• Search form

13.08.2016 | 16:45

De Niro o Trampu, glumi, režiji

De Niro o Trampu, glumi, režiji

Holivudska zvezda Robert de Niro osvrnuo se na 22. Sarajevo film festivalu na američku političku situaciju, prošle i buduće uloge, kao i rediteljsku i producentsku karijeru, najavljujući novu saradnju sa Al Paćinom i Martinom Skorsezeom, čijim je restaurisanim filmom “Taksista” 12. avgusta svečano otvoren SFF.

De Niro je 13. avgusta, uoči odlaska iz Sarajeva, učestvovao u programu “Kafa sa…” u Narodnom pozorištu, za koji su zbog velikog interesovanja i bezbednosnih mera važila posebna pravila, pa su mogli prisustvovati učesnici programa Talents Sarajevo, predstavnici medija i publika koja je na vreme obezbedila propusnice na osnovu ulaznica za “Taksistu”.

Dvostruki oskarovac i dobitnik niza drugih prestižnih nagrada, među kojima je najnovija Počasno Srce Sarajeva za životno delo, De Niro je dobio veliki aplauz već na početku razgovora, kada je za republikanskog kandidata na predsedničkim izborima u SAD Donalda Trampa rekao da govori budalaštine.

“Ljudi poput njega ne bi uopšte trebalo da budu tamo gde se sada nalaze. Neka nam je Bog u pomoći”, rekao je De Niro, ocenjujući i da američka javnost počinje polako da shvata da Tramp govori sulude stvari.

Poredeći današnje vreme i 70-te, kada je snimljen “Taksista”, De Niro je rekao da se mnogo toga promenilo.

“Bilo je drugačije, ne znam da li je bilo bolje. Možda je bilo opasnije tada u Njujorku. Zanimljivo je videti naselja kako se menjaju, poput recimo Male Italije”, rekao je De Niro, sa kojim je razgovor na sceni Narodnog pozorišta vodio Majk Gudridž, bivši urednik magazina Screen International i današnji izvršni direktor londonske kompanije Protagonist Pictures, koji je i jedan od selektora programa Kinoskop 22. SFF-a.

Govoreći o prvim filmovima sa Brajanom de Palmom i Skorsezeom, De Niro je rekao da su filnmovi tada bili više vezani za stvaran život.

“Seksualnost, nasilje, stvari koje nisu bile dozvoljene 60-ih.. Filmovi su bili iskreniji prema onome kako stvari stoje…”, rekao je De Niro, koji se ovrnuo i na uloge u “Lovcu na jeleneMajkla Ćimina, “Kumu 2Frensisa Forda Kopole, te Skorsezeov “Razjareni bik”, u kojem je zbog uloge boksera morao da se ugoji, a potom oslabi 25 kilograma.

De Niro je rekao da je išao na audiciju za glavnu ulogu u “Kumu 2”, koju je dobio Al Paćino, ali da je to učinio pre svega da bi zadovoljio studio.

Prema njegovim recicma, svi su glumci želeli tu ulogu, ali su i svi znali da Kopola želi Paćina. Studio je na Kopolu vršio pritisak da nađe nekog drugog, poznatijeg glumca.

“Svi smo išli na audiciju čisto da bismo zadovoljili studio. Išao sam i za ulogu Sonija, iako sam znao da je neću dobiti”, rekao je De Niro, koji je najavio novu saradnju sa Paćinom i Skorsezeom, a nije isključio ni mogućnost da se ponovo prihvati režije.

Prema njegovim rečima, režija podrazumeva mnogo posla, posebno ako želite da uradite sve kako treba.

“Nije to tako jednostavno, uvek iskrsne neki problem – budžet, vreme, snimanje.. Vrlo je teško. Morate imati volju i potrebu da to radite, što sam ja imao u svoje vreme”, rekao je De Niro, dodajući da je prvobitno mislio da će biti srećan ako režira pet filmova. “Snimio sam dva, možda ću i treći”, dodao je De Niro, ističući da je za svaki film ključan zapravo scenario.

“Scenario je važan da bi se dobili glumci, budžet – bilo od studija, bilo iz privatnih izvora… Onda idete dalje, ali uvek postoje prepreke na putu…”, rekao je De Niro i dodao da je za njega važno da priča bude specifična i lična na neki način.

De Niro je rekao i da se ponosi Trajbeka festivalom, koji je osnovao posle terorističkih napada u Njujorku 11. septembra.

“Vrlo sam ponosan na svoj festival, postao je pravi događaj, deo je tradicije Njujorka, SAD. Nadam se da će se nastaviti zauvek”, rekao je De Niro, koji je uporedio Trajbeka festival i sa SFF-om, s obzirom na tragične okolnosti u kojima su oba nastala.

Navodeći da u životu svakog glumca dođe vreme kada može da nađe svoj mir i počne da se bavi drugim stvarima u životu, De Niro je rekao da danas provodi vreme mirno, uživajući sa svojom porodicom.

Prema rečima De Nira, njegova porodica ga ne vidi kao filmsku ikonu. “Najteže je biti prorok u svom selu”, dodao je De Niro kroz smeh.

De Niro je rekao i da je samo jednom igrao u pozorištu – davno u jednoj predstavi na Brodveju, a prihvatio bi da se vrati na pozorišne daske samo ako bi to, kako je naveo, bilo nešto zaista spektakularno.

Razgovor sa De Nirom vođen je na engleskom bez simultanog prevoda, a zbog ograničenog vremena, publika i mediji nisu mogli da postavljaju pitanja. Za sve koji nisu mogli da uđu u salu bio je obezbeđen prenos na video bimu ispred Narodnog pozorišta, a razgovor je prenosila i BHRT.

De Niro je prethodne večeri otvorio 22. SFF u Narodnom pozorištu, a potom mu je u Letnjem kinu na otvorenom, pred više od 3.000 posetilaca, uručeno prvo Počasno Srce Sarajeva za životno delo – uoči paralelne projekcije filma “Taksista” koji je nedavno restaurisan povodom 40-godišnjice prikazivanja.

De Niro je bio najveća zvezda na crvenom tepihu na kojem se pojavio ležerno obučen, za razliku od lokalnih i regionalnih glumaca i članova filmskih ekipa, predstavnika estrade i drugih zvanica.

Počasno Srce Sarajeva za izvanredan doprinos filmskoj umetnosti dobio je britanski reditelj Stiven Frirs (Stephen Frears), a nagrada će mu biti uručena 13. avgusta. Frirsu je priređen i omaž program (Tribute To), a njegovo poslednje ostvarenje “Florence Foster Jenkins”, u kojem igraju Meril Strip (Meryl Streep) i Hju Grant (Hugh Grant), biće prikazano u Open Air programu.

SFF će prikazati do 20. avgusta 222 filma iz 61 zemlje, uključujući takmičarske programe igranog, dokumentarnog i kratkog filma, koji su fokusirani na kinematografije zemalja Jugoistočne Evrope.

*Foto: SFF

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i