• Search form

04.06.2017 | 10:06

Buran kraj Sterijinog pozorja

Buran kraj Sterijinog pozorja

Sterijino pozorje u Novom Sadu završeno je zvižducima upućenim žiriju na čelu sa Predragom Mikijem Manojlovićem zbog odluke bez presedana da dodeli samo Sterijinu nagradu “svim učesnicima” tog festivala i specijalnu nagradu publici, a ovacije je dobio Kokan Mladenović, čija je predstava “Na Drini Ćuprija” osvojila nagrade kritike, publike i redakcije “Dnevnika”.

Odluku da ne dodeli tradicionalne nagrade, koja je izazvala burne reakcije u stručnoj i najširoj javnosti, a Mladenović ju je čak nazvao “terorističkim aktom” protiv pozorišta, pokušao je da objasni Miki Manojlović na zatvaranju 62. Pozorja 3. juna u Srpskom narodnom pozporištu, navodeći da nije usmerena protiv bilo koga, već ukazuje na sve teže stanje u kulturi u poslednjih 15-ak godina.

“Ona nije ni protiv koga, ona govori i upućuje gde smo… u poslednjih 15 godina - od 2000. do danas, gde se nalazi naša kultura, zašto pozorište postaje sve gore i gore, i gde je zapravo smiao našeg postojanja”, rekao je Manojlović u ime izviždanog žirija, u kojem su bili i Isidora Žebelјan, Emina Elor, Nikita Milivojević i Aleksandar Popovski.

Salvu negativnih reakcija, uz pretpostavke o političkim pritiscima, žiri je izazvao odlukom da, “sagledavajući ambicije, talenat, napore, viđene domete i okolnosti u kojima stvaraju učesnici takmičarskog programa, u vremenu nenaklonjenom pozorišnom stvaralaštvu i institucijama kulture, te posebno u složenim i teškim uslovima u kojima Sterijino pozorje nekako opstojava, kao i primernu odanost novosadske publike Sterijinim igrama”, dodeli “dve zaslužene Sterijine nagrade: Sterijinu nagradu svim učesnicima 62. Pozorja i Specijalnu Sterijinu nagradu publici 62. Sterijinog pozorja”.

Selektor 62. Pozorja Miroslav Miki Radonjić, koji je i direktor tog festivala, nije želeo da komentariše odluku žirija, u nameri da, kako je naveo, koliko je to moguće sačuva ugled i integritet institucije, ali i svih učesnika 62. Pozorja.

“Članovi žirija svojim imenom i prezimenom, umetničkim i moralnim dignitetom stoje iza ovakve odluke i nadam se da će umeti valjano da je obrazlože. Sterijino pozorje će i nadalje nastojati da afirmiše i promoviše domaćeg dramskog autora i pozorišnu umetnost, trudeći se da svim svojim delatnostima ne ugrozi bogatu i hvale vrednu tradiciju, te da prepozna relevantno savremeno teatarsko stvaralaštvo”, naveo je Radonjić, čiju je selekciju predstava za 62. Pozorje žiri ocenio kao odgovorno obavljen posao, koji je pružio mogućnost da se vide “rezultati prošlogodišnjeg pozorišnog stvaralaštva na osnovama domaćeg teksta”.

Za razliku od žirija, koga je izviždala, publika je ispratila ovacijama Kokana Mladenovića, koji je za predstavu “Na Drini ćuprija” SNP-a, dobio nagradu žirija Udruženja pozorišnih kritičara i teatrologa Srbije (Slobodan Savić - predsednik, Aleksandra Glovacki i Marina Milivojević-Mađarev) za najbolju predstavu, te nagradu publike sa prosečnom ocenom 4,76. Takođe, Mladenović je dobio nagradu “Dnevnika” za umetničko ostvarenje na Sterijinom pozorju, za režiju predstave “Na Drini cuhuprija” prema motivima čuvenog romana Ive Andrića.

Mladenović je odluku žirija 62. Pozorja okarakterisao kao “besmisleni teroristički akt” protiv pozorišta i onih koji ga čine”, ocenjujući da “ne postoji količina sramote kojom se može anulurati”.

“U svoje lično ime, u ime glumačkog ansambla i svih saradnika bez čijeg kreativnog doprinosa ne bi bilo predstave 'Na Drini ćuprija', optužujem žiri Sterijinog pozorja u sastavu: Miki Manojlović, Aleksandar Popovski, Nikita Milivojević, Isidora Žebeljan i Emina Elor, da su zarad najvulgarnijih političkih presija, ili neoprostive količine ličnih sujeta, svojim odlukama ponizili sve glumce, reditelje, scenografe, kostimografe, kompozitore, koreografe i samu instituciju Sterijinog pozorja", naveo je Mladenović u objavi na društvenim mrežama.

Trijumf na 62. Pozorju ostvario je i pozorišni kritičar, teatrolog i profeor na Fakultetu dramskih umetnosti Ivan Medenica, koji je i umetnički direktor Bitefa, a dobio je Sterijinu nagrade za pozorišnu kritiku “Miodrag Kujundžić”, koju dodelјuju Pozorje i “Dnevnik” – za tekst “Ubojita značenja” o predstavi “Rodolјupci” Narodnog pozorišta u Beogradu, u režiji Andraša Urbana, objavlјen u NIN-u, te Sterijinu nagradu za teatrologiju “Jovan Hristić”- za knjigu “Tragedija incijacije (ili Nepostojani princ)”, u izdanju kuće Clio i FDU - Instituta za pozorište, film, radio i televiziju.

Pozorje je završeno koprodukcijom sa Ateljeom 212 “Kako je dobro videti te opet” koja će se ubuduće, nakon dopisa Hrvatskog društva kompozitora, izvoditi pod nazivom “Moja ti”.

Direkcija Sterijinog pozorja saopštila je da je od Hrvatskog društva kompozitora - Službe za zaštitu autorskih muzičkih prava dobila dopis u kojem se navodi da taj predstava uživa autorsko-pravnu zaštitu i da nosioci autorskog prava nisu volјni da odobre stihove grupe Novi fosili za njen naslov. Direkcija Pozorja je stoga u dogovoru sa autorkom teksta Olgom Dimitrijević i Atelјeom 212, odlučila da se predstava ubuduće izvodi pod nazivom “Moja ti” kako bi se sprečila mogućnost da koprodukcija snosi finansijsko-pravne posledice.

Sterijino pozorje se ove godine vratilo izvornom konceptu izdvođenja domaćeg dramskog teksta, a uz predstavu "Na Drini ćuprija", u konkurenciji su izvedene i predstave “Ožalošćena porodica”  Branislava Nušića, u režiji Igora Vuka Torbice i produkciji Prešernovog gledališča Kranj i Slovenskog ljudskog gledališča Celje, "Ruža uvela" (Borisav Stanković/Jelena Mijović, režija Milan Nešković) Pozorišta "Bora Stanković" iz Vranja, "Elektra" (Danilo Kiš, režija Iva Milošević) Narodnog pozorišta Beograd, “Hipnoza jedne ljubavi" (tekst, režija Dušan Kovačević) Zvezdara teatra, “Moje dete” (Stojan Srdić, adaptacija, režija Ana Đorđević) Beogradskog dramskog pozorišta, "Novo doba" (Vuk Bošković, koncept, režija Dino Mustafić) Bitef teatara i ArtHub Sarajevo, te "Deca radosti" (Milena Marković, režija Snežana Trišić) Ateljea 212 i "Maestro" somborskog Narodnog pozorišta.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i