• Search form

02.07.2014 | 17:21

Dislocated materials

Dislocated materials

Grupna izložba umetnika iz Austrije i Srbije “Dislocated materials” biće otvorena 7. jula u Galeriji Remont u Beogradu, a okuplja autore čije zajedničko polazište za rad predstavlja upotrebljeni i odbačeni predmet, materijal i mehanizam svakodnevice, koji je izgubio prvobitnu funkciju.

Na izložbi učestvuju: Sabine Ott, Natalia Weiss, Claus Procop, Edith Payer, Miroslav Dajč, Gojko Dutina, Vladimir Ilić, Goran Jureša i Dragana B. Stevanović.

Fasciniranost životnim periferijama, fragmentom, prizorima koji ni vizuelno ni materijalno više nemaju vrednost u okvirima masovne i svakodnevne upotrebe, posvećenost minijaturnim događajima kao govoru rutine, i drugim slabo vidljivim i manje važnim mehanizmima, umetnici preuzimaju iz života i koriste kao povod i novu energiju za stvaranje.

Pronađene fotografije, odbačene tkanine, mašine bez funkcije, dokumenti prošlih događaja, ritualni predmeti bez funkcije, koriste princip izgubljene namene kao polazište za nove kontekste i značenja u vidu kinetičke skulpture, autoportreta, kolaža ili dobijaju neki nov izgled i značaj. Interaktivnost izloženih radova, kako je navedeno u najavnom tekstu, ogleda se u pozivu posmatračima da fizički pokrenu neki od tih objekata i mehanizama, ali i u preispitivanju ideje odbačenog i upotrebljenog u kontekstima različitih sredina iz kojih umetnici potiču.

Nepretencioznost u veličini radova, intimizam i manuelna posvećenost u načinu izrade, u sebi sadrže dvoznačnost: sa jedne strane, slabo vidljivo, diskretno, nenametljivo biraju i zadržavaju svoja izražajna sredstva u današnjici kojom dominiraju vizuelno savršeno, idealno, virtuelno, digitalno; sa druge strane, u ovom ličnom gestu se ogledaju subverzivnost, snaga i posebnost poverenja u životno.

Novosadski umetnik Miroslav Dajč, rođen 1986. godine, završio je osnovne i master studije na novosadskoj Akademiji umetnosti, na odseku za Nove likovne medije, a od 2007. godine izlaže i sarađuje sa umetnicima i umetničkim kolektivima. Radi kao umetnik novih medija, dizajner, fotograf i vitrazista.

Gojko Dutina, rođen 1987. godine u Smederevu, takođe je završio Akademiju umetnosti u Novom Sadu (2013, smer novi likovni mediji), a izlagao je u Malom likovnom salonu u Novom sadu i u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine. U okviru izložbe “Perspektive” 2013. godine, koju organizuje Šok zadruga (ex Art klinika), dobio je jednu od nagrada za mladog umetnika. Radi na istraživanjima u polju crteža, slike i skulpture.

I Vladimir Ilić, rođen 1981. godine, diplomirao je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu (na odseku za vajarstvo). Završio je i master studije vajarstva 2011. godine kod prof. Gordane Kaljalović-Odanović. Sarađuje sa Šok zadrugom (ex Art klinika) od 2004. godine, a član je SULUV-a.

Goran Jureša, rođen 1973. u Beogradu, magistrirao je 2002. godine slikarstvo na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a od 1996. izlaže samostalno i učestvuje na velikom broju kolektivnih izlozbi. Tokom 2003. bio je na rezidencijalnom boravku u CEAAC-u (Centre Europeen d Actions Artistiques Contemporaines) u Strazburu, a 2004. i 2005. u Cité des Arts u Parizu. Dobitnik je WUS Austria stipendije i nekoliko nagrada. Radi kao docent na Departmanu za grafičko inzenjerstvo i dizajn Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, a u njegove trenutne načine izražavanja spadaju slikarstvo, crtež i kolaž.

Dragana B. Stevanović, rođena 1975. godine u Beogradu, diplomirala je na odseku za slikarstvo i magistrirala na odseku za crtež na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Od 2001. izlaže na samostalnim i kolektivnim izložbama i učestvuje u projektima i radionicama u zemlji i inostranstvu (SAD, Slovenija, Francuska, Austrija, Bugarska). Rezidencijalno je boravila u Francuskoj (Cite des Artes) i Španiji (Can Serrat). Dobitnica je većeg broja nagrada i stipendija. Od 2006. radi na Akademiji umetnosti u Novom Sadu na katedri za crtanje. Bavi se slikom, crtežom i asamblažom.

Austrijska umetnica Natalia Weiss, rođena 1973. u Nojernkirhenu, živi i radi u Beču. U njenom radu zivotinje su posrednici (gavran, patka, koza, riba, krtice i reptili), deleći slikovni i imaginarni prostor zajedno sa pisanim porukama. Naslovi njenog rada podvlače paralelu između položaja koje zauzimaju životinje i psiholoških procesa karakterističnih za ljude. Dobitnica je više nagrada, a radovi joj se nalaze u kolekcijana Muzeja Donje Austrije, austrijskog Ministarstva prosvete, umetnosti i kulture i Grada Beča.

Claus Prokop, rođen 1966. u Klagenfurtu, studirao je arhitekturu na Tehničkom fakultetu u Beču, slikarstvo na Akademiji likovnih umetnosti u Beču i na Koper Union Fakultetu u Njujorku. Prokop radi sa širokim izborom medija koristeći njihove posebne kvalitete. Takav način rada odlikuje se low-teć tehnološkim pristupom i korišćenjem dostupnih materijala. Glavna tema njegovih radova je istraživanje sveta oko nas i njegova "inherentna sistematika".

Sabine Ott, rođena 1970. godine, studirala je arhitekturu na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beču, a prvenstveno radi sa otiscima svog tela. U ponovnoj uportrebi opale kose ona idealizuje proces samoprodukcije. Njeni trodimenzionalni crteži igraju sa kretnjom vremena i prostora, a njen rukopis i obrazac suvišnog ponavljanja fraza i reči služe kao produžetak zauzimanja fizičkog prostora. Od 2008. godine održava otvoreni salon u svom kućnom studiju gde predstavlja autentične haljine, funkcionalne i arhitektonske strukture na tekstilu, koje služe kao plašt između tela i prostora.

Edith Payer, rođena 1975. godine, studirala je na Akademiji likovnih umetnosti u Beču, a živi i radi u Beču i Redšlagu. Umetnička praksa Pajerove pretežno se sastoji od objekata i instalacija, radova sa tekstilom i nađenim materijalima. Oslanjanje na korišćene materijale povezano je sa prikupljanjem kao osnovnim načelom, a to je i strategija u radu sa masom beskorisnih stvari. Realizovala je brojne projekte i izložbe u Maroku, Srednjoj i Istočnoj Evropi i Skandinaviji. Dobitnica je više nagrada.

Izložba “Dislocated materials” biće otvorena u Remontu do 25. jula.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i