• Search form

13.12.2017 | 16:38

Drugi dom

Drugi dom

Izložba fotografija Marine PaulenkeDrugi dom” u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda biće otvorena 14. decembra uz razgovor i vođenje sa autorkom, koja je direktorka Međunarodnog festivala fotografije Organ Vida, a aktivno učestvuje u oblasti savremene fotografije i kao kustoskinja, recezentkinja portfolija, edukatorka i predavačica.

Prisutnost tela generisana je u fotografskoj slici Marine Paulenke kroz odsutnost konkretnih osoba iz vidljivih prizora.

“Ono što je dato da bude viđeno su stvari: odevni i različiti upotrebni predmeti koji u režimu reprezentacije konotiraju ženskost, te nameštajem opremljene prostorije ispražnjene od ljudskih bića, ali uprkos tome nastanjene njihovim životima. Posve nenalik brojnim igranim filmovima čija je radnja smeštena u ženski zatvor, ili dokumentarcima koji nas suočavaju sa životnim pričama osuđenica i kažnjenica, fotografije Marine Paulenke propituju značenje samog pojma života”, navela je u tekstu povodom izložbe Leonida Kovač.

Prema navodima Leonide Kovač, suodnos naslova serije “Drugi dom” i vidljivih prizora u fotografskim slikama, otkrivajući ne samo kontradikciju između prava na privatnost i odsutnosti toga prava koju kaznionica implicira, vodi nas, posredstvom Frojdovog termina unheimlich do pojma zazora, odnosno ekskluzije.

“Obrazlažući ekstenziju pojma, koji bi se u hrvatskom jeziku mogao označiti terminom jezovito, Frojd poseže za lingvistikom i književnošću citirajući značenja reči unheimlich specificirana rečnicima nemačkog jezika i oprimerujući ih narativima iz nemačke književnosti. Navodi tako da je značenje reči unheimlich očito suprotno značenju reči heimlich ili heimisch koje označuju nešto što je 'pripadajuće domu', 'blisko', ili ono s čim smo dobro upoznati. Zaključuje pritom da je unheimlich zastrašujuće upravo zato što nam nije poznato i blisko. I upravo tom nesvodivom razlikom između poznatog i bliskog i onoga što se takvim pričinjava, ali to nije i ne može biti, odjekuje niz pitanja koje postavljaju fotografije Marine Paulenke. Pred nama je da razmislimo možemo li sa sigurnošću ponuditi ikakav odgovor. Jer, zazidani prozor ne označuje isto što i grm hortenzija pod njim”, navela je Leonida Kovač u tekstu “Od perspektive do prozorske rešetke”.

Marina Paulenka, rođena 1985. u Vinkovcima, završila je diplomske studije fotografije na Akademiji dramske umetnosti i diplomske studije grafičkog dizajna na Grafičkom fakultetu u Zagrebu.

Radovi su joj predstavljeni na međunarodnim fotografskim festivalima Delhi Photo i Chennai Photo Bienale u Indiji, Aleppo u Siriji, Backlight u Finskoj, Eastreet u Poljskoj, Photonic Moments u Sloveniji, te objavljivani u izdanjima časopisa The Caravan Magazine, Le Monde diplomatique, Zarez, Tvrđa, ORIS, Quorum, Telegram, British Journal of Photography, 7 Women Looking at Women, posebnom izdanju Raw View magazina i brojnim drugim.

Deluje kao samostalna umetnica i članica Hrvatske zajednice samostalnih umetnika (HZSU) i Hrvatskog društva likovnih umetnika (HDLU).

Za svoj rad nagrađena je Posebnom rektorovom i Dekanovom nagradom, kao i nagradom Centra za ženske studije. Aktivno izlaže od 2007. godine u zemlji i inozemstvu.

Nominovana je za THT@MSU nagradu za hrvatsku savremenu umetnost 2015. i 2016, Essl Art Award CEE 2015, NEU/NOW 2015. i Erste Fragmenti 2014.

Izložba “Drugi dom” u Artgetu biće otvorena do 6. januara 2018. godine, uporedo sa izložbom video-instalacija “Prošireni pejzažiNemanje Lađića u Likovnoj galeriji, te izložbom “Život tokom smrti” o filmskom opusu Jevgenija Jufita u Podroomu.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav