• Search form

12.03.2016 | 14:50

Efekat blizine

Efekat blizine

Centar za savremenu umetnost u Ljubljani (SCCA-Ljubljana) gostovaće od 15. marta u Galeriji Vžigalica izložbm “Efekat blizine” sa izborom radova grupe umetnika iz svog arhiva videa i novomedijske umetnosti Stanica DIVA, koji su posvećeni problematici prostora.

Slika tranzicije u video radovima ili kako se raspadao prostor” podnaslov je izložbe čija je kustoskinja Nika Grabar, a učestvuju: Zemira Alajbegović, Neven Korda/Borghesia, Marko Peljhan, Sašo Podgoršek i Iztok Kovač, Nataša Prosenc Stearns, te Miha Vipotnik.

Prema navodima Nike Grabar, 90-te godine su važile za period optimizma, kada je na horizontu bila bolja budućnost nakon sticanja nezavisnosti Slovenije. Danas se na taj period gleda na drugačiji način. U svetlu globalne perspektive, čini se da je neophodno razmisliti šta se “tačno” dogodilo u to vreme. Pažljiv pogled unazad pokazuje da tranzicioni optimizam nije bio baš monolitan kako se na prvi pogled čini. Samo je zamišljena priča o uspehu bila glasnija. Izgrađivan je novi svet, ali u umetnosti su ostale nedoumice. Umetnici su pokazali drugačiju sliku prostora, odnosno pokušali su da otkriju pukotine onoga što je u zanosu vremena promaklo ili je stopirano.

Na izložbi će biti predstavljen video rad Nevena Korde/BorghesieDiscipline” (03:46, 1989), u kojem se arhitektura pojavljuje kao ikona unutar društveno-političkog kolaža, zatim “Path of Crazy Wisdom” (09:58, 1993) Mihe Vipotnika – portret Erica Orra kroz intervju sa tim umetnikom, dokumentarnom građom iz njegovog života i rada, “Vrtoglavi ptič” (33:57, 1996) Saše Podgoršeka i Iztoka Kovača, “Park kulture” (07:30, 1996) Marka Peljhana, “Construct” (12:00, 2003) Nataše Prosenc Stearns, te “Hitro/počasiZemire Alajbegović (11:47, 2004).


   Neven Korda/Borghesia: Disciplina / Discipline, 1989

Kustoski izbor zasnovan je na upotrebi prostora i arhitekture u izabranim video radovima.

Postavka izložbe, između ostalog, istražuje način na koji je odabranim video radovima moguće obezbediti adekvatan prostor koji se ujedno odnosi na njihov sadržaj. Izložba posledično vodi posetioca kroz šest različitih prostornih instalacija, počev od projekcije u prostoru (Discipline, Vertigo Bird), preko instalacije koja video smešta u odnos sa prostornim objektom, kao i sa ljudskim telom (Path of Crazy Wisdom, Park kulture, Construct, Quick/Slow).


  Sašo Podgoršek, Iztok Kovač: Vrtoglavi ptič / Vertigo Bird, 1996

Video slika, kako je navela Nika Grabar, osvojila je svojevremeno dnevne sobe srednje klase, manipulišući, rasturajući je i uništavajući, postavljajući njene delove u nove uzročno-posledične situacije koje su se opirale ustaljenom pogledu.

Izložba poziva posetioce da sagledaju u video radovima objekte koji asociraju na zatvorenost, izolaciju, usamljenost, kao i da istraže nedavnu prošlost između 1989. i 2004. godine.

  Zemira Alajbegović: Hitro/počasi / Quick/Slow, 2004

Video radovi, prema navodima Nike Grabar, postavljaju pitanja načina na koji je arhitektura adresirana, negirana ili naglašena u sadržaju predstavljenih radova, koji je njen značaj u video radu u kontrastu sa svakodnevnom slikom, koji je odnos videa prema predstavi prostora, i posebno, koje je značenje, ako postoji, kreirano kroz manipulaciju u pogledu materijala u kojem je sadržaj nastao.


  Marko Peljhan: Park kulture / The Park of Culture, 1996

Iako živimo u vreme u kojem imaginacija prostora dobija nove dimenzije u smislu gravitacionih talasa, čini se da naša mogućnost da reagujemo ostaje u okviru statusa quo, pa jaz između ljubavi prema nauci i uznemirujućih slika stvarnosti postaje još veći. Možda je tehnološki zavisna budućnost razlog za takav način života koji je u stalnom procesu dezintegracije na našem putu ka izolaciji. Izbor video radova na izložbi je samo segment priče koja se neprekidno ponavlja, navela je Nika Grabar.

U okviru pratećeg programa izložbe, za 31. mart najavljeno je vođenje sa kustoskinjom Nikom Grabar, a u završnici izložbe 8. maja biće održano predavanje Ide HiršenfelderDimenzije video prostora i umetnost projektovanja”.


  Nataša Prosenc Stearns: Konstrukt / Construct, 2003

Izložbu SCCA-Ljubljana u Galeriji Vžigalica omogućili su: Lestra d.o.o. / Center projekcije, Moderna galerija Ljubljana, Gradska opština Ljubljana – Odeljenje za kulturu i Kooperativa – regionalna platforma za kulturu, u okviru projekta “Arhiva kao praksa” (Archive as Practice) koji SCCA-Ljubljana realizuje u partnerstvu sa udruženjima SEEcult.org iz Beograda, Kurziv i Kulturtreger iz Zagreba i Qendra iz Prištine.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav