• Search form

19.05.2017 | 22:45

Evolucija revolucije

Evolucija revolucije

Studenti Fakulteta političkih nauka u Beogradu organizuju u Galeriji RTS-a izložbu “Evolucija revolucije: od pamfleta do klika” koja kroz četiri celine  prati način na koji su nekadašnji revolucionarni pokreti okuplјali lјude, a kako se u današnjem digitalnom vremenu društvo samostalno organizuje.

Izložba je zamišlјena kao postavka od četiri celine, od kojih svaka predstavlјa jednu epohu i revoluciju: Prolećnu revoluciju u Srbiji iz 1848-1849. godine, Američku revoluciju, Oktobarsku 1917. i Arapsko proleće 2010.

Atmosferi će doprineti i predstavljene ličnosti koje su značajne za svaki revolucionarni pokret.

Prva soba predstavlja korak u Američku revoluciju, kojom su bile prekinute sve veze sa Engleskom, nakon čega su se američke kolonije udružile i napravile novu državu. Vrhovnom komandantu vojske Džordžu Vašingtonu društvo će praviti Tomas Džeferson, jedan od osnivača Deklaracije o nezavisnosti. U sobi će biti i Betsi Ros, žena za koju se veruje da je isplela američku zastavu. Cela soba će biti u duhu 18. veka.

Druga soba predstavlja tzv. Prolećnu revoluciju u Srbiji 1848-1849. godine, odnosno period koji je u svetu poznatiji kao "proleće naroda". Biće predstavljene tri etape revolucije: početak revolucije, odnosno Majska skupština, sam tok revolucije i njen završetak. Posetioci će imati priliku da se upoznaju sa mitropolitom Josifom Rajačićem koji je na Majskoj skupštini krunisan za srpskog patrijarha, dok će druga osoba, takođe, predstaviti jednu značaju ličnost iz tog perioda koja je iznenađenje.

Oktobarska revolucija predstavljena je Lenjinom kao ključnom osobom, koji će stajati na podijumu držeći govor. Okružen je raskošom ruskog plemstva, oličenom u princezi i borbenom revolucionarkom, prožetom željom za promenama i ispravljanjem društvenih nepravdi.

Poslednja u nizu revolucija je Arapsko proleće kao talas demonstracija, protesta i pobuna prevashodno u zemljama Bliskog Istoka. Ona predstavlja vid savremene revolucije. U toj celini biće prikazana obična građanka na protestu kao predstavnik demonstranata, Muhamed Buzizi, čovek koji je inicirao početak revolucije, kao i Muhamed Nabus koji se bavio građanskim novinarstvom.

Izložbom, koja je deo programa Noći muzeja, studenti FPN-a najavljuju seminar “PR dani 2017” koji će biti održan devetu godinu uzastopno na FPN-u, a obrađuje teme kao što su političko komuniciranje, odnosi sa javnošću, marketing, neverbalna komunikacija, društvene mreže…

Seminar organizuje PR tim FPN-a, jedini organizovani tim za odnose sa javnošću na nivou Univerziteta u Beogradu, koji čine isključivo studenti i studentkinje FPN-a.

(SEEcult.org)

Arheoloske zbirke, Narodni muzej
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav