• Search form

11.10.2014 | 12:26

Estetika napisane reči

Estetika napisane reči

Umetnica Silvana Ručnov, posvećena umetnosti kaligrafije, predstavila se proteklih nedelja u Beogradu izložbom čija je postavka smenjivana kako bi prikazala različite pristupe stilovima i vrstama pisama, ističući značaj pismenosti upravo u digitalnom dobu, u kojem deca sve češće nauče najpre da koriste tablet, a tek onda olovku.

Izložba “Silvana Ručnov 2014”, otvorena do 14. oktobra u restoranu “Gnezdo”, fokusirana je na znak, kompoziciju i estetski aspekt kaligrafskog rada, dok je u drugom planu sam sadržaj i značenje teksta.

Osim radova, publici je predstavlјen i interaktivni prostor “otisni utisak - utisni otisak” pa su zainteresovani mogli pomoću mastila i trske da utisnu svoj otisak na papiru i/ili da otisnu svoj utisak u “knjigu utisaka”. Deo izložbene koncepcije je i interaktivan program “Putovanje kroz pisma”, koji omogućava posetiocima da se kroz razonodu upoznaju sa raznim pismima, a postoji, inače, od februara 2014. godine i održava se svakog utorka u “Gnezdo”.

Izložba Silvane Ručnov otvorena je na Svetski dan pismenosti (8. septembar) koji, prema rečima Olivere Z. Mijušković, podseća sve kako i odakle smo počeli i upozorava da ne smemo da zaboravlјamo, jer pisana svedočanstva različitih epoha postoje uredno kao prst koji opominje.

“Pismenost je značajna za celokupnu civilizaciju, jer ne samo što omogućava lјudima da spoznaju i saznaju ko su i odakle su, već da ih osposobi za subjektivno stvaralaštvo i ono drugo - na dobrobit celokupne zajednice… Pismenost je zapravo uslov da jesmo u svom punom i pravom značenju… Opismenjen čovek je zapravo čovek koji je koristan i sebi i drugima, čovek koji shvata, prihvata i rešava. Najkraće rečeno pismen čovek je stvaralac”, navela je povodom izložbe Olivera Z. Mijušković, ističući da je opismenjavanje posebno značajno u današnjem digitalnom dobu, kada preti trenutak kada će generacije naučiti prvo da uklјuče tablet računar, a zaboraviće šta znači rukopis i pismo.

Uloga kaligrafkinje Silvane Ručnov - jedne od onih koji podsećaju da taj scenario ne sme da postane realnost, ogleda se ne samo u preciznosti i stilu njenih ispisanih poruka, već i u predavanjima koja su probudila interesovanje svih generacija za tom veštinom, navela je Olivera Z. Mijušković, ističući da je Silvana Ručnov svojim umetničkim delima doprinela širenju oduhovlјene pismenosti koja podrazumeva spoznaju estetske vrednosti pisma kao dela njegove funkcionalnosti.

Program “Putovanje kroz pisma” i izložba “Silvana Ručnov 2014” uvršteni su i u program ovogodišnjih “Dana evropske baštine”, čija je tema “Jezik i pismenost”.

       Program “Putovanje kroz pisma” tokom Dana evropske baštine 2014.

Izložbu će 14. oktobra zatvoriti istoričar umetnosti i kustos Miroslav Karić, koji je u tekstu za katalog podsetio da Silvana Ručnov već godinama, kroz stvaralački angažman i brojne edukativne programe i projekte, ukazuje na značaj i različite aspekte kreativnog izraza u kaligrafiji.

Putovanje kroz pisma”, “Škola kaligrafije Silvane Ručnov”, “Kaligrafija u akciji”, samo su neke od tematskih radionica kojima autorka nastoji da približi umetnost kaligrafije kao praksu bogate istorije i postignuća, nerazdvojivog dela svake priče o korenima i razvoju lјudske pismenosti i civilizacijskog napretka, naveo je Karić, ukazujući da negovanje kaligrafskog rukopisa danas, koliko god delovalo anahrono u drastično promenjenoj slici naše svakodnevne pisane komunikacije, zapravo otvara niz pitanja i postaje čin aktivnog promišlјanja vrednosti koje impliciraju tehnološke tekovine digitalne ere.

Silvana Ručnov ih u svom radu najpre tematizuje i razmatra u odnosu na glavne premise i karakteristike kaligrafskog pisanja: fokusiranost, posvećenost, strplјenje, lepota detalјa…To su polazišta sa kojih umetnica kreće dalјe u istraživanja estetske dimenzije kaligrafskog zapisa, njegovih potencijala u likovnom oblikovanju i medijaciji tekstualnih sadržaja.

“Bez obzira da li ih doživlјavamo kao slike ili crteže, u krajnje svedenoj ili razigranoj kompozicionoj postavci, Silvanini radovi pre svega odražavaju autorkino vrsno poznavanje različitih vrsta pisama (runsko, glagolјičko, ćirilično, kinesko, arapsko…) i njihovih stilskih specifičnosti. Vešto ih primenjujući i uvodeći kao gradivne elemente u likovne celine umetnica želi da posmatraču predoči ono istinsko razumevanje kaligrafije kao umetnosti koja, kako kaže američki kaligraf Džulijan Voters, vizuelno interpretira duh napisane reči. Potencirajući upravo taj klјučni aspekt kaligrafskog dela autorka u smirenim ili ekspresivnim potezima svako uprizorenje igre linije i oblika započinje pažlјivim odabirom pisma i teksta koji ispisuje dovodeći u konceptualnu vezu njihove relacije sa istorijskim nasleđem i simbolička značenja u kontekstima savremenog života”, naveo je Karić.

Silvana Ručnov je u umetnosti kaligrafije profesionalno aktivna od 2000. godine kao stvaralac, predavač i menadžer, a ovo je njena deveta samostalna izložba.

Diplomirala je na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu.

Članica je ULUPUDS-a od 2003. godine, a dobitnica je Godišnje nagrade tog udruženja za stvaralaštvo u 2011. godini.

Na sajtu umetnice http://silvanarucnov.com moguće je pogledati virtuelni katalog izložbe.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav