacijom rok zvezde, već aranžiraju situacije, provociraju reakcije, flertuju sa umetnikovim egom i otvaraju prostor u kojem realnost i fikcija postoje paralelno u jednom običnom danu jednog (ne)običnog čoveka.

“On je duh, on je Bog, on je čovek, on je guru“ dok kao sveznajući pripovedač na sopstvenu muziku priča priču o neraskidivim vezama između postojanja i (filmskog) pripovedanja, vremena i sećanja. Isprepletani, oni čine samu suštinu našeg bića – bez njih nas ne bi bilo”, kaže Kejv u filmu.

Na vrhuncu slave i komercijalnog uspeha, u 55. godini, Kejv pred kamerama priznaje da se najviše boji gubitka pamćenja, jer je duhovna smrt uvod u nepostojanje. Od nje nas može spasiti jedino ono što ostavimo iza sebe i podelimo sa drugima. Kada u finalu filma Kejv pripovedač izađe na scenu u Sidnejskoj operi i ustupi mesto Kejvu muzičaru i grupi Bed Sids, to “nešto” postaje opipljivo čak i onima koji nikada nisu čuli ni jednu njihovu pesmu. Umetnost nas transformiše, uzima i daje najbolje od nas, ona je esencija našeg postojanja, i biće je dok god nas bude, jedna je od poruka filma “20.000 dana na Zemlji”.

Film “20.000 dana na Zemlji” pokriva čitavu eru pop kulture, uključujući Kejvov rad s bendom Birthday Party, pa sa grupom Bad Seeds, sa Kajli Minog (Kylie Minogue) i njegovu solo karijeru.

U filmu se pojavljuje i Kajli Minog, kao i engleski glumac Rej Vinston (Ray Winstone), koji je igrao i u vesternu “Ponuda” (2005) za koji je Kejv pisao scenario, a režirao ga je Džon Hilkout (John Hillcoat). Uz Kajli Minog i Vinstona - u scenama u kojima ih Kejv vozi kolima, pojavljuje se i Bliksa Bargeld (Blixa), bivši član Bed Sidsa koji objašnjava zašto je napustio taj bend pre desetak godina.

Film je specifičan po tome što nije nastao na osnovu klasičnog scenarija, već su reditelji osmislili samo osnovni koncept. Konverzacija je tako rezultat autentične atmosfere i odnosa Kejva i njegovih sagovornika, ali su pojedini akteri i scene izmišljeni. Poput psihijatra koga Kejv, kako je izjavio, nikada ranije nije ni upoznao.

Prema rečima Kejva, osnovna ideja je bila da u filmu učestvuju ljudi koji su uticali na njegov život. S rediteljima nije unapred utvrdio ko bi to sve bio, ali su oni napravili dobar izbor, uključujući Bliksu, koga nije video godinama.

Kejv je u intervjuu za “Rolling Stone” pozadinu filmskog razgovora sa Bliksom. To je bio, inače, prvi put da su razgovarali o njegovom odlasku iz benda.
“Otišao je tako što je poslao imejl. Vrlo kratak - nekoliko redova. Zvao sam ga i pitao da li je siguran. Rekao je da jeste. I to je bilo to. Nikada nisam stvaro razgovarao sa njim ili došao do toga zašto ili šta se desilo. Prvi put smo (u filmu) razgovarali o tome zašto je napustio bend”, rekao je Kejv, koji se proteklih godina ostvario i kao scenarista igranih filmova Džona Hilkouta “The Road” i “Lawless”, a bio je i koscenarista njegove drame “Ghost‘ of the Civil Dead” krajem 80-ih.

Film “20.000 dana na Zemlji” nastao je u britanskoj produkciji, uz podršku Britanskog filmskog instituta, koja podrazumeva i distribuciju u američkim bioskopima.

Umetnički par Forsajt-Polard stoji i iza dokumentarnog filma o snimanju albuma “Push The Sky Away” Kejva i Bed Sids, kao i vizuelnog materijala za specijalno DVD deluks izdanje.

Oboje su završili Goldsmits koledž u Londonu sredinom 90-ih, a muzika ima značajnu ulogu u njihovom radu u oblasti savremene umetnosti. Karijeru su počeli spektakularnom rekonstrukcijom poslednjeg koncerta Dejvida Bouvija kao Zigija Stardasta 1973. godine. Sarađivali su, između ostalih, i sa Skotom Vokerom (Scott Walker) u Sidnejskoj operi na zvučnoj instalaciji, eksperimentisali podvodnim zvucima sa Džejsonom Pirsom (Jason Pierce) i snimili video rad u kojem se prvi put pojavio na ekranu reper Plan B.

Forsajt i Polarda nedavno su pokrenuli i virtuelni muzej “običnih stvari izuzetnog značenja” koji mogu dopunjavati svi zainteresovani na sajtu filma “20.000 dana na Zemlji”. Priloge su dali i sam Kejv i članovi njegovog benda, a u tom neobičnom onlajn muzeju našao se, izmedju ostalog, i isečak iz novina jedne obožavateljke filmskog reditelja Emira Kusturice.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav