• Search form

05.06.2018 | 20:23

Decenija okrutnog optimizma i noviteti Krokodila

Decenija okrutnog optimizma i noviteti Krokodila

Jubilarni, deseti festival KROKODIL okupiće 15. i 16. juna u Beogradu neke od najznačajnijih imena regionalne književne scene, a obeležiće ga retrospektivni karakter, ali i noviteti u programu, koji će poslednji put biti održan u dosadašnjem formatu.

Neka od najznačajnijih imena regionalne književnosti, koja su obeležila proteklu deceniju i oblikovala sam KROKODIL (Književno regionalno okupljanje koje otklanja dosadu i letargiju), proslaviće u amfiteatru ispred Muzeja Jugoslavije jubilej tog festivala, koji će svečano biti otvoren izložbom i projekcijom dokumentarnog filma “Okrutni optimizam: Naših prvih 10 godina”.

Prema rečima Vladimira Arsenijevića iz Udruženja Krokodil, naziv filma i izložbe “Okrutni optimizam”, kojim se obeležava jubilej festivala, predstavlja doživljaj atmosfere u kojoj se odvijao u prethodnih deset godina.

“Imamo osećaj da stvari koje smo radili i koje radimo nisu dale očekivani rezultat. Očekivali smo da će doći do boljeg povezivanja u regionu, makar kultura. Danas je, međutim, književna komunikacija gora nego što je bila pre deset godina”, rekao je Arsenijević 5. juna na konferenciji za novinare u Medija centru, ističući da, uprkos takvoj atmosferi, organizacija jubilarnog izdanja KROKODIL-a protiče u optimističnom duhu i da su postojeće okolnosti podsticaj za nastavak predanog rada.

Kroz čitanja, sofa-intervjue i performanse predstaviće se Mira Furlan, Slavenka Drakulić, Dubravka Ugrešić, Vedrana Rudan, Marko Vidojković, Abdulah Sidran, Marko Tomaš, Rumena Bužarovska, Marko Šelić Marčelo, Dejan Atanacković, Boris Dežulović, Njuz.net sa Zoranom Kesićem i News Bar. Biće prikazan i animirani film “Neputovanja” (Untravel) Ane Nedeljković i Nikole Majdaka mlađeg. Večernje programe vodiće Kruno Lokotar, Ivan Velisavljević i Ivana Dragičević, a obe festivalske večeri zatvoriće koncerti Kralja Čačka i Bojane Vunturišević.

Osim sofa-intervjua, izložbe, nastupa, čitanja te muzičkih performansa, KROKODIL je najavio i tribinski program od 16. do 18. juna u Centru za kulturnu dekontaminaciju, u okviru kojeg će se baviti aktuelnim društveno-političkim temama iz perspektive kulture.

Prvi deo debatnog programa nosi naziv „Ko j*** knjigu?” i realizuje se u partnerstvu sa evropskom platformom za razvijanje pesništva Versopolis. Namera razgovora koji će moderirati Svetlana Slapšak, a učestvovaće Marko Tomaš i Marko Šelić, jeste da problematizuje i u pitanje dovede medij knjige kao vrhunskog formata u koji se "pakuju" književna dela. Druga debatna celina je motivisana knjigom Ranka BugarskogGovorite li zajednički?” koja je plod Deklaracije o zajedničkom jeziku. Razgovor s Rajkom Glušicom, Jerkom Bakotinom i Idom Prester moderiraće Igor Štiks. Treća celina debatnog programa ujedno je i omaž nedavno preminulom Predragu Luciću, i nosi naziv “Filter Jugoslavija”, a razgovor s Borisom Dežulovićem vodiće Kruno Lokotar.

Nakon projekta “Jezici i nacionalizmi”, koji se bavio kompleksnim pitanjem realnosti postojanja četiri politička jezika u regionu, te Deklaracije o zajedničkom jeziku, na kojoj je radilo 30 lingvista i drugih eksperta i koju je podržalo potpisima oko 10.000 ljudi,  Udruženje Krokodil započelo je novi projekat “Ko je prvi počeo? – Istoričari protiv revizionizma”, koji će otvoriti konferencija u CZKD-u 17. i 18. juna.

Taj trogodišnji projekat nastao je kao “pobuna” dela istoričara iz regiona, a glavni cilj je stvaranje prostora za istorijski i interkulturalni dijalog kroz kreiranje mreže istoričara, pisaca, novinara, studenata i šire publike koja će doprineti rešavanju konflikta, uzajamno poštovanim istorijskim narativima (ako već zajednički nije moguć) i inkluzivnijoj kulturi sećanja.

Prema rečima istoričarke Dubravke Stojanović, koja je predstavila taj projekat, jugoslovenski ratovi preselili su se u oblast istorije.

“Ako pogledate krize koje su se javljale između naših zemalja i koje su sve intenzivnije poslednjih godina, primetićete da se one, isključivo, dešavaju kad dođe do obeležavanja nekog događaja ili datuma. Bilo da je reč o Jasenovcu, Srebrenici, Oluji ili procesima rehabilitacije Draže Mihajlovića i Milana Nedića. To su oni trenuci koji naše države, ali i naša društva iznutra, neprestano drže u konfliktu”, ocenila je Dubravka Stojanović.

“Mi ovim branimo našu disciplinu, koja je teško zloupotrebljena. Rat 90-ih napravljen je na reviziji istorije. Dakle, prvo je promenjena istorija kako bi se stvorila psihološka mogućnost da od bratstva i jedinstva pređemo na neprijatelje”, navela je Dubravka Stojanović povodom tog projekta, koji bi trebalo da preraste u održivu platformu koja će omogućiti uzajmno prihvatljive interpretacije događaja iz bliže i dalje prošlosti korišćenjem metoda multi-perspektivnog istorijskog narativa.

Beogradska konferencija okupiće vodeće istoričare ekperte iz Srbije i regiona, među kojima su najavljeni, uz Dubravku Stojanović, i Božo Repe, Husnija Kamberović, Milivoj Bešlin, Tvrtko Jakovina, Peter Mikša, Hrvoje Klasić, Adnan Prekić… Taj projekat finansira Evropska unija, a biće realizovan u saradnji s forumZFD Srbija.

Organizacija KROKODIL-a od sledeće godine, kako je najavljeno, izgledaće drugačije - u želji organizatora da dovedu najuspešnije i najpoznatije pisci na svetu.

“Festival će biti značajno promenjen. Te promene podrazumevaju i nove produkcijske prakse. Festival se održava zahvaljujući našoj ušteđevini, stoga je veoma teško organizovati jedan ovakav događaj. Novina od sledeće godine je uvođenje karata po simboličnim cenama, ali ćemo nastojati da to nadomestimo dovođenjem ozbiljnih imena, koja nikad ranije nisu dolazila u Srbiju”, istakla je Milena Berić.

KROKODIL se drugu godinu zaredom dešava u okviru projekta “Leto u Muzeju” koji je Muzej Jugoslavije, u partnerstvu sa opštinom Savski Venac, pokrenuo sa idejom da se afirmiše kao mesto za druženje i zabavu. Glavni cilj je da se oživi plato ispred Muzeja Jugoslavije i dopuni letnja ponuda u gradu, a samim tim i da se privuče konkretna ciljna grupa publike koja u najmanjoj meri posećuje Muzej, a to je mlada lokalna publika.

Udruženje Krokodil obeležava jubilej svog festivala i otvaranjem Centra za savremenu književnost 15. jula u Savamali (Male stepenice 1a – bivše Gnezdo), gde će ubuduće realizovati aktivnosti. Krokodil samofinansira taj prostor, a prema rečima Milene Berić, očekuje i da će omogućiti samoodrživost.

KROKODIL treću godinu zaredom ima humanitarni karakter, a prijatelj jubilarnog izdanja je Hemofarm fondacija sa kojom Udruženje Krokodil od 2016. godine ujedinjuje snage u projektu “Najvažniji poziv u životu” u cilju podizanja svesti javnosti o važnosti doniranja i transplantacije organa.

“U Srbiji je u prethodne tri godine utrostručen broj donora, ali je i dalje neophodno donošenje novog zakona o transplantaciji koji je spas za hiljade ljudi koji godinama čekaju na novu jetru, bubreg, srce”, rekla je Milena Berić iz Krokodila.

Ulaz na sve programe jubilarnog KROKODIL-a je besplatan i otvoren za sve.

Deseti KROKODIL podržali su: Hemofarm fondacija, književna mreža Traduki, S. Fisćer Stiftung,  forumZFD, Heineken, Gete institut u Beogradu, Austrijski kulturni forum,  Laguna, Zepter, Opština Savski venac, Prostoria i Muzej Jugoslavije.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav