• Search form

12.11.2013 | 15:09

Burna rasprava o NSK

Burna rasprava o NSK

Položaj Nacionalnog saveta za kulturu (NSK) ostao je nerešen i posle burne rasprave na Odboru za kulturu i informisanje Skupštine Srbije, u kojoj je 12. novembra učestvovao i ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac, a završena je pozivom da NSK i Ministarstvo zajedno dođu do rešenja problema u komunikaciji i saradnji. Najavljeno je i da će se pitanje uslova rada članova NSK ponovo naći na dnevnom redu resornog skupštinskog odbora.

Nakon što je vlada nedavno, na predlog Ministarstva kulture, povukla predložene dopune Zakona o kulturi kojima je predviđeno uvođenje naknade za rad članova NSK, Tasovac je rekao da pitanje apanaže za članove NSK nije najvažnije pitanje kulture u Srbiji. Kako su preneli mediji, burne reakcije i članova NSK, i skupštinskog Odbora za kulturu, ministar je izazvao prebacivanjem dela odgovornosti na NSK za teško stanje u kojem se nalazi kultura.

Prema rečima Tasovca, da je NSK za protekle dve i po godine od osnivanja istim elanom kao po pitanju apanaže pristupio i pitanjima od javnog interesa u kulturi, danas bi postojao bar predlog Strategije razvoja kulture. Da su članovi NSK, kako je rekao, punili medije predlozima reformi u kulturi, umesto pitanjima o svom statusu, danas ne bi postojala 61 institucija od nacionalnog značaja u kulturi, među kojima su i privatne firme i menadžerske organizacije, niti bi bilo finansirano toliko manifestacija i festivala kojih je više nego dana u godini.

Navodeći da NSK doživljava kao vrstu trusta afirmisanih autora i kulturnih radnika koji su u fazi radnog veka kada su zadovoljili većinu ličnih i umetničkih ambicija i kada su u mogućnosti da šire sagledaju horizont javnog interesa u kulturi. Izrazio je uverenje da je to bila i zamisao autora Zakona o kulturi i ponovio stav o potrebi vraćanja NSK u parlament, koji ga je i izglasao i učinio nezavisnim od vlade i Ministarstva.

Tasovac je ocenio i da je povučeni Predlog dopuna Zakona o kulturi “obrisao granicu između ličnog i javnog interewsa u kulturi”, te da je lično bio razočarana što se sveo na izmenu Zakona samo u delu koji se tiče pitanja apanaža za članove NSK za koji je trebalo izdvojiti 14,2 miliona dinara godišnje.

Ocenjujući i da pitanje novca jeste ozbiljan problem, ali ne i najveći i jedini, Tasovac je rekao i da je za dva meseca, koliko je na čelu Ministarstva kulture, stekao utisak da ni desetostruko više novca ne bi poboljšalo ukupno stanje u kulturi, osim što bi kulturni poslenici bili deset puta zadovoljniji.

U takvoj atmosferi, kako je rekao, dolazi do toga da se neke izvanredne ideje pretvaraju u svoju suprotnost, a kao primer je naveo nacionalne penzije koje su, kako je rekao, postale “realizacija balansa moći unutar partijskih i lobističkih krugova".

Tasovac je rekao i da je “veoma zainteresovan da NSK ne postane ista takva ideja”, zbog čega poziva članove tog tela da “sami iz toga izvuku konsekvence”.

“Malo je previše da tolike godine iznova pitamo Srbiju šta može da učini za nas, možda je vreme da, makar promene radi, i mi nešto učinimo za nju”, naveo je Tasovac, čije su reči članovi NKS shvatili kao izraz nerazumevanja uloge tog tela, ali i kao uvredu zbog pominjanja apanaža.

Predsednik NSK Duško Paunković rekao je da članovi tog tela sami sebi finansiraju put na sednice i da su za dve i po godine dobili naknadu od samo 27.000 dinara. “To što svi troškovi padaju na članove tela, samo je dokaz koliko je neozbiljan odnos države prema tom telu koje u svom nazivu ima i reč ‘nacionalni’”, rekao je Paunković.

Članica NSK Isidora Žebeljan, istaknuta kompozitorka i član SANU, rekla je da je pitanje apanaže nebitno, a kao suštinski problem navela je neodgovaranje Ministarstva kulture na predloge, elaborate i izveštaje članova NSK.

Prema njenim rečima, dostavila je elaborat o stanju u srpskoj muzičkoj baštini sa predlozima, ali nije dobila odgovor od Ministarstva kulture ni po dolasku Tasovca na njegovo čelo.

U odbranu članova NSK stali su i članovi skupštinskog Odbora za kulturu, pa je predsednica Vesna Marjanović (DS) rekla da se članovi NSK nikada nisu žalili zbog primanja i ponovila ocenu da je NSK dobro radio, ali da nema obezbeđena osnovna sredstva za rad, uključujući prostor za sastanke.

Predsednica Odbora rekla je i da se stiče utisak da ministar ne razume odnos izvršne i zakonodavne vlasti.

Poslanica Gorica Mojović (DS) zamerila je ministru što članove NSK proglašava koristoljupcima", a njena koleginica Nada Kolundžija (DS) poručila je da je NSK nezavisno telo koje Minisarstvo ne može pozivati na odgovornost.

“Pre smo imali rodoljupce i rodomrsce, a sada koristoljupce i nekoristoljupce, rekla je Gorica Mojović, podsećajući da su među članovima NSK i umetnici i stručnjaci poput Isidore Žebeljan, Egona Savina, Milete Prodanovića, Dušana Kovačevića, Vesne Injac… zbog čega je uvredljivo i ponižavajuće govoriti o njima i njihovom radu samo u kontekstu 20.000 do 30.000 dinara.

Podršku NSK izrazili su i članovi Odbora za kulturu iz DSS, dok je poslanik SPS-a Srđan Dragojević, filmski reditelj, ocenio da bi rad u NSK trebalo da bude čast i da bi članovi tog tela trebalo dobrovoljno da se odreknu naknade.

Kao sporno pitanje u odnosima NSK i Ministarstva kulture ispostavio se i način njihove komunikacije.

Tasovac je zamerio predsedniku NSK što sa njim ne komunicira putem dopisa, jer sada, kako je rekao, “ovo ne bi bilo predmet štampe i ne bismo imali ovaj cirkus”.

Paunković je odgovorio da je rad NSK javan i da zato šalju saopštenja za javnost, a ne i dopise.

Na sednici skupštinskog Odbora iznet je i predlog donošenja posebnog zakona koji bi na jedinstven način regulisao rad svih nacionalnih saveta u različitim oblastima.

Predsednica Odbora Vesna Marjanović rekla je, u zaključku sednice, da pitanje uslova rada članova NSK ostaje nerešeno, pa će se naći na dnevnom redu jedne od narednih sednica Odbora. Ona je pozvala predstavnike Ministarstva i NSK da zajedničkim dogovorom dođu do rešenja problema koji trenutno postoje u njihovoj komunikaciji i saradnji.

Tasovac je rekao da gaji veliko poštovanje i prema NSK i prema Odboru i Skupštini, a diskusiju je ocenio kao dobrodošlu, jer je "vreme harmoničnih melodija baroka" prošlo.

NSK od jeseni 2012. godine, na poziv tadašnjeg Ministarstva kulture, održava sednice u zgradi Ministarstva u Vlajkovićevoj 3. Iz Ministarstva kulture dobio je nedavno pismo o potrebi da se vrati „u sistem zakonodavne vlasti, u suštinskom, logističkom i operativnom smislu“, uz ocenu da je „posledica izmeštenosti Saveta iz njegovog izvorišta, odnosno sistema zakonodavne vlasti, rezultirala blokadom procesa osmišljavanja svih elemenata Strategije razvoja kulture Republike Srbije, kao i njene izrade i usvajanja“.

NSK je odgovorio da „nije organ zakonodavne vlasti, već stručno savetodavno telo koje se obrazuje radi obezbeđivanja stalne stručne podrške u očuvanju, razvoju i širenju kulture“, te podsetio da su i njegovo osnivanje, i poslovi i zadaci, definisani Zakonom o kulturi i da pritom „ne raspolaže nikakvom vlašću“, već „svoje poslove i zadatke, odnosno stalnu stručnu podršku u očuvanju, razvoju i širenju kulture“, može da ostvaruje „samo u saradnji sa organima zakonodavne i izvršne vlasti, koji su pak, sa svoje strane, ukoliko žele da se Zakon primenjuje, dužni da obezbede Savetu uslove za rad“.

Navodeći da se od svog osnivanja zalagao da Ministarstvo započne rad na Strategiji, NSK je istakao i da je aktivno učestvovao u radu na njoj, analizirao njen radni tekst, davao preporuke za njegovo poboljšanje i dostavljao Ministarstvu potpuno pripremljen, konkretan materijal za Strategiju, te insistirao na ubrzanju rada na njoj, ali "nikada nije stupio u pravi stručni dijalog s Ministarstvom kulture i informisanja pošto nije dobijao reakciju na svoje predloge, a od jednog trenutka je bilo jasno i da je rad na Strategiji obustavljen".

Ministar Tasovac je, po stupanju na dužnost u septembru, posetio NSK na poziv tog tela, a tada je izrazio i nadu u dobru saradnju.

NSK je konstituisan u julu 2011. godine, čime je ispunjen jedan od preduslova za sprovođenje Zakona o kulturi, usvojenog 2009. 

Članovi NSK izabrani su na mandat od pet godina iz redova istaknutih umetnika i stručnjaka u kulturi - na predlog vlade, kao i iz redova zaposlenih u ustanovama kulture - na predlog ustanova kulture čiji su osnivači Republika, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i